obszary współpracy biblioteki publicznej i bibliotek szkolnych

Transkrypt

obszary współpracy biblioteki publicznej i bibliotek szkolnych
1
OBSZARY WSPÓŁPRACY BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ I BIBLIOTEK SZKOLNYCH - SCENARIUSZ
SPOTKANIA METODYCZNEGO
Ewa Nowik, Biblioteka Pedagogiczna Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Filia w Siemiatyczach
Cel główny: określenie obszarów współpracy biblioteki publicznej i bibliotek szkolnych w kształtowaniu i
rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych
Cele operacyjne:
•
•
na poziomie wiadomości uczestnik warsztatów powinien po zajęciach zapamiętać:
o
rolę współpracy bibliotecznej;
o
obszary współpracy;
o
zasady planowania współpracy;
na poziomie umiejętności uczestnik warsztatów powinien po zajęciach:
o
prawidłowo i trafnie wybierać zakres współpracy;
o
właściwie planować współpracę;
o
współpracować w zespole.
Metody: indywidualna, grupowa
PLAN WARSZTATÓW:
Części
warsztatów
Tok warsztatów w
zarysie
Część
organizacyjna
Część
zasadnicza
Metody
Pomoce
Przywitanie
uczestników.Podanie i
wyjaśnienie celów
warsztatów.
Podająca (wykład
wprowadzający)
.
Praca uczestników w
grupach:
- I grupa: opracowanie
listy zadań, które mają
do wykonania biblioteki
publiczne i szkolne;
- II grupa: opracowanie
listy zadań różniących
biblioteki.
Praktyczne
ćwiczenie w
grupach;dyskusja.
Arkusze
papieru,
kolorowe
pisaki;duże
plansze do
zapisania zadań
oraz wspólnie
ustalonych
wniosków
końcowych.
dyskusja
Arkusze
papieru,
Przedstawienie przez
grupy list zadań.
Uzupełnienie spisów o
zadania pominięte.
Zaznaczenie na listach,
tym samym kolorem
ramki, zadań
najważniejszych.
Podsumowanie Odczytanie powstałej
warsztatów
listy najważniejszych
2
zadań.
Uzgodnienie, w oparciu
o zadania, wstępnego
planu współpracy
bibliotek szkolnych z
biblioteką publiczną.
kolorowe
flamastry.
PRZEBIEG WARSZTATÓW:
1. Przywitanie gości i uczestników zajęć.
2. Podanie i wyjaśnienie celu warsztatów
Mogłoby się wydawać, że sprawa współpracy różnych typów bibliotek dawno została omówiona,
wyczerpana i wszystko przebiega zgodnie z zasadami dobrej organizacji i wspólnego planowania.
Niestety, nadal "siedzimy w swoich bibliotekach odgrodzeni murem obojętności" (J.Andrzejewska,
Biblioteka w Szk., 1998). Stąd właśnie wypływa ciągła aktualność tematu. Najwięcej zależy
oczywiście, wbrew wszelkich pozorom, od osobistych chęci i zaangażowania bibliotekarzy, zarówno
z jednej jak i drugiej strony. Nieraz, aby namówić kogoś do współpracy, trzeba się wiele
napracować, nawet zburzyć mury, jest bowiem zbyt wiele do stracenia.
By potrafić pracować w zespole należy zacząć od wspólnych spotkań i dyskusji, od poznania się
nawzajem, nabrania zaufania do innych, a także zdobycia wiedzy o posiadanych umiejętnościach i
predyspozycjach. Należy poznać problemy codziennej pracy bibliotekarza biblioteki publicznej i
szkolnej, znaleźć podobieństwa i różnice. Wszyscy bowiem pracujemy dla tego samego środowiska
lokalnego, temu samemu czytelnikowi wypożyczamy książki i zależy nam na dotarciu z dobrą
książką do możliwie największego grona odbiorców.
By móc sprostać powyższemu zadaniu należy systematycznie podejmować współpracę i realizować
zaplanowane zadania.
3. Praca w grupach uczestników warsztatów nad obszarami współpracy i propozycjami wspólnych
działań.
4. Prezentacja propozycji.
5. Dyskusja i stworzenie wspólnego zarysu planu współpracy bibliotek szkolnych i biblioteki
publicznej.
Lista zadań wspólnych (nie uwzględniono prac technicznych typu: gromadzenie, katalogowanie,
tworzenie kartotek itp.):
o
udostępnianie zbiorów;
o
popularyzacja czytelnictwa;
o
pomoc w doborze literatury naukowej, popularnonaukowej;
o
pomoc w doborze literatury czytanej ku rozrywce;
o
rozmowy o książce;
o
organizacja ciekawych tematycznie wystaw;
o
organizacja kół zainteresowań związanych z literaturą, biblioteką, rynkiem wydawniczym;
o
organizacja spotkań autorskich, wieczorów literackich.
Zarys planu współpracy:
9. Popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez odpowiednie gromadzenie
literatury, szczególnie nowości, do bibliotek. W związku z obecnym kryzysem finansowym
3
bibliotek należy zacieśnić współpracę, można próbować wspólnie ustalać listy nowości,
które by uwzględniały możliwości finansowe i specyfikę pracy obu placówek. Działalność
taka nabiera szczególnej wagi w obliczu niemożliwości planowania zakupów przez biblioteki
szkolne z powodu braku określonego z góry budżetu. Zakupy najczęściej są dokonywane na
koniec roku kalendarzowego, jeśli zostaną jakiekolwiek pieniądze, bądź finansowane
z innych źródeł, nie możliwych do przewidzenia. Biblioteki miejskie, mając z góry znany
budżet, a czasami i dodatkowe fundusze, mogą systematyczniej dokonywać zakupów.
Warto więc wykorzystać ten obszar działalności bibliotek, by lepiej zaspokajać potrzeby
użytkowników.
10. Promocja czytelnictwa poprzez organizację wspólnych wystaw, wieczorów poezji, spotkań
z ciekawymi ludźmi oraz konkursów. Ustalono, że należy przeprowadzić wśród dzieci,
w młodszym wieku szkolnym, konkurs zaproponowany przez Elżbietę Szewczak z Miejskiej
Biblioteki Publicznej - "Czytelnik roku". W związku z przeprowadzką MBP do nowego lokalu,
termin konkursu zostanie ustalony w roku 2004.
11. Budzenie zamiłowania do książek i czytania poprzez nagradzanie i wyróżnianie
najaktywniejszych czytelników. Utrzymywanie systematycznego kontaktu bibliotekarzy
szkolnych z bibliotekarzami biblioteki miejskiej w celu odnotowania stanu aktywności
czytelniczej uczniów poza szkołą. Przyznawanie na forum szkoły wyróżnień uczniom za
pogłębianie i rozszerzanie zainteresowań poprzez aktywne czytelnictwo.
6. Podsumowanie warsztatów. Podziękowanie gościom i uczestnikom za aktywną pracę.
LITERATURA TEMATU
o
Andrzejewska Jadwiga: Relacje między bibliotekami szkolnymi i publicznym. "Biblioteka w
Szkole" 1998 nr 9 s.1-4
o
Drzewiecki Marcin: Biblioteka we współczesnej szkole. Warszawa: Wydaw. SBP 1991. ISBN
83-900042-1-6
o
Społeczne oddziaływanie współczesnej książki. Wybory czytelnicze. Red. Jadwiga
Chruścińska, Ewa Kubisz. Aut. Grażyna Bilska i in. Warszawa: CEBiD 2002
o
Saniewska Danuta: Nowe vademecum nauczyciela bibliotekarza. Warszawa: "Sukurs" 2000.
ISBN 83-904529-5-2
o
Sawicka Elżbieta: Współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi. "Poradnik
Bibliotekarza" 1979 nr 6 s.141-143
o
Wojciechowski Jacek: Wczesnoszkolne bariery lekturowe. "Biblioteka w Szkole" 2001 nr 9
s.1-2
o
Zieniuk Jan: Problemy współpracy bibliotek szkolnych z publicznymi. "Poradnik
Bibliotekarza" 1979 nr 6 s.143-144

Podobne dokumenty