Scenariusz zajęć języka angielskiego wykorzystujący cykl Kolba

Transkrypt

Scenariusz zajęć języka angielskiego wykorzystujący cykl Kolba
Scenariusz zajęć wykorzystujący cykl Kolba. Język angielski.
Temat: There are two bedrooms.
Klasa: IV
Cel sformułowany w języku nauczyciela:
- zna konstrukcję There is/are;
- umie zbudować twierdzenia i przeczenia;
- wie, kiedy zastosować liczbę mnogą i pojedynczą.
Cel sformułowany w języku ucznia:
-będziesz umiał powiedzieć i napisać, że coś się gdzieś znajduje lub czegoś nie ma.
Kryteria sukcesu:
- oglądniesz uważnie film i przeanalizujesz, co już wiesz, a co jest dla ciebie nowe;
- weźmiesz udział w dyskusji na temat filmu;
- wyciągniesz wnioski razem z kolegą w jaki sposób można powiedzieć, że coś istnieje lub czegoś nie
ma;
- sformułujesz zasady stosowania konstrukcji „There is/are”, tworzenia przeczeń;
- uzupełnisz zdania w ćwiczeniu w filmie stosując There is lub There are, There isn’t lub There aren’t;
- opiszesz ustnie razem z kolegą obrazek pokoju.
Powiązanie z wcześniejsza wiedzą:


Uczniowie znają odmianę czasownika „be”;
Uczniowie znają nazwy pomieszczeń.
Przebieg zajęć
Doświadczenie
Nauczyciel informuje uczniów, że zobaczą krótki film, podczas którego mają zwrócić uwagę
na to, co już jest im znane i postarać się wychwycić to, co jest nowe. Posłuży im ta wiedza do
dalszego etapu lekcji, w którym to oni będą samodzielnie wyciągać wnioski i formułować
materiał do zapamiętania.
Uczniowie oglądają filmik, w którym opisywane są domy.





http://www.youtube.com/watch?v=mvOPWQo2M4A
Refleksja
Nauczyciel zadaje pytania:
Co zobaczyliście w filmie i o czym on był?
Czy pojawiło się coś, co już uczyliśmy się wcześniej?
Czy zaobserwowaliście coś nowego?
Inne, w zależności jak potoczy się dyskusja.
Analiza
Nauczyciel zadaje pytanie: „W jaki sposób będziemy wyrażać istnienie czegoś? Jakich słów
będziemy używać? Czy zawsze będą one takie same?”
Uczniowie prowadzą dyskusję w parach i zapisują swoje pomysły na kartkach.
Uczniowie formułują zasady konstrukcji „There is/are” i tworzenia przeczeń. Nauczyciel
zapisuje pomysły i przykłady na tablicy. Podsumowuje pomysły uczniów, równocześnie je
porządkując.
Zastosowanie
Nauczyciel odtwarza drugą część filmu, gdzie uczniowie uzupełniają zdania stosując
odpowiednio: There is lub There are, There isn’t lub There aren’t. Uczniowie są wybierani do
odpowiedzi za pomocą patyczków.
Jako sprawdzenie stopnia osiągnięcia celów, uczniowie dostają obrazki przedstawiające
pokój. Mają za zadanie opisać go stosując poznaną konstrukcję „There is/are”. Zadanie
wykonują w parach ustnie. Wylosowani uczniowie prezentują na forum klasy zdania
opisujące pokój.
Zadanie domowe
Otrzymany obrazek zabierają go do domu i dostają jeszcze podobny różniący się
przedmiotami, które się na nim znajdują.
Nacobezu do zadania domowego:
Znajdziesz różnice pomiędzy obrazkami
Napiszesz minimum 6 zdań opisujących położenie przedmiotów;
Dwa z tych zdań będą w liczbie mnogiej;
Dwa z tych zdań będą w formie przeczącej;
Zastosujesz konstrukcję „There is/are”.
Podsumowanie lekcji:
Na kartkach uczniowie zapisują jednym zdaniem, czego nie ma w szkole. Kartki oddają przed
wyjściem z klasy.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
Rzutnik, laptop z dostępem do Internetu, obrazki przedstawiające pokój.

Podobne dokumenty