SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ
SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Osoba prowadząca: .................................................
Data: ..........................................
Temat lekcji: Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – palenie szkodzi zdrowiu!
Klasa: .........................................
Ilość godzin: 1 godzina lekcyjna
Cel główny zajęć: Uczeń poznaje negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka.
Cele szczegółowe lekcji w postaci zoperacjonalizowanej:
Uczeń:
 wie, kiedy odbywa się Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
 wie, że w dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków
chemicznych
 wymienia negatywne skutki palenia tytoniu
 jest świadomy, jak szkodliwy wpływ ma palenie papierosów na zdrowie człowieka
 wie, że palenie bierne również szkodzi zdrowiu
 opisuje, na czym polega zachowanie asertywne
 potrafi odmówić zapalenia papierosa
Metody pracy z uczniami:






omówienie prezentacji multimedialnej
burza mózgów
pogadanka
opis
objaśnienie
wykonywanie banerów
Środki dydaktyczne potrzebne na lekcji:





prezentacja multimedialna
tablica interaktywna
kartki papieru formatu A3
kredki, flamastry, markery, ołówek
tablica szkolna
Formy pracy z uczniami:
 indywidualna
Strona 1
Przebieg zajęć:
I FAZA WSTĘPNA
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Podanie celów lekcji.
II FAZA GŁÓWNA
1. Na podstawie prezentacji multimedialnej:
a) przedstawienie przez nauczyciela historii Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu,
b) uświadomienie uczniom, jak wiele trujących substancji zawiera dym papierosowy i sam
papieros,
c) burza mózgów na temat negatywnych skutków palenia papierosów,
d) pogadanka z uczniami na temat negatywnego wpływu palenia papierosów na zdrowie
człowieka,
e) pogadanka z uczniami na temat palenia biernego i jego negatywnych skutków,
f) objaśnienie przez nauczyciela, na czym polega zachowanie asertywne i przedstawienie trzech
sposobów odmawiania.
2. Po omówieniu tematu uczniowie mają za zadanie, na podstawie informacji dotyczących
negatywnych skutków palenia tytoniu zawartych w prezentacji multimedialnej, wykonać na
kartkach A3 banery do kampanii antytytoniowej. Każdy baner (plakat) powinien zawierać
hasło propagujące niepalenie papierosów i grafikę.
Nauczyciel koordynuje pracę uczniów, może naprowadzić, podać uczniom jakiś pomysł na
baner. Plakaty uczniowie podpisują z przodu w lewym dolnym rogu kartki, podając klasę oraz
swoje imię i nazwisko. Prace uczniów zostaną umieszczone w gablotach na korytarzach
szkoły.
III FAZA KOŃCOWA
1. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.
2. Podziękowanie uczniom za lekcję.
Scenariusz zajęć oraz prezentację multimedialną opracowała Agata Socha – koordynator promocji
zdrowia w szkole.
Strona 2