Dobry Klimat dla Morza
Transkrypt
Dobry Klimat dla Morza
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” SCENARIUSZ LEKCJI „JAK ZMIENIŁO SIĘ POLSKIE MORZE POD WZGLĘDEM BIORÓŻNORODNOŚCI W CIĄGU OSTATNICH LAT” ETAP NAUCZANIA SZKOŁA PODSTAWOWA Dobry Klimat dla Morza Scenariusz do filmu „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat” Temat: Co żyje w Bałtyku? Cel ogólny: Poznanie cech Morza Bałtyckiego i organizmów w nim żyjących Cele szczegółowe: • poznanie wpływu zasolenia na różnorodność organizmów żyjących w Bałtyku • poznanie organizmów występujących w Morzu Bałtyckim • tworzenie łańcucha pokarmowego organizmów morskich Metody pracy: doświadczalna, burza mózgów, praca z mapą, praca z filmem Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”), karta pracy (zał.1), mapa zasolenia Bałtyku (zał. 2), przygotowane okazy muszli i innych organizmów żyjących w Bałtyku, pomoce niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia, ilustracje, na których porównana jest wielkość organizmów morskich w Morzu Bałtyckim i bardziej zasolonych morzach oraz zróżnicowanie liczby organizmów morskich w zależności od zasolenia (zał.3) Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna Przebieg lekcji: Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie do szkoły muszli i innych okazów organizmów znalezionych nad Morzem Bałtyckim i innymi morzami. Nauczyciel przygotowuje również okazy muszli i pąkli zgromadzone w pracowni przyrodniczej. Faza wprowadzająca Nauczyciel wykonuje z uczniami doświadczenie – Zasolenie Bałtyku i Morza Czerwonego Doświadczenie Przygotuj dwa litrowe przezroczyste pojemniki (butelki, słoiki). Do każdej z nich nalej litr wody, a następnie wsyp do jednej 6g soli kuchennej (Bałtyk) i 35g (Morze Czerwone). W ten sposób uczniowie mogą zobaczyć różnicę w zasoleniu Morza Bałtyckiego i Czerwonego. Uczniowie wykonują zadanie 1 z karty pracy (zał.1). Faza realizacyjna • Nauczyciel ogląda z uczniami fragmenty filmu „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”. • Rozdaje uczniom mapę Bałtyku (zał.2), na której przedstawione jest zasolenie w różnych jego częściach (w pobliżu Morza Północnego, przy polskim wybrzeżu, w części właściwej i w Zatoce Botnickiej). Nauczyciel wraz z uczniami przeprowadza analizę mapy zasolenia morza. Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z karty pracy. • Uczniowie pokazują przyniesione przez siebie okazy muszli znalezionych nad Morzem Bałtyckim i innymi morzami. Nauczyciel wykorzystuje również okazy zgromadzone w pracowni przyrodniczej. Uczniowie porównują wraz z nauczycielem wielkość oglądanych okazów. Wspólnie wykonują zadanie 3 i 4 w karcie pracy. • Nauczyciel przypomina pojęcie łańcucha pokarmowego. Uczniowie budują łańcuch pokarmowy wypełniając zadanie 5 z karty pracy. Faza podsumowująca • Do podsumowania nauczyciel wykorzystuje ilustracje, na których porównana jest wielkość organizmów morskich w Morzu Bałtyckim i bardziej zasolonych morzach oraz zróżnicowanie liczby organizmów morskich w zależności od zasolenia. • Nauczyciel zadaje prace domową – zadanie 6 w karcie pracy Praca domowa Narysuj wymyślony przez Ciebie organizm, który mógłby występować w Morzu Bałtyckim, gdyby były w nim lepsze warunki do wzrostu. Dobry Klimat dla Morza