mikolajki_ na sportowo

Transkrypt

mikolajki_ na sportowo
Miejsce zajęć : sala gimnastyczna
Czas zajęć : 2x45min
Organizacja zajęć : Przed przyjściem na salę każde dziecko otrzymało kółko w
określonym kolorze: żółte, czerwone, zielone. Te kółka zostały przypięte
dzieciom do koszulek. W każdej klasie pojawiły się różne kolory kółek. Po
przejściu na salę uczniowie zostali podzieleni na zespoły nie wg klas, lecz wg
kolorów. I tak w drużynie określonego koloru były dzieci zarówno z kl. I,
z kl. II, z kl. III i z kl. IV . W ocenie konkurencji pomagała komisja w składzie:
Pani Dyrektor SOSW, Pani Kierownik Internatu, Pani Wicedyrektor.
Sala została ozdobiona dekoracją mikołajkową. Wyniki są wpisywane w tabelę
wyników zawieszoną na ścianie.
Scenariusz : Katarzyna Warś
Prowadzenie i organizacja : Katarzyna Warś, Wojciech Kaszlikowski
CELE ZAJĘĆ :
Uczeń potrafi:
- pokonać różnego rodzaju tory przeszkód,
- omówić zasady zdrowego współzawodnictwa,
- współpracować w grupie,
- określić zasady gry Zbijak,
- wymienić główne zasady bezpieczeństwa w trakcie zabaw i gier
zespołowych,
- omówić sygnalizację świetlną i związane z nią zasady ruchu drogowego.
Psychomotoryczność: Kształtowanie zwinności, zręczności, siły i wytrzymałości
oraz koordynacji.
1.
Powitanie:
Prowadząca: - Zebraliśmy się dzisiaj na sali gimnastycznej, by po sportowemu
przeżyć to Mikołajkowe Święto. Powitajmy się wzajemnie oklaskami. /oklaski/
Witamy również panią Dyrektor, panią Wicedyrektor oraz panią Kierownik,
które będą oceniały poszczególne konkurencje i będą przyznawały Wam punkty.
/oklaski/
2.
Prezentacja okrzyków sportowych:
Prowadząca: - Prosiliśmy każdą klasę o przygotowanie okrzyków sportowych.
Poproszę, by każda klasa przedstawiła swoje okrzyki, za które pod koniec naszej
zabawy otrzymacie nagrody. Oceniany będzie nie tylko okrzyk, ale także sposób
jego prezentacji.
KL.I - My się nie damy, my się nie damy, bo my wygramy!
KL.II – My biegamy jak jaszczurki a skaczemy jak kangurki.
/biegną w miejscu/
/podskakują/
KL.III – Sport to bardzo dobra sprawa, każdy z nas czeka na brawa!
/oklaski/
KL.IV – B...R...A...W...O..../klaszczą przy każdej głosce/
Brawo, brawo, brawo /mówią to coraz głośniej i biją sobie brawo/
WSZYSCY: - Hip, hip hurra! Hip, hip hurra!Hip, hip, hurra, hurra,
hurra, hurra!
- Ole, ole, ole, nie damy się, nie damy się!/x2 śpiewają/
3.
Zabawa ze śpiewem – Pingwinki:.
Prowadząca : - A teraz zapraszamy do wspólnej zabawy ze śpiewem Pingwinki.
Proponujemy Wam tę zabawę, bo pingwiny to takie zwierzęta, które bardzo
lubią tę porę roku. Zawsze kojarzą się nam ze śniegiem i lodem, tak jak nasz
Święty Mikołaj.
Przebieg zabawy: /Dzieci ustawiają się w rzędzie, jeden za drugim, chwytają się za ramiona./
O jak przyjemnie i jak wesoło w pingwinka bawić się, się, się.
Raz rączka prawa,/wyciągają w bok prawą rękę/
Raz rączka lewa, /wyciągają lewą rękę/
Do przodu /skaczą obunóż jeden raz do przodu/
Do tyłu /skaczą raz do tyłu/
I raz, dwa, trzy /skaczą do przodu trzy razy/.
4.
Podział na drużyn:
Prowadząca: - Każdy z Was otrzymał przed salą kółeczko określonego koloru:
żółte, zielone, czerwone. Spójrzcie pod oknem leżą koła w takich samych
kolorach. Poproszę, by osoby z żółtymi kółkami ustawiły się przy żółtym kole,
z czerwonymi kółeczkami przy czerwonym kółku, z zielonymi przy kole
zielonym. Ustawmy się w rzędach przy każdym kole./dzieci ustawiają się/ W ten
sposób utworzyliśmy trzy drużyny, które będą ze sobą rywalizować w
konkurencjach sportowych.
5.
Powiązanie święta mikołajkowego z sygnalizacją świetlną:
Prowadząca: - Dzisiaj każdy z nas czeka na paczki od Świętego Mikołaja.
Nasz Mikołaj jest osobą bardzo nowoczesną. Ma nie tylko renifery, ale również
samochody, by w razie braku śniegu móc dotrzeć w rozmaite zakątki świata.
By mógł do nas bezpiecznie dotrzeć, przypomnijmy mu sygnalizację świetlną.
Usiądźcie w siadzie skrzyrżnym. My jesteśmy światełkami na jego drodze do
nas. O czy należy pamiętać? Zadam Wam teraz pytania. Jeżeli Wasz kolor
będzie na nie odpowiedzią, ta drużyna powstaje.
- Przy takim świetle bezpiecznie przechodzimy przez jezdnię./chwila
zastanowienia- powstają zieloni/
- Przy takim świetle pod żadnym pozorem nie wolno nam wejść na jezdnię.
/chwila zastanowienia- powstają czerwoni/
- Przy jakim świetle uważamy, bo za chwilę nastąpi zmiana świateł.
/wstaje drużyna żółtych/
Prowadząca: - Nasz Mikołaj z pewnością bezpiecznie dotrze tu do nas. Teraz
nadszedł czas na rozpoczęcie konkurencji sportowych.
6.
Konkurencje sportowe i nie tylko:
Bieg dookoła chorągiewki z piłeczką na łyżce trzymaną w ustach.
Pierwsza osoba z każdego rzędu otrzymuje łyżkę stołową i piłeczkę pingpongową .Łyżkę trzymamy w ustach i układamy na niej piłeczkę. Zadanie
polega, na tym by przejść z łyżką i piłeczką do końca sali, okrążyć chorągiewkę,
wrócić do swojego rzędu i przekazać łyżkę z piłeczką następnej osobie.
Jeżeli piłeczka spadła, podnosimy ją i wyścig kontynuujemy z tego miejsca.
Wygrywa zespół, który najszybciej ukończy konkurencję, wykona zadanie
dokładnie i ustawi się w rzędzie.
Wyścig kretów
Członkowie drużyn ustawieni w rzędach, stoją w szerokim rozkroku.
Ostatnia osoba z rzędu, na czworakach przechodzi do przodu tunelem
powstałym z nóg dzieci i staje w szerokim rozkroku z przodu. Następnie startuje
kolejna osoba z końca rzędu. Wygrywa drużyna, która najszybciej ustawi się w
rzędzie, tak jak na początku konkurencji.
Wyścig raków.
Pierwsza osoba w rzędzie wykonuje podpór tyłem i w tej pozycji biegnie do
chorągiewki. Okrąża ją, po czym biegnie do swojego rzędu, dotyka następnego
dziecka, które w tym momencie startuje. Wygrywa drużyna, która najszybciej
ukończy konkurencję i ustawi się w szeregu.
Podania piłki w rzędach dołem.
Dzieci stają w rzędach w szerokim rozkroku. Pierwsza osoba z rzędu otrzymuje
piłkę, którą podaje dołem następnej osobie. Ostatnia osoba z rzędu po
otrzymaniu piłki biegnie z nią na początek rzędu i podaje dołem kolejnej osobie.
Wygrywa drużyna, która najszybciej zakończy konkurencję i ustawi się w takiej
kolejności jak na początku zabawy.
Piłka między głowami.
W rzędach dzieci dobierają się w pary. Każdy rząd otrzymuje jedną piłkę.
Dzieci w parach stają bokiem do siebie. Piłkę umieszczają między głowami.
Zadanie polega na tym, by z piłką między głowami okrążyć chorągiewkę i
przekazać ją kolejnej parze. Wygrywa drużyna, która najszybciej i najdokładniej
wykona zadanie.
Zaprzęgi w parach.
Tak jak w poprzednim zadaniu dzieci ustawiają się parami w rzędach. Każda
para otrzymuje jeden kocyk. Zabawa polega na tym, że jedna osoba z pary
siedzi skrzyżnie na kocyku a druga stoi do niej tyłem podaje ręce i ciągnie
kolegę jak konik do chorągiewki i z powrotem. Następnie zadanie przejmuje
kolejna para. Wygrywa drużyna, która najszybciej i najdokładniej wykona
zadanie.
/Wyniki po każdej konkurencji są zapisywane w tabeli wyników/
Zagadki.
Prowadząca: - Spójrzcie na tablicę z wynikami. Wszystko jeszcze może się
zmienić. Teraz nasze ciała odpoczną, a Wy spróbujecie wytężyć Wasze umysły.
Przy każdej drużynie mamy karteczki i kredki. Ja przeczytam dwie zagadki a
zadaniem Waszych drużyn jest zaznaczyć kolor jaki kryje się w pierwszej i
drugiej zagadce. Odpowiedzi ustalacie wspólnie w drużynach a zaznacza je
kapitan drużyny. Wasze odpowiedzi będą też punktowane.
Oto zagadki:
1.Sygnał jak polny mak, mruga nad jezdnią i woła tak:
- Uważaj! Czekaj! Nie przechodź! Nie!
Bo samochodów dużo tu mknie!
2. Światło jak polny liść, mruga nad jezdnią znów możesz iść!
Tory przeszkód:
I tor – Każdy z członków zespołu przeciąga się na kocyku, wzdłuż ławeczki.
Biegnie do szarfy, przeciąga się przez nią. Okrąża chorągiewkę i z powrotem
biegnie na koniec rzędu, uderzając w rękę następnego zawodnika, który
rozpoczyna wyścig. Wygrywa ten zespół, który najszybciej i najdokładniej
wykona zadanie.
II tor – Zawodnik przechodzi po ławeczce z woreczkiem na głowie. Wrzuca
worek do koła i biegnie na koniec rzędu.
III tor – Każdy z zawodników po kolei skacze z nogi na nogę do ułożonych
kółek/skoki przez kałuże/. Następnie przechodzi na czworakach pod
krzesełkiem, okrąża chorągiewkę i wraca na koniec rzędu biegiem. Dotknięcie
w rękę następnego zawodnika daje sygnał do startu. Wygrywa drużyna, która
najszybciej ukończy konkurencję i ustawi się równo w szeregu.
IV tor – Dziecko wykonuje skoki zawrotne przez ławeczkę. Następnie podbiega
do dwóch kołek ringo i przekłada ułożone w nich woreczki z jednego do
drugiego, okrąża chorągiewki i wraca na koniec rzędu. Dotyka w rękę
następnego uczestnika, który rozpoczyna pokonywanie tego toru przeszkód.
Wygrywa zespół, który dokładnie wykona zadania i szybko je ukończy.
Zadania związane z sygnalizacja świetlną:
Prowadząca: - Powrócimy znowu do naszych kolorów. Spójrzcie na drabinkach
wiszą sygnalizatory. Każdy z nich jest podpisany: stój, idź, uważaj. Zadanie
drużyn polega na prawidłowym ustawieniu się zespołów przy właściwych
etykietach i umieszczeniu na sygnalizatorze koloru swojego zespołu w
odpowiednim miejscu. Uwaga: Start!
IDŹ
UWAŻAJ
STÓJ
Prowadząca: - Bardzo ładnie rozwiązaliście to zadanie. Popatrzcie jak
przedstawiają się nasze wyniki. /Prezentacja wyników/
Teraz jestem już prawie pewna, że nim skończy się nasza zabawa Mikołaj
bezpiecznie do nas dotrze, mając takie światełka jak Wy.
Gra drużynowa Zbijak:
Prowadząca: - Proponujemy Wam teraz rozgrywki miedzy drużynami.
Zagramy w Zbijaka. Ta gra ostatecznie rozstrzygnie, kto wygrał w naszych
zawodach. Gra toczy się każdy z każdym: - zieloni z czerwonymi,
- zieloni z żółtymi,
- czerwoni z żółtymi.
Opis gry: Na końcowej linii boiska ustawiają się, naprzeciw pól swoich drużyn,
tzw. matki. Pozostali uczestnicy gry zajmują pola leżące między dwiema
liniami. Zadaniem każdej drużyny jest zbicie piłką jak największej ilości dzieci
z drużyny przeciwnej. Nie wolno celować w głowę .Można podawać piłkę do
matki, która również zbija osoby z drużyny przeciwnej. W przypadku zbicia
piłkę otrzymuje ta drużyna, która utraciła zawodnika. Gra każdego z każdym
trwa 4 min.
7.
Podsumowanie wyników konkurencji:
Prowadząca: - Spójrzcie na wyniki w tabeli. Wiemy już kto zajął 1,2,3 miejsce.
W ocenie waszych zmagań pomagała komisja w składzie: pani Dyrektor, pani
Kierownik i pani Wicedyrektor. Podziękujmy naszym sędziom za pomoc.
/oklaski/ A teraz poproszę szanowną komisję o przedstawienie wyników i
wręczenie kapitanom drużyn słodkich nagród. /Następuje prezentacja wyników./
Pamiętajcie, że dzisiaj wszyscy jesteście zwycięzcami!
8.
Ponowna prezentacja okrzyków przez klasy:
Prowadząca: - W tej chwili nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy
okrzyk. Dlatego ustawcie się klasami i usiądźcie na przygotowanych
ławeczkach. /Prezentacja okrzyków przez klasy. Komisja dokonuje oceny. Następuje wręczenie
nagród dla klas./
9.
Piosenka dla Mikołaja:
Prowadząca: - Uwaga, uwaga właśnie przed chwilą doniesiono mi, że do naszej
sali idzie powoli Święty Mikołaj. Z pewnością wasze okrzyki i wasze światełka
z sygnalizatorów tu go do nas sprowadziły. Zaśpiewajmy naszemu gościowi
piosenkę, by wiedział, że go tu oczekujemy.
Piosenka:
Przyjdź do nas Mikołaju,
z workiem jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki
dla nas, dla każdego./x2
Przyjedź do nas Mikołaju,
na saniach srebrzystych.
Niech ci gwiazdy drogę wskażą,
gdzie czekamy wszyscy./x2
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM.
1.ZABAWA Z MIKOŁAJEM W KÓŁKU PRZY MUZYCE.
2.ROZDANIE PACZEK DZIECIOM.
3.POŻEGNANIE.