Lato wokół nas – zaj´cia artystyczne w klasie integracyjnej

Transkrypt

Lato wokół nas – zaj´cia artystyczne w klasie integracyjnej
Zindywidualizowana praca z całà klasà
Klasy I–II
Aneta Jegier
Lato wokół nas – zaj´cia artystyczne
w klasie integracyjnej
Podstawa programowa (wybrane treÊci i wymagania)*:
3. Edukacja muzyczna. Uczeƒ:
1) powtarza prostà melodi´, Êpiewa piosenki z repertuaru dzieci´cego, wykonuje Êpiewanki
i rymowanki,
2) odtwarza proste rytmy głosem i na instrumentach perkusyjnych, wyra˝a nastrój i charakter
muzyki plàsajàc i taƒczàc.
4. Edukacja plastyczna. Uczeƒ:
1) wypowiada si´ w wybranych technikach plastycznych na płaszczyênie i w przestrzeni, posługuje si´ takimi Êrodkami wyrazu plastycznego, jak kształt, barwa, faktura.
odbiorca
klasa I
liczba uczestników
15–20
czas trwania
dwa spotkania po 45 minut
materiały pomocnicze
scenariusz nr 1: kartoniki z nazwami zespołów, rekwizyty (stroje
i emblematy do trzymania lub powieszenia na szyi – kapelusze, chusty,
korale, bransolety, berety, pióra, kolorowe spódnice, naszyjniki, metalowe ozdoby), instrumenty muzyczne perkusyjne
scenariusz nr 2: odtwarzacz CD, utwór A. Vivaldiego Lato, stemple
z gàbki dla ka˝dego dziecka, dla dzieci z trudnoÊciami ruchowymi
wczeÊniej przygotowane ju˝ wypełnione wizytówki do wyboru, kartki
A5 z bloku technicznego, kartki A4, du˝e kartony z narysowanym
wazonem, grube kredki Êwiecowe, pastelowe, flamastry, markery,
gàbki dla dzieci z trudnoÊciami ruchowymi, farby
metody pracy
praca twórcza, grupowa i indywidualna
Scenariusz nr 1
Temat: Letnie koncerty
Zaj´cia mo˝na zrealizowaç w zró˝nicowanej pod wzgl´dem sprawnoÊci ruchowej
grupie. Nauczyciel musi jedynie czuwaç nad wyborem rekwizytów i instrumentów,
tak aby dzieci niepełnosprawne ruchowo miały mo˝liwoÊç identyfikacji z zespołem
poprzez prosty do umieszczenia rekwizyt, np. kapelusz, jak i gr´, np. na b´benku,
tamburynie.
* Podstawa Programowa Kształcenia Ogólnego dla Szkół Podstawowych, załàcznik nr 2 do Rozporzàdzenia Ministra Edukacji
Narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego
w poszczególnych typach szkół (DzU z 15 stycznia 2009 r., nr 4, poz. 17).
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
1
Zindywidualizowana praca z całà klasà
Klasy I–II
Cele zaj´ç
Uczeƒ:
l
çwiczy ekspresj´ twórczà i wyobraêni´,
l
rozwija sprawnoÊç ruchowà,
l
integruje si´ z grupà poprzez wspólnà zabaw´ i prac´,
l
kształtuje umiej´tnoÊci zgodnej zabawy i współpracy w grupie,
l
poznaje podobieƒstwa i ró˝nice wyst´pujàce w zespołach muzycznych.
Przebieg zaj´ç
I. CzynnoÊci przygotowawcze
1. Iskierka – wszyscy siedzà w kr´gu, trzymajà si´ za r´ce, nauczyciel Êciska r´k´ ucznia
po prawej stronie i mówi: Iskierk´ przyjaêni puszczam w kràg, niech wróci do mych
ràk. Dzieci po kolei przekazujà sobie uÊcisk, a˝ dojdzie z lewej strony do nauczyciela.
2. Wspólne wykonanie piosenki o lecie, którà dzieci ju˝ dobrze potrafià zaÊpiewaç.
II. CzynnoÊci właÊciwe
1. Losowanie zespołów. Nauczyciel podchodzi do ka˝dego ucznia. Uczniowie losujà
kartoniki z rodzajem zespołu:
– kapela podwórkowa,
– zespół indiaƒski,
– zespół rockowy,
– zespół pieÊni i taƒca, czyli zespół ludowy.
2. Przygotowanie wyst´pu. Dzieci dobierajà si´ w grupy zgodnie z wylosowanym
rodzajem zespołu i przygotowujà:
– nazw´ swojego zespołu,
– rekwizyty pasujàce do charakteru zespołu,
– wybór instrumentów,
– wyst´p swojego zespołu z piosenkà o lecie.
3. Prezentacja poszczególnych grup muzycznych.
III. CzynnoÊci koƒcowe
1. Na zakoƒczenie: podobnie jak na poczàtku wspólne wykonanie „iskierki”.
2
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Zindywidualizowana praca z całà klasà
Klasy I–II
Scenariusz nr 2
Temat: Barwy lata
Cele zaj´ç
Uczeƒ:
l
l
l
l
l
l
l
doskonali koordynacj´ wzrokowo-ruchowà,
çwiczy motoryk´ małà,
çwiczy integracj´ sensorycznà,
dokonuje wyborów w konfrontacji ze swoimi mo˝liwoÊciami manualnymi,
doÊwiadcza satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy oraz współpracy w grupie,
nabiera wiary we własne siły i mo˝liwoÊci,
pokonuje własne słaboÊci i ograniczenia.
Uwaga!
Zaj´cia tego typu mo˝na przeprowadziç analogicznie o innych porach roku,
u˝ywajàc odpowiedniej Êcie˝ki dêwi´kowej i rekwizytów, np. zamiast kwiatów
liÊcie albo płatki Êniegu.
Przebieg zaj´ç
I. CzynnoÊci przygotowawcze
1. Uczniowie siedzà w ławkach połàczonych w kwadraty – przy stoliku cztery osoby.
2. Dzieci otrzymujà małe kartki (A5) z bloku technicznego przedzielone na pół.
Na lewym polu za pomocà kolorowych stempli (albo rysujàc kółko, kleks lub
symbol nastroju) okreÊlajà swój nastrój:
– ˝ółty – czuj´ si´ Êwietnie,
– czerwony – czuj´ si´ dobrze,
– niebieski – mogłoby byç lepiej,
– szary – czuj´ si´ êle.
W ten sposób powstajà wizytówki. Dzieci, których rozwój ruchowy nie pozwala
na wykonanie tego zadania, wybierajà z wczeÊniej przygotowanych wizytówek
t´ w odpowiednim kolorze.
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
3
Zindywidualizowana praca z całà klasà
Klasy I–II
II. CzynnoÊci właÊciwe
1. Teraz grupa słucha utworu Lato Vivaldiego, nast´pnie dzieci wspólnie zastanawiajà si´, jakie kolory pasujà do lata.
2. Letnie szlaczki. Ka˝dy uczeƒ otrzymuje kartk´ A4 i przy pomocy taÊmy przymocowuje jà do stolika. Na stolikach le˝à grube kredki Êwiecowe, pastelowe,
flamastry, markery, z których dzieci wybierajà po dwie sztuki w kolorach lata
(nauczyciel zaznacza, ˝eby wybraç takie, którymi najwygodniej jest dziecku
rysowaç). Podczas ponownego słuchania utworu dzieci jednoczeÊnie dwiema
r´kami rysujà na kartce szlaczki od strony lewej do prawej w rytmie słyszanej
melodii. W ten sposób zapełniajà szlaczkami całà kartk´.
Dzieci o du˝ych trudnoÊciach motorycznych otrzymujà kartki z ju˝ wypełnionymi
szlaczkami w folii i podczas słuchania utworu wodzà palcami wskazujàcymi obu
ràk po szlaczkach.
3. Letnie kwiaty. Po skoƒczonym utworze nauczyciel poleca odlepiç kartk´ (zwraca
uwag´ dzieciom, ˝eby zadbały, aby ˝adna kartka si´ nie zniszczyła). Nast´pnie
ka˝de dziecko składa swojà kartk´ na cztery cz´Êci i po zło˝eniu dzieci wyrywajà
z niej kwiatek (nauczyciel demonstruje uczniom, jak to zrobiç, ˝eby pozostał
nienaruszony Êrodek).
W tym czasie dzieci o du˝ych trudnoÊciach motorycznych (lub jedna osoba
z 4-osobowego zespołu) otrzymujà du˝y karton z narysowanym wazonem.
Zadaniem tych osób jest ozdobiç wazon za pomocà gàbki zamoczonej w farbie.
4. Letnie bukiety. Dzieci naklejajà swoje kwiatki na kartki, dorysowujà im łody˝ki.
5. Letnia dekoracja w klasie. Praca ka˝dego zespołu zostaje umieszczona na Êcianie,
razem tworzà klasowà dekoracj´.
III. CzynnoÊci koƒcowe
1. Ka˝de dziecko bierze swojà wizytówk´ i tym razem z prawej strony oznacza swój
nastrój.
Dzieci, których rozwój ruchowy nie pozwala na wykonanie tego zadania, wybierajà
z wczeÊniej przygotowanych wizytówek drugà, w kolorze odpowiednim do nastroju.
4
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe