„W ZACZAROWANYM ZAMKU”

Transkrypt

„W ZACZAROWANYM ZAMKU”
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
„W
ZACZAROWANYM
ZAMKU”
Cel główny:
- uwrażliwienie na piękno muzyki poważnej
Cele szczegółowe:
- doskonalenie wyczucia rytmu
- usprawnianie czynności manualnych
- doskonalenie umiejętności tanecznych
- dostrzeganie kontrastów w utworze
- doskonalenie estetyki i płynności ruchów
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Metody:
- działalność plastyczna
- pedagogika zabawy
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
- słowna
Środki dydaktyczne:
- radiomagnetofon
- płyty Cd
- mazaki, kredki
- elementy dekoracyjne – przygotowane wcześniej przez prowadzących zajęcia
Przebieg zajęć:
1. Ozdabianie kotylionów na bal . Dzieci ozdabiają dowolną techniką przygotowane
wcześniej szablony kotylionów.
2. "Country dance" (I/II suita orkiestrowa Muzyka na wodzie J. F. Haendel) - taniec w
parach
A
a - wiatraczki dłoń prawa "przyklejona" do dłoni partnera, druga wzniesiona do góry
a - wiatraczki dłoń lewa "przyklejona" do dłoni partnera, druga wzniesiona do góry
b - rozejście się partnerów, 3 kroki - ukłon, dojście, 3 kroki - ukłon, obrót wokół
własnej osi
b - jak wyżej
B
c - energiczne tupanie, klaskanie z zatoczeniem dłońmi półkola
c - jak wyżej
d - zatrzymanie ruchu, tupnięcie prawą nogą
- zatrzymanie ruchu, tupnięcie lewą nogą
- obórt wokół własnej osi
d - jak wyżej
3. "Pizzicato" (z baletu Sylwia czyli Nimfa Leo Delibes'a)
Nauczycielka objaśnia, iż dzieci zamieniają się w duszki, które grasują po
zaczarowanym zamku. Na charakterystyczny moment w utworze wykonują ruchu
dłońmi jakby chciały kogoś przestraszyć i wołają "Uuu, uuu”. W środku utworu
podczas zmiany nastroju muzyki ,dzieci - duszki zaczynają tańczyć delikatnie na
paluszkach. Następnie ponownie zamieniają się w duszki.
5. „ W grocie króla”. Nauczyciel opowiada na temat treści programowych utworu: „Peer
Gynt”, tytułowy bohater utworu, jako żeglarz przeżywa różne fantastyczne przygody.
Pewnego dnia dociera do królestwa króla gór. Część, którą wysłuchamy mówi o tym,
jak w górskiej pieczarze otaczają Peer Gynta złe i złośliwe trolle. Chcą go ukarać za to,
że nie poślubił szkaradnej córki króla gór. Jak skończyła się ta przygoda – wymyślcie ją
sami”.
6. Bajka relaksacyjna – Dzieci kładą się na dywaniku… Prowadzący zajęcia zaczyna
czytać bajkę:
Jest upalny dzień • idziesz ścieżką pośród pól •• dojrzewają zboża • pachnie
nagrzana słońcem ziemia • pachnie rumianek • i delikatnie kłosy zbóż •• zapach jest
mocny • odurzający ••• aż kręci się w głowie • od zapachów i słońca • rozglądasz
się dookoła •• rozgrzane powietrze spokojnie faluje • otacza Cię błękit, zieleń i złoto
••• czujesz się lekko rozleniwiona ••• kładziesz się na wysokich trawach • czujesz
się coraz bardziej ociężała ••• zapadasz w półsen ••• płyniesz do krainy elfów •
dźwięki fletów wskazują drogę wśród mięty i tataraków ••• dochodzisz do pałacu •
u bram wita Cię królowa • prowadzi Cie do wspaniałej komnaty ••• (wyciszenie
muzyki: prowadzący zmienia nagranie na utwór A. Vivaldiego – najpierw bardzo cicho
i stopniowo coraz głośniej mówi): ••• widzisz ogromny przepych • w wielkiej
skrzyni błyszczą diamenty •• migocą rubiny •• przesypują się perły ••• nagle na
twarzy czujesz dotyk lodowatego powietrza •• robi się coraz zimniej ••• otwierasz
oczy • (wyciszamy muzykę A. Vivaldiego a odtwarzamy nagrane odgłosy przyrody)••
na niebie wisi ciemna deszczowa chmura • pora wracać do domu ••• przeciągasz się
• wstajesz powoli •• coraz mocniej szumi zboże • coraz bardziej gną się trawy ••
ciepłe krople padają Ci na twarz ••• z przyjemnością wdychasz orzeźwiające
powietrze • Otacza Cię muzyka przyrody ••• tak cudnie jest żyć ••••1
• - wdech, wydech
1
M. .Molicka, Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii, 2002