Religie świata

Transkrypt

Religie świata
Marek Dąbrowski
Nauczyciel geografii i wychowawca klasy
w Gimnazjum nr 13
Warszawa, Nowowiejska 37A
Konspekt lekcji na temat: Religie świata.
a) Realizacja w pierwszej klasie gimnazjum, czas trwania 45 min
b) Cele:
ogólne
• poznanie wielkich religii ogólnoświatowych
szczegółowe
uczeń powinien umieć:
• wyjaśnić termin religia
• znać podobieństwa i różnice wyznań
• pokazać na mapie obrazy dominacji poszczególnych religii
• kształtować postawę tolerancji i poszanowania wobec innych narodów i
wyznań
c) Metoda
• praca z różnymi źródłami informacji
• praca w grupach
• dyskusja
d) Środki dydaktyczne
• Polityczna mapa świata
• Świat w liczbach
• Atlas gimnazjalny
• Power Point – prezentacja
1. Bibliografia.
-
E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M.M. Sysło, Informatyka. Poradnik
dla nauczycieli gimnazjum,
WSiP, Warszawa 2000.
E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M.M. Sysło, Nauka z komputerem.
Poradnik dla nauczycieli gimnazjum,
WSiP, Warszawa Maj 2001.
M. Jędrusik, D. Jędrusik, J. Tomalkiewicz, Geografia dla gimnazjalistów. Barwy świata. Część
I, Oficyna Edukacyjna. Krzysztof Pazdro,
Warszawa 2000
R. Domachowski, G. Młynarczyk, Geografia. Zadania na mapach konturowych i
topograficznych, Demart, Warszawa 2001
Świat w liczbach, WSiP, 2000
www.wiem.onet.pl/wiem/000e16.html
www.wiem.onet.pl/005442.html
www.wiem.onet.pl/0010bf.html
www.wiem.onet.pl/000aac.html
www.wsip.com.pl
Tok zajęć.
Etap lekcji
1
1. Czynności
organizacyjne
- 5 min
Przebieg lekcji
2
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Podział klasy na 5 grup (przedstawicieli
5 religii).
2. Charakterystyka 1. Przedstawienie 5 religii o największej
religii - 20 min
liczbie wyznawców.
2. Dzieci analizują każde z wyznań
szukając wspólnych cech.
3. Praca w grupach Praca w grupach.
- 10 min
1. Dzieci analizują zasięg religii, wypisują
kraje i regiony.
2. Analizują dane statystyczne, wyszukują
liczby wyznawców poszczególnych
religii.
4. Podsumowanie 1. Gdzie występują poszczególne religie.
pracy na lekcji
2. Wnioski –różne religie mają bardzo
- 5 min
dużo cech wspólnych.
5. Praca domowa 2. Uzupełnić tabelkę (załącznik 1)
3. Wyszukać w Internecie symbole religii.
- 5 min
4. Przedstawić graficznie liczbę
wyznawców za pomocą programu
Excel.
Uwagi
3
Power Point
-Gimnazjalny
Atlas
Geograficzny
-Świat w
liczbach