jak_zmienilo_sie_polske_morze_gimnazjum
Transkrypt
jak_zmienilo_sie_polske_morze_gimnazjum
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” SCENARIUSZ LEKCJI „JAK ZMIENIŁO SIĘ POLSKIE MORZE POD WZGLĘDEM BIORÓŻNORODNOŚCI W CIĄGU OSTATNICH LAT” ETAP NAUCZANIA GIMNAZJUM Dobry Klimat dla Morza Scenariusz do filmu „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat” Temat: Czy życie w Bałtyku jest zróżnicowane? Cel ogólny: Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Cele szczegółowe: • porównanie cechy morfologicznych, środowiska i trybu życia grup zwierząt • przedstawienie czynników środowiska niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmów w środowisku lądowym i wodnym • wyjaśnienie, jak zjadający i zjadani regulują wzajemnie swoją liczebność • opisanie zależności pokarmowych (łańcuchy i sieci pokarmowe) w ekosystemie, rozróżnienie producentów, konsumentów i destruentów oraz przedstawienie ich roli w obiegu materii i przepływie energii przez ekosystem • przedstawienie skutków konkurencji wewnątrzgatunkowej i międzygatunkowej Metody pracy: praca z filmem, burza mózgów Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”), karta pracy (zał.1). Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”. Faza realizacyjna • Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Wspólnie z uczniami przypominają definicję ekosystemu i wykonują zadanie 1 w karcie pracy. • Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat czynników wpływających na ekosystem Bałtyku. Dzieli czynniki na środowiskowe i antropogeniczne. Uczniowie wykonują zadanie 2 z karty pracy. • Nauczyciel mówi uczniom, że Morze Bałtyckie jest morzem słonawym. Wspólnie zastanawiają się co jest przyczyną takiego zjawiska. Uczniowie zapisują wnioski w zadaniu 3 z karty pracy. • Uczniowie rozpoznają gatunki organizmów przedstawione na zdjęciach w zadaniu 4 w karcie pracy. • Nauczyciel przypomina pojęcia łańcucha pokarmowego, sieci troficznej, producenci, konsumenci, reducenci. Uczniowie tworzą przykładowy łańcuch pokarmowy (zadanie 5 w karcie pracy). Faza podsumowująca • Jako podsumowanie omawianego tematu uczniowie rozwiązują zadanie 6 w karcie pracy dotyczące przynależności poszczególnych organizmów do grup producentów, konsumentów i reducentów. Praca domowa Rozwiąż krzyżówkę z zadania 7 w karcie pracy. Dobry Klimat dla Morza