Konspekt zajęć języka niemieckiego Data: 27.10.2009 Temat: Mam

Transkrypt

Konspekt zajęć języka niemieckiego Data: 27.10.2009 Temat: Mam
Konspekt zajęć języka niemieckiego
Data: 27.10.2009
Temat: Mam coś przed sobą i to jest koloru… - utrwalenie warzyw oraz owoców
Grupa : starsza
Prowadząca: Anita Czorny
Cele:
• Dziecko utrwala nazwy owoców, warzyw, wyliczankę
• Dziecko rozumie polecenia „Ohren zu”
• Dziecko ćwiczenie wypowiadanie dłuższych fraz w języku obcym
Metody
• Naśladowania i powtarzanie
• Metoda audiowizualna
• Szkolenie wymowy i intonacji poprzez zastosowanie piosenki
Formy pracy z dziećmi:
• Praca z całą grupą
• Praca indywidualna
Materiały pomocnicze
• Płyta CD i odtwarzacz CD
• Kartki z obrazkami owoców i warzyw
• Kartka z wyliczanką obrazkową „Eins, zwei, Polizei”
Przebieg zajęć:
• Przywitanie się z dziećmi słowami „Guten Morgen!” oraz piosenką.
• Nauczyciel informuje dzieci, że zagramy teraz w zgadywankę: wyciąga obrazki, tak, by dzieci nie
widziały, co nauczyciel właśnie widzi i wypowiada zdanie „Ich sehe etwas, was du nicht siehst und
das ist… (i tu pada nazwa koloru). Tłumaczy również wypowiedziane zdanie. Zadaniem dzieci jest
zgadnąć jaki owoc ma przed sobą nauczyciel. Po kilku próbach zadanie nauczyciela przejmuje chętne
dziecko.
• Piosenka „Grün sind alle meine Kleider” – nauczyciel przypomina dzieciom słowa piosenki i
wskazuje dzieci, które będą tworzyć mniejsze koła w środku większego.
• Gra w głuchy telefon – dzieci siadają w rządku jeden za drugim, nauczyciel rozkłada obrazki na
dywanie a następnie mówi do dzieciom: „Ohren zu!” i pokazuje, że trzeba zatkać uszy. Odsłania uszy
pierwszemu dziecku i mówi nazwę jakiegoś warzywa, owocu bądź wypowiada jakąś liczbę. Ostatnie
dziecko musi powiedzieć, co usłyszało i wskazać właściwy obrazek lub powtórzyć liczbę.
• Przypomnienie wyliczanki – „Eins, zwei, Polizei” – nauczyciel wyciąga wyliczankę obrazkową i
prosi chętnie dziecko, by pokazywało obrazki a reszta dzieci, by mówiło wyliczankę.
• Pożegnanie się z dziećmi za pomocą „Tschüss” oraz „Auf Wiedersehen!”
Opracowała:
Anita Czorny
Konspekt zajęć języka niemieckiego
Data: 25.10.2011
Temat: Im Garten von Hans Hase – w ogrodzie Hansa Hase
Grupa : starsza
Prowadząca: Anita Czorny
Cele:
Dziecko utrwala nazwy owoców
Dziecko utrwala nazwy warzyw
Dziecko poznaje zwrot „Was kannn hier sein?”
Dziecko ćwiczy wymowę
Metody
Metoda powtórzeniowa
Metoda reagowania całym ciałem
Metoda zadaniowa
Formy pracy
Praca z całą grupą
Materiały pomocnicze
Odtwarzacz i płyta CD
Pacynka Hans Hase
Obrazki warzyw i owoców
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z dziećmi za pomocą słów: „Guten Morgen Kinder!” oraz wierszykiem.
Nauczyciel idzie pa pacynkę Hansa Hase. Dzieci go budzą za pomocą słów „Hans Hase wacht auf!”
Następnie razem z pacynką nauczyciel przypomina dzieciom jakie warzywa i owoce ma HH w swoim
ogrodzie.
Nauczyciel kładzie na dywanie obrazki z warzywami kolorową częścią do dołu. Wskazuje na któryś
obrazek i zadaje pytanie „Was kannn hier sein?” – „Co tu może być?” – dzieci zgadują jakie warzywo
jest na danym miejscu.
Zamian ról: wybrane dzieci przejmują rolę nauczyciela i stawią to samo pytanie.
Zabawa dydaktyczna ,,Zbieramy warzywa”: na dywanie są rozsypane sylwety warzyw i owoców.
Zadaniem dzieci jest pozbieranie tylko warzyw.
Liczenie obrazków: dzieci przeliczają w języku niemieckim obrazki z warzywami
i owocami.
Zabawa ruchowa "Der Igel sammelt Äpfel". Dzieci naśladują jeżyka (chodzenie na czworakach),
zbierają jabłka, wkładają je na grzbiet i zanoszą do swojej kryjówki.
Śpiewanie piosenki „Grün und gelb und rot”.
Dzieci żegnają HH słowami „Tschüss!”
Pożegnanie za pomocą słów „Auf Wiedersehen!”.
Opracowała: Anita Czorny
Konspekt zajęć języka niemieckiego
Data: 28.02.2012
Temat: Wozu dienen unsere Füße und Beine? – nazwy sportów wprowadzenie
Grupa : starsza
Prowadząca: Anita Czorny
Cele:
Dziecko utrwala nazwy zabawek
Dziecko ćwiczy rzut i chwyt
Dziecko stara się współpracować w parze
Dziecko poznaje nazwy sportów
Dziecko ćwiczy wymowę
Metody
Metoda powtórzeniowa
Metoda reagowania całym ciałem
Metoda zadaniowa
Formy pracy
Praca z całą grupą
Praca w parach
Materiały pomocnicze
Odtwarzacz i płyta CD
Piłka
Obrazki zabawek
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z dziećmi za pomocą słów: „Guten Morgen Kinder!” oraz wierszykiem.
Powtórzenie nazw zabawek. Nauczyciel rzuca do każdego dziecka piłkę i wymienia jakąś zabawkę.
Dziecko łapie piłkę po czym odrzuca. Na jedną ustaloną zabawkę, dziecko nie może złapać piłki. Gdy
złapie, odpada z gry. Może do niej powrócić, gdy nauczyciel nieoczekiwanie rzuci do nie piłkę a
dziecko poprawnie wykona zadanie (załapie piłkę bądź nie).
Zabawa „Steht auf!”. Dzieci dobierają się parami i siadają na dywanie obróceni do siebie plecami.
Zahaczają się od tyłu łokciami. Na polecenie „Steht auf!” dzieci próbują wstać nie odrywając od siebie
rąk.
Rozmowa na temat ćwiczenia: Co nam było potrzebne w zabawie? Do czego służą nam jeszcze
wymienione części ciała?
Zabawa naśladowcza z elementem skoków „Der Hase kommt zum Bescuh”. Dzieci siadają w
parach naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Są „zajączkami - Hase”, które wybierają się z wizytą.
Nauczyciel mówi, jakie czynności musi Hase zanim wybiorą się w odwiedziny. Następnie podskakują
do partnera, witają się z nim
i zajmują jego miejsce.
„Der Hase wäscht die Hände, weil sie schmutzig sind. Er wäscht den Maul, die Ohren, den Bauch und
die Füße. Der Hase putzt die Zähne und jetzt kann er zum Besuch gehen”.
Ponowna rozmowa na temat ćwiczenia: co nam było potrzebne w zabawie?
Zatańczenie do piosenki „Bewegt euch!”.
Pożegnanie za pomocą słów „Auf Wiedersehen!”.
Opracowała: Anita Czorny