PRZEBIEG ZAJĘĆ :

Transkrypt

PRZEBIEG ZAJĘĆ :
Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków
z działalności ruchowej
metodą twórczą R. Labana
Temat : Usprawnienie motoryki ciała dzieci w oparciu o metodę gimnastyki
twórczej Labana pt.: „ Poranna toaleta.”.
Cele operacyjne : dzieci potrafią :
• Odwzorować ruch kolegi..
• Poruszać się w rytm muzyki.
• Współdziałać w parach.
• Słuchać muzykę i reagować na nią.
• Odwzorowywać muzykę ruchem.
Środki wspomagające: Bębenek, szarfy, książki, magnetofon, kaseta
magnetofonowa, z muzyką rozrywkową, dziecięcą, kołysanka, odgłos budzika,
płyta CD z „ Preludium deszczowe” Chopina, „Marsz” i „ Taniec pastuszków”
Czajkowskiego.
Przebieg zajęcia :
1. Wprowadzenie - dzieci maszerują w rytm bębenka dookoła sali. Na ciszę,
dzieci przybierają dowolne figury i zatrzymują się na chwilę w bezruchu.
2. Wyczucie ciała „Powitanie.”
W czasie muzyki rozrywkowej, dzieci tańczą w dowolny sposób, na przerwę
w muzyce dzieci witają się z poszczególnymi częściami ciała, np: nosek
wita się z kolankiem, uszko wita się z ramieniem, rączka wita się z
brzuszkiem
itp.
3. Adaptacja ruchów partnera do ruchów grupy „Przywitanie”. Dzieci
dobierają
się w pary i podczas „Tańca
pastuszków” Czajkowskiego tańczą dwójkami, jak podpowiada im muzyka,
gdy muzyka ucichnie, każde dziecko stara się jak najlepiej ukłonić do
swojego partnera - przywitać.
4. Wyczucie ciężaru i czasu „Kołysanka”. Po takiej muzyce dzieci są troszkę
zmęczone, dlatego teraz zaprasza ich kołysanka, do „zaczarowanych
łóżeczek”, Każde dziecko wyobraża sobie, że jest to jego wymarzona
kołderka, którą gładzi, poklepuje itp. Kołysanka ukołysze dzieci do snu,
które kładą się na podłodze i śniąc o miłych pięknych rzeczach, dzieci są
rozluźnione i odprężone.
5. Wyczucie przestrzeni „Pobudka”. Na odgłos budzika –dzieci „budzą się.”
Powoli otwierają jedno oko, drugie oko, przeciągają się wyciągają jedną
rękę, drugą, ziewają, wstają i ponownie się przeciągają i wykonują wyskok.
6. Wyczucie własnego ciała „Gimnastyka”. Gdy już dzieci obudziły się,
zapraszam je na gimnastykę, aby się ożywiły, żeby czuły jak mocno bije im
serduszko. Dzieci stoją zamykają oczy wyciągają jedną rękę do przodu,
zamykają dłoń, tworząc pięść, odwracają rękę w drugą stronę otwierają dłoń
i z powrotem zamykają pięść, otwierają oczy i ręka prowadzi dzieci w rytm
muzyki. Na ciszę w muzyce dzieci zatrzymują się robią to samo z drugą ręką
następnie wyciągają łokieć, kolano itp.
7. Wyczucie własnego ciała „rozbieramy się”. Po gimnastyce dzieci siadają
i w czasie wolnej muzyki dzieci rozbierają się, rozpinają guziki z piżamy,
składając ją i zakładając bluzkę przez głowę, poprawiając ją następnie
ściągamy spodenki z piżamy, najpierw jedną nogawkę, potem drugą
nogawkę, składają je i odkładają ją na bok i zakładają normalne spodnie,
potem skarpetki, buty, sznurują je itp.
8. Rozwijanie wyczucia płynności ruchów w czasie „Tańca z ręcznikiem”.
Podczas piosenki „Fantazja”, dzieci maszerują po obwodzie koła biorąc
szarfy-„zaczarowane ręczniki”- poddając się muzyce, tańczą z „ręcznikiem”
w dowolny sposób, w dowolnym kierunku.
9. Wyczucie ciężaru ciała „Miska z wodą”. Gdy dzieci doszły z ręcznikami do
łazienki, oddają szarfy i stają przy krążku- „misce”, dzieci naśladują
odkręcanie wody, podczas piosenki „Mydło lubi zabawy.” Dzieci naśladują
mycie się. Po umyciu się dzieci biorą „ciężką miskę” idą z nią, kołysząc
wylewają wodę, czynność powtarzają, i za każdym razem miska jest lżejsza,
aż miska jest pusta, dzieci odkładają „miski” - krążki w wyznaczone
miejsce.
10. Wyczucie świadomości własnego ciała „Wesołe krople wody.” Gdy słychać
„Preludium deszczowe” Chopina dzieci zostają zaczarowane w „kropelki
wody,” tańcząc według własnego pomysłu. Podskakując leciutko, kładąc
się łączą się dzieci w kałużę i znowu się puszczają, dowolnie tańcząc .
11. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera „Lusterko”. Dzieci siadają
w kółeczku wyciągają „Magiczne lusterko”, przeglądając się w nich. Gdy
usłyszą muzykę, dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko wykonuje
wymyśloną przez siebie czynność lub jakieś ćwiczenia, a drugie dziecko jest
odbiciem lustrzanym, która je naśladuje. Po chwili zmiana ról.
12. Marsz w luźnej gromadce i dowolne ukłony pożegnalne. Dzieci maszerują
podczas „Marszu” Czajkowskiego, wykonując ukłony pożegnalne, na
koniec machająca pożegnanie.
Opracowała Violetta Jaworska