ŚLŌNSKŎ LIGA SZTYRECH FUSBALPLACŌW
REGULAMIN HALOWEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ
IMIELIN 2015 R.
1. Turniej:
Halowy Turniej Piłki Nożnej Imielin 2015 jest pierwszym z czterech amatorskich turniejów
piłkarskich, rozgrywanych w ramach Ślōnskij Ligi Sztyrech Fusbalplacōw.
2. Organizatorzy:
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Imielinie, Stowarzyszenie Ellgoth, Tomasz Maśnica-Radny
Miasta Katowice przy współpracy organizacyjnej z Miastem Katowice, Miastem Imielin oraz grupą
partnerską.
3. Miejsce:
Hala Widowiskowo-Sportowa MOSiR w Imielinie ul. Wojciecha Sapety 8a.
Uczestnicy turnieju dojeżdzają na miejsce we własnym zakresie.
4. Termin
28 marca (sobota) 2015 r. godz: 8:00
5. Cel:
Popularyzacja zdrowego stylu życia, rozwijanie zainteresowania sportem i wspomaganie inicjatyw
społecznych, przeciwdziałanie zjawiskom negatywnym patologii w społeczeństwie
6. Uczestnictwo:
Turniej rozgrywany będzie w formule OPEN, co oznacza, że oprócz amatorów prawo startu w
nim mają również zawodnicy zrzeszeni i występujący na co dzień w klubach piłkarskich
W rozgrywkach turniejowych mogą brać udział wszystkie osoby, które ukończyły 15 rok życia
Osoby poniżej 18 roku życia powinny mieć pozwolenie na uczestnictwo w zawodach od rodziców
lub prawnych opiekunów. Pisemne oświadczenie jest dostarczane Organizatorom przez kapitana
zespołu do Biura Zawodów w dniu turnieju ( WARUNEK KONIECZNY !!! ).
Losowanie grup eliminacyjnych odbędzie się 25 marca godz. 19:30. Jego przebieg będzie
zarejestrowany przy użyciu zapisu wideo, a materiał zostanie opublikowany na Facebooku, na
7. Warunki uczestnictwa:
Ilość drużyn uczestniczących w turnieju jest ograniczona ( 12 zespołów, DECYDUJE
KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ i TERMINOWOŚĆ DOKONYWANIA WPŁAT WPISOWEGO NA
KONTO ORGANIZATORA!!! )
Koszt udziału w turnieju wynosi 80,00 PLN od drużyny.
Do rozgrywek zostaną dopuszczone wszystkie drużyny, które przed ich rozpoczęciem tj. do dnia
20 marca dokonają, za pośrednictwem maila swojego zgłoszenia na adres:
[email protected] (nazwa zespołu, nazwa miasta które reprezentuje zespół
nazwisko kapitana, nr kontaktowy, imiona i nazwiska pozostałych zawodników) oraz uregulują
opłatę wpisową w wysokości 80,00PLN, przesyłając należność pod wskazany przez Organizatora
nr konta bankowego: PBS Stowarzyszenie Ellgoth 36 8642 0015 2021 4600 4448 0001
W tytule płatności prosimy o podanie nazwy zespołu wraz z dopiską "turniej Imielin" !!!
Potwierdzenie wpłaty w formie pliku pdf należy przesłać mailem na adres:
[email protected]
Każdy zgłoszony do turnieju zawodnik może występować tylko w jednej drużynie.
Drużyna może zgłosić do udziału w turnieju kadrę składającą się minimum z 5, a maksimum z 8
zawodników. Ostateczne listy będą weryfikowane przez Organizatorów w Biurze Zawodów, w
dniu turnieju.
Drużyna występuje w wybranym przez siebie kolorze strojów (zabroniona jest gra w
koszulkach zawierających treści o tematyce kibicowskiej).
Zawodnicy grają w obuwiu przeznaczonym do rozgrywek piłki nożnej halowej, o płaskiej,gumowej
podeszwie.
8. Zasady gry:
Rywalizacja grupowa przebiegać będzie w 3 grupach, liczących po 4 zespoły, w których drużyny
zagrają ze sobą systemem "każdy z każdym" Czas trwania meczu wynosi 16 min ( gra ciągła,
bez przerwy). Zegar odmierzający czas trwania zawodów będzie każdorazowo zatrzymywany
przez sędziego czasowego, po opuszczeniu przez piłkę strefy boiska. Do półfinału awans
wywalczą zwycięzcy każdej grupy eliminacyjnej + najlepsza drużyna z II miejsca. W rundzie play
off zespoły zostaną rozstawione, na podstawie drabinki 1 z I miejsca - 1 z II miejsca(drużyna z
najlepszym wskaźnikiem punktowym, spośród zwycięzców grup eliminacyjnych - drużyna z
najlepszym wskaźnikiem punktowym, spośród tych, które w swoich grupach eliminacyjnych
zajmą 2 miejsca),2 z I miejsca - 3 z I miejsca(drużyna z drugim, co do wielkości wskaźnikiem
punktowym, spośród zwycięzców grup eliminacyjnych-drużyna z trzecim, co do wielkości
wskaźnikiem punktowym, spośród zwycięzców grup eliminacyjnych). Przegrani w meczach 1/2
finału spotkają się w meczu o 3 miejsce, zaś zwycięzcy w finale imprezy.
Uwaga:
W przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników Organizator zastrzega sobie prawo do
zmian w zakresie formuły rozgrywania turnieju.
W przypadku wyniku remisowego po upływie regulaminowego czasu gry, w fazie play off
zwycięzca meczu wyłaniany jest poprzez konkurs rzutów karnych (3 serie).
Na boisku drużyny występuje w składzie 4 zawodników w polu + bramkarz
Zawody rozgrywane będą piłką nożną halową (roz.4)
Ilość zmian w trakcie trwania spotkania jest nieograniczona. Zmiana zawodnika może nastąpić
tylko w wyznaczonej w tym celu specjalnej strefie przy lini bocznej boiska
Gra wślizgiem przez zawodników jest całkowicie zabroniona.
Uwaga:
Przepis nie dotyczy bramkarza w obrębie linii wyznaczającej pole karne. Przepisu nie stosuje się
również w odniesieniu do tzw. "wślizgu blokującego"
Po wybiciu piłki na widownię lub w przypadku dotknięcia przez piłkę sufitu, aut boczny
wykonywany jest nogą z miejsca, gdzie piłka opuściła pole gry lub najbliżej miejsca, gdzie
zdarzenie nastąpiło. Piłka ustawiona jest w miejscu, nie może się toczyć. Po złym wybiciu piłki
przez drużynę wznawiającą grę jest ona przyznawana drużynie przeciwnej. Podczas wznawiania
gry z autu nie można bezpośrednio zdobyć bramki. Na wykonanie wznowienia zawodnik ma 4
sek.
Wprowadzenie piłki do gry z autu bramkowego przez bramkarza odbywa się z dowolnego
miejsca w polu karnym, przy użyciu rąk, w czasie nie przekraczającym 4 sek. Podczas
wznowienia gry od bramki nie można bezpośrednio zdobyć gola.
Bramkarz nie może powtórnie dotknąć piłki jeżeli wcześniej nie przekroczyła ona linii środkowej
boiska lub nie nastąpił jej kontakt z przeciwnikiem.
Bramkarz nie może przetrzymywać piłki w rękach lub prowadzić jej nogami na własnej połowie w
czasie dłuższym niż 4 sek.
Rzuty wolne dzielą się na pośrednie i bezpośrednie, przy których dopuszcza się możliwość ich
wykonania bez konieczności użycia gwizdka przez sędziego prowadzącego zawody. Podczas
wykonywania stałego fragmentu gry mur obronny drużyny broniącej powinien znajdować się od
strzelającego w przepisowej odległości 5 metrów. Na wykonanie rzutu wolnego zawodnik ma 4
sek.
Rzut rożny wykonywany jest z narożnika boiska. Po złym wybiciu piłki przez drużynę
wznawiającą grę jest ona przyznawana drużynie przeciwnej. Podczas wznawiania gry z rzutu
rożnego można bezpośrednio zdobyć bramkę. Na wykonanie wznowienia zawodnik ma 4 sek.
Pole karne oznaczone jest w obrębie jego linii.
Rzut karny wykonywany jest z z odległości 6 m od środka linii bramkowej.
Drugi punkt karny wytyczony jest w odległości 10 m od środka linii bramkowej.
Pierwsze cztery faule akumulowane (zagrożone rzutem wolnym bezpośrednim), popełnione
przez którąkolwiek z drużyn, w jednej połowie, są odnotowywane przez sędziego w protokole
meczowym.
Piąty faul akumulowany i każdy kolejny(zagrożony rzutem wolnym bezpośrednim) popełniony
przez którąkolwiek z drużyn, skutkuje podyktowaniem przeciwko tej drużynie rzutu wolnego
bezpośredniego, wykonywanego przez przeciwnika z miejsca przewinienia, bądź też z drugiego
punktu karnego.
Podczas wykonywania rzutu wolnego za piąty i każdy kolejny faul akumulowany drużyna
broniąca nie ma możliwości ustawienia muru obronnego. Wszyscy zawodnicy, z wyjątkiem
wykonawcy stałego fragmentu gry muszą znajdować się za piłką w przepisowej odległości 5 m.
- liczba goli strzelonych przez drużyny we wszystkich meczach grupowych
Jeśli dwa lub więcej zespołów mają tyle samo punktów, taki sam stosunek bramek i taką samą
liczbę bramek strzelonych, kolejność ustala się w następujący sposób:
- liczba punktów uzyskanych w meczach między zainteresowanymi drużynami
- bilans bramek po meczach między zainteresowanymi drużynami
- liczba bramek strzelonych w meczach między zainteresowanymi drużynami
- losowanie (o jego formie decyduje Organizator)
11. Dyscyplina:
Sędzia prowadzący zawody ma prawo do ukarania zawodnika przekraczającego przepisy
upomnieniem słownym, żółtą lub czerwoną kartką.
Zawodnik otrzymujący żółtą kartkę opuszcza plac gry na okres 2 minut i po jego upływie może
powrócić na boisko. Jeżeli drużyna grająca w osłabieniu traci bramkę, powrót zawodnika na plac
gry następuje automatycznie po zaistniałym zdarzeniu, kara ulega skróceniu.
Uwaga:
Przepisu nie stosuje się w sytuacji, gdy drużyna traci bramkę po stałym fragmencie gry (rzut
wolny, rzut karny), będącym bezpośrednim następstwem popełnionego przez drużynę
przewinienia
W przypadku, gdy żółtą kartką zostaje ukarany bramkarz, boisko w jego zastępstwie opuszcza
wskazany przez kapitana drużyny popełniającej przewinienie zawodnik z pola.
Zawodnik otrzymujący drugą żółtą kartkę lub bezpośrednio czerwoną kartkę opuszcza plac gry
na okres 5 minut i po jego upływie może zostać zastąpiony na boisku przez innego zawodnika.
Sam nie uczestniczy już w meczu, aż do jego zakończenia. Jeżeli drużyna grająca w osłabieniu
traci bramkę, wejście nowego zawodnika na plac gry nie następuje automatycznie, tylko dopiero
po upływie całego okresu kary 5 minut. W przypadku, gdy drugą żółtą lub czerwoną kartką
zostanie ukarany bramkarz boisko opuszcza sam sprawca, który tym samym kończy swój udział
w meczu. Między słupkami jest on zastępowany na okres 5 minut przez rezerwowego bramkarza,
bądź też wskazanego przez kapitana drużyny popełniającej przewinienie zawodnika. Drużyna
przez cały okres trwania kary gra w osłabieniu, a po jego upływie ma prawo do uzupełnienia
liczby graczy, występujących na boisku.
Jeżeli bramkarz dopuszcza się wykroczenia, skutkującego otrzymaniem drugiej żółtej, a w
konsekwencji czerwonej kartki, w momencie odbywania przez niego kary za wcześniejsze
popełnione przewinienie, czas trwania kar sumuje się. Karę odbywa sam sprawca, zaś zawodnik
odbywający wcześniejszą karę za przewinienie w zastępstwie bramkarza może powrócić na plac
gry. Rozpoczęcie mierzenia drugiej kary następuje w momencie przerwania lub wygaśnięcia
pierwszej kary. Zastosowania przepisu mają miejsce również w przypadku jeżeli to zawodnik,
który otrzyma żółtą kartką popełni dalsze przewinienie skutkujące natychmiastowym
otrzymaniem czerwonej kartki. Wówczas również wszystkie kary zawodnika są realizowane w
jednym ciągu.
Jedynie jedna kara na zawodnika i dwie kary na drużynę mogą być mierzone równocześnie.
Drużyna, która ma więcej niż dwóch zawodników odsiadujących karę, ma prawo grać trzema
zawodnikami na boisku. Drużyna gra trzema zawodnikami na boisku do czasu, gdy ma tylko
jedną karę, która jest mierzona. Zawodnik, którego kara wygasa wcześniej, nie może powrócić na
boisko, dopóki gra jest kontynuowana, a piłka nie opuściła strefy boiska. Jeżeli kilka kar dla
drużyny wygasa, gdy gra się toczy, zawodnicy powracają na boisko w kolejności wygasania kar,
lecz zasady dotyczące liczby zawodników, których drużyna może mieć na boisku, muszą cały
czas przestrzegane.
Jeżeli którakolwiek drużyna nie jest w stanie kontynuować spotkania grając co najmniej trzema
zawodnikami, zawody zostają przerwane, a jako wynik zapisuje się 5-0 na rzecz drużyny która
nie przewiniła, bądź uznaje się wynik spotkania jaki był w momencie jego przerwania, jeżeli był
on korzystniejszy na rzecz drużyny która nie przewiniła.
W przypadku nadmiernej agresji zawodnika organizator zastrzega sobie prawo do możliwości
zawieszenia danego zawodnika na dowolną ilość meczy lub podjęcia decyzji o usunięciu go z
turnieju, jak również całego cyklu rozgrywek.
W przypadku gdy którakolwiek z drużyn podejmie decyzję o nie przystępowaniu do meczu,
wówczas przyznawany jest walkower 5:0 na rzecz drużyny przeciwnej.
12. Nagrody:
Każda drużyna zajmująca w turnieju miejsca od 1-3 otrzymuje puchar oraz dyplomy.