Wrzesień 2009
Numer 2
Jesteśmy Mistrzami Europy
Polscy siatkarze po raz pierwszy zostali mistrzami Europy. W finałowym meczu
pokonali Francję 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24). Podczas turnieju podopieczni Daniela Castellaniego wygrali wszystkie osiem meczów. To pierwszy złoty medal mistrzostw Europy w historii polskiej, męskiej piłki siatkowej. Na podium po raz ostatni stanęli 26 lat temu. W 1983 roku w finale przegrali z reprezentacją ZSRR.
Kiedy Polacy wygrali dwa pierwsze sety, wydawało się, że finał może się skończyć wynikiem 3:0. Jednak Francuzi walczyli do końca. Wygrali trzeciego seta, a w
czwartym obie drużyny stoczyły pasjonujący pojedynek. Kiedy Piotr Gruszka zdobył
ostatni punkt meczu, radości nie było końca. Cieszyli się nasi siatkarze, cieszyli się polscy kibice zgromadzeni przed telebimami na placach wielkich miast i przed telewizorami. To był wielki dzień polskiego sportu.
Drużyna pod wodzą Daniela Castellaniego ma na swoim koncie dziewiętnaście
zwycięstw z rzędu. W Turcji na ich drodze stawali w fazie grupowej kolejno Francuzi,
Niemcy (po 3:1) i Turcy (3:0). W drugiej rundzie przyszła pora na Hiszpanów, Słowaków
(po 3:2) i Greków (3:0). W półfinale spotkali się z Bułgarami (3:0), a w walce o złoto pokonali po raz kolejny trójkolorowych (3:1).