Problemy z dyscypliną – scenariusz spotkania z uczniami

Transkrypt

Problemy z dyscypliną – scenariusz spotkania z uczniami
Problemy z dyscypliną
– scenariusz spotkania z uczniami
Cele spotkania:




uświadomienie uczniom, że sami mogą rozwiązywać konflikty
kształcenie umiejętności radzenia sobie z trudnymi uczuciami
zwiększanie empatii
rozumienie znaczenia reguł klasowych dla prawidłowych reakcji
w grupie
Czas trwania spotkania: 45–55 min
Forma spotkania: zajęcia warsztatowe
Metody: film, praca w zespołach, burza mózgów
Przebieg spotkania:
1. Projekcja filmu pt. Krzysztof.
Zachęcenie uczniów do podzielenia się refleksjami po oglądnięciu
filmu.
Nauczyciel pyta, dlaczego ta scenka zakończyła się w taki sposób.
Rozmowa z uczniami na temat tego, czy w ich klasie zdarzają się
podobne sytuacje.
Nauczyciel zachęca uczniów do analizy: W jaki sposób ich kontrakt
klasowy reguluje sposób zachowania się w podobnej sytuacji?, Które
zachowania uczniów na filmie są zgodne, a które sprzeczne
z ustaleniami ich kontraktu? (Warunkiem zadania pytania o kontrakt
klasowy jest jego istnienie).
2. Ćwiczenie w zespołach. Kształcenie zdolności
uczniów.
empatycznych
Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły. Każdy zespół zapisuje
pomysły w odpowiedzi na pytania nauczyciela.
Pytania dla zespołu nr 1: Dlaczego nauczycielka tak się zachowała?,
Co przeżywała?, Co powinna była zrobić w tej sytuacji?
Pytania dla zespołu nr 2: Dlaczego uczniowie tak się zachowali?, Co
przeżywali?, Czego potrzebowali w tej sytuacji?
Zespoły prezentują efekty swojej pracy. Nauczyciel docenia
umiejętności uczniów we wczuwaniu się w sytuację każdej ze stron.
1
Podkreśla, że gdy dochodzi do konfliktu, to każda strona ma swoje
racje i trzeba uznać jej prawo do ich posiadania.
3. Burza mózgów. Co mogłoby odwrócić bieg wydarzeń w tej
sytuacji?, Czego zabrakło?
Nauczyciel omawia z uczniami reguły burzy mózgów:
 na początku akceptuje się każdy pomysł,
 wszystkie pomysły są zapisywane,
 najlepsze pomysły pojawiają się zwykle później – warto
zapisać minimum 10 pomysłów,
 analiza odbywa się po ukończeniu etapu podawania pomysłów.
Uczniowie podają pomysły. Nauczyciel zapisuje je na tablicy.
Następnie wspólnie z uczniami analizuje pomysły pod kątem
zaspokojenia jednocześnie potrzeb uczniów i potrzeb nauczycielki
(z poprzedniego ćwiczenia). Nauczyciel podkreśla wybrane pomysły.
Nauczyciel zachęca uczniów do przeanalizowania, który z wybranych
pomysłów można by wykorzystać w ich klasie. Odwołuje się do
kontraktu klasowego. Pyta uczniów, czy tak sformułowany kontrakt
umożliwia wzajemne poszanowanie uczuć oraz zaspokojenie potrzeb
uczniów i nauczyciela. Zachęca uczniów do dopisania nowych reguł
kontraktu, jeśli istnieje według nich taka potrzeba.
Jeżeli nie ma kontraktu klasowego, nauczyciel może zaproponować
jego stworzenie. Można skorzystać z materiałów zawartych
w poradniku Superszkoła („Problemy z dyscypliną w klasie.
Fundamenty dyscypliny – kontrakt i konsekwencja nauczyciela”).
4. Podsumowanie i zakończenie spotkania.
Nauczyciel podkreśla, że w razie sprzecznych interesów obie strony
są odpowiedzialne za osiągnięcie porozumienia i mają wpływ na
przebieg sytuacji. Zachęca uczniów do podzielenia się refleksjami ze
spotkania. Dziękuje uczniom za udział w spotkaniu.
2

Podobne dokumenty