JĘZYK ANGIELSKI KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ NAUCZYCIEL
Transkrypt
JĘZYK ANGIELSKI KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ NAUCZYCIEL
JĘZYK ANGIELSKI KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ NAUCZYCIEL: Agnieszka Stojanowska KLASA: III HŻ DATA: 31.05.2016 TEMAT LEKCJI: Rozmowa na podstawie ilustracji- doskonalenie umiejętności mówienia. CELE LEKCJI: - zapoznanie uczniów z formułą ustnego egzaminu maturalnego - utrwalenie zwrotów oraz słownictwa dotyczącego opisu ilustracji - analiza oraz ocenianie przykładowych wypowiedzi uczniów - doskonalenie umiejętności mówienia- opisywanie ilustracji, uczuć, wydarzeń oraz swoich doświadczeń, wyrażanie opinii - praca nad płynnością i poprawnością wypowiedzi ustnej, dbałość o bogactwo językowe - doskonalenie umiejętności słuchania - doskonalenie prawidłowej wymowy METODY PRACY: metoda komunikacyjna, zadaniowa, burza mózgów, opis, wyjaśnienie FORMY PRACY: praca w grupie, praca w parach NARZĘDZIA: tablica interaktywna, Internet, fragment filmu, fragment nagrania, ustne zestawy egzaminacyjne, informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego OKE PRZEBIEG LEKCJI: 1. Powitanie klasy, sprawdzenie i omówienie pracy domowej. 2. Przedstawienie celu lekcji. Zaprezentowanie i omówienie całego zestawu maturalnego. Zwrócenie uwagi na zadanie 2 – opis ilustracji i udzielenie odpowiedzi na trzy pytania. 3. Zapisanie tematu lekcji – Photo description- speaking practice. 4. Wprowadzenie i utrwalenie słownictwa dotyczącego opisu ilustracji. (Załącznik nr 1) Przeczytanie i przetłumaczenie wyrażeń wspólnie z uczniami. Głośne powtórzenie wyrażeń, dbałość o poprawną wymowę. 5. Zapisanie krótkiej notatki na temat opisu obrazka (Kogo widzimy? Gdzie dana osoba się znajduje? Co robi?, logika i spójność opisu, użycie czasu Present Continuous, czasowników modalnych (plus przykładowe zdania). Zwrócenie uwagi na konieczność rozwijania wypowiedzi. 6. Prezentacja fragmentu filmu zrealizowanego przez Oxford University Press https://youtu.be/u-Veb6ypUM0 Analiza i ocenienie przykładowej wypowiedzi ucznia na egzaminie. Wspólne poprawienie błędów, podanie modelowych odpowiedzi. Zwrócenie uwagi na konieczność rozwijania wypowiedzi w każdym z podpunktów. Zapoznanie uczniów ze sposobem oceniania wypowiedzi przez egzaminatora. Pokazanie tabeli oceniania (Źródło: Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015) 7. Wysłuchanie fragmentu nagrania (podręcznik Oxford Solutions, Pre-Intermediate, ścieżka 1.40). Analiza i ocenienie kolejnej modelowej wypowiedzi ucznia. Podkreślenie prawidłowości wykonania zadania. 8. Praca grupowa nad zadaniami z zestawów egzaminacyjnych. Wskazani uczniowie opisują obrazki oraz udzielają odpowiedzi na pojedyncze pytania. Nauczyciel oraz pozostali uczniowie oceniają zaprezentowane wypowiedzi. 9. Praca w parach- uczniowie opisują otrzymane ilustracje oraz udzielają odpowiedzi na trzy pytania. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów. 10. Praca domowa- opisać ilustrację oraz udzielić odpowiedzi na pytania z otrzymanej karty pracy (Załącznik 2). Przygotować własny ustny zestaw – zadanie 2 (zdjęcie oraz trzy pytania). Załącznik nr 1 PHOTO DESCRIPTION In the picture I can see… The picture presents/ shows/ illustrates… The photo was taken in… According to me the picture shows… It’s hard to say what the photo exactly presents… In the foreground there is/ there are… In the background there is/ there are… On the right-hand side, there is… On the left-hand side, we can see… In the middle… At the top of the picture there is… At the bottom of the picture there is… The weather is sunny/ rainy/ cloudy/ beautiful/ awful… The people are in the building. The people are outside in the fresh air. The people seem to be having fun. Everybody seems to be having fun. She seems to… The man/woman is wearing… I think it must be… I suppose that… It can’t be a busy street because… It must be a hot day because …. In addition / Moreover Załącznik nr 2 PHOTO DESCRIPTION I can describe and answer questions about photos. Look at the photo. Where are the people? What are they doing? (Zdjęcie ze strony 48, Oxford Solutions, Pre-Intermediate) 1. How do you think the people in the photo are feeling? 2. Which is worse, in your opinion: very hot weather or very cold weather? Why? 3. Tell me about the last time you experienced very bad weather.