Scenariusz zajec zintegrowanych dla klasy trzeciej MAGIA MUZYKI

Transkrypt

Scenariusz zajec zintegrowanych dla klasy trzeciej MAGIA MUZYKI
Oprac. A. Maj
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III
Ośrodek tematyczny: W świecie muzyki.
Temat dnia: Magia muzyki.
Zapis w dzienniku: Głośne czytanie czytanki pt. „Opowieść o zbójcach”.
Wyodrębnianie postaci i zdarzeń w czytance. Zespołowe układanie planu
wydarzeń. Pisownia „nie „ z przymiotnikiem. Ilustracja muzyczna opowieści
o zbójcach — muzyka głośna i cicha. Cwiczenia przy muzyce. Rozwiązywanie
zadań tekstowych na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 — o tyle więcej,
o tyle mniej. Układanie pytań do zadań.
Zagadnienia programowe:
Ćwiczenia w czytaniu i opracowywaniu tekstów — ustalanie kolejności zdarzeń.
Wiązanie treści utworu z różnymi formami ekspresji dziecka. Dodawanie i odejmowanie
w zakresie 100.
Cele operacyjne:
Wiadomości — zapamiętanie- Uczeń potrafi:
-
Wymienić fakty z życia i twórczości F. Chopina;
-
Zna treść czytanegó tekstu;
-
Zna słownictwo związane z muzyką
-
Zna regułę pisowni „nie” z przymiotnikiem;
-
Zna technikę dodawania i odejmowania w zakresie 100;
Rozumienie:
-
Potrafi udzielić spójnej, logicznej wypowiedzi na dany temat;
-
Odpowiada na pytania dotyczące treści czytanego tekstu;
-
Posługuje się adekwatnie poznanym słownictwem związanym z muzyka
-
Dokonuje analizy zadań z treścią
Umiejętności:
-
Potrafi ułożyć plan wydarzeń;
-
Potrafi grać na instrumentach perkusyjnych muzykę głośną i cichą
-
Umie utworzyć wyrazy o znaczeniu przeciwnym;
-
Rozwiązuje zadanie tekstowe na dodawanie i odejmowanie w zakr. 100;
-
Zgodnie i aktywnie współpracuje w grupie;
-
Układa pytania do treści zadań;
-
Dobiera muzykę do opisanej sytuacji;
Postawy:
-
Ma poczucie durny narodowej;
-
Potrafi zachowywać się stosownie do miejsc, w których się znajduje;
-
Zgodnie i twórczo współpracuje w grupie.
Metody pracy: podające (praca z tekstem), aktywizujące, praktycznego
działania.
Formy pracy: zbiorowa jednolita, zespołowa zróżnicowana, indywidualna
jednolita i zróżnicowana.
Zasady nauczania: poglądowości, systematyczności, stopniowania trudności,
wiązania teorii z praktyką, świadomego udziału, operatywności, trwałości
wiedzy, indywidualizacji, ustawiczności kształcenia.
Typ zajęć: Zajęcia poświęcone opanowaniu i utrwaleniu poznanych treści.
Środki dydaktyczne:
·
Podręcznik i karty pracy „Wesoła szkoła” cz. II;
·
ćwiczenia i zadania przygotowane przez nauczyciela;
·
Nagrania z muzykąF. Chopina;
·
Materiały związane z biografią kompozytora;
·
instrumenty perkusyjne;
·
Słoneczka ewaluacyjne;
LITERATURA:
1.
Przewodnik metodyczny „Wesoła szkoła” Cz. I
2.
W. Chotomska „Muzyka pana Chopina”
3.
M. Horodyska. „Śladami Chopina”
4.
T. Mayzner „Chopin”
5.
M. Jaworczakowa „Pierwszy koncert”
6.
M. Kędziorzyna „Opowieść o zbójcach”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wysłuchanie wybranego utworu F. Chopina.
2. Przypomnienie wiadomości o kompozytorze.
-
Jak miał na imię? Gdzie się urodził? Kim był? Na czym grał?
Jakie utwory komponował? Gdzie się znajdują prochy jego serca? Jak się
nazywają śmieszne rysunki F.Chopina? Gdzie znajduje się pomnik
artysty? Co ile lat organizowane są Konkursy Chopinowskie? Kto został
laureatem konkursu w 2005r.?
3. Ułożenie z rozsypanki wyrazu związanego z tematem zajęć (MUZYKA).
-
rozsypanka napisana jest na nutach — dzieci mogą zaśpiewać wyraz po
jego odgadnięciu.
4.Wysłuchanie głośno czytanego tekstu przez najlepiej czytające dzieci — I cz. i II cz.
przez nauczyciela (dzieci słabo czytające nie musza śledzić tekstu).
5.Rozmowa na temat treści przeczytanego utworu — odpowiedzi uczniów na pytania
nauczyciela — potwierdzenie wypowiedzi odpowiednim fragmentem tekstu.
-
Kto występuje w tym opowiadaniu?
-
Gdzie wydarzyła się opisana historia?
-
Co robili chłopcy podczas nieobecności ich opiekuna?
-
Jak oceniacie taką zabawę?
-
Kogo pan Barciński poprosił o pomoc?
-
W jaki sposób Frycek uspokoił rozbrykanych kolegów?
-
Jak się zakończyła cała historia?
·
przerwa śródlekcyjna — ćwiczenia w rytm uderzeń tamburyna.
6. Układanie planu wydarzeń - praca zespołowa zróżnicowana:
-
poziom I - samodzielne układanie;
-
poziom II - uzupełnianie zdań z lukami, układanie według kolejności;
Zabawa chłopców w .............................
................................ pana Barcińskiego.
Granie i.....................................Frycka.
Uśpienie ...............................................
Nagłe......................................................
Wyrazy do uzupełnienia luk: wojnę, prośba, opowiadanie, uśpienie, chłopców,
przebudzenie;
· Układanie pytań i rozwiązywanie zadań
Zadanie 1.
Zespół hip — hopowy zagrał w ciągu roku 63 koncerty a zespół
rockowy o 9 koncertów mniej.
Ile .................................................................................................................
Rozwiązanie:
Odpowiedź
.....................................................................................................
Zadanie 2.
Bilet na koncert kosztuje 16 zł., a bilet do teatru o7 zł. więcej.
Ile
.......................................................................................................................
Rozwiązanie:
Odpowiedź : .........................................................................................