plik pdf

Transkrypt

plik pdf
Metryczka:
Zdzisława Mazurek
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Nowej Soli
Scenariusz lekcji
Uwagi wstępne:
Lekcja dla klasy 4 szkoły podstawowej, opracowana do rozdziału „Prostopadłościany
i sześciany” z podręcznika MATEMATYKA 4 Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego –
nowa wersja.
Lekcja opisana w poniższym scenariuszu jest drugą z kolei lekcją w temacie „Opis
Prostopadłościanu”. Na pierwszej lekcji, poprzedzającą lekcję opisaną w scenariuszu,
nauczyciel wprowadza pojęcie prostopadłościanu i analizuje z uczniami rozdział
z podręcznika pt. ”Opis Prostopadłościanu” ze strony 206 – 209 oraz rozwiązuje z uczniami
ćwiczenia od A do F. W domu uczniowie rozwiązują ćwiczenia 1 – 4 ze strony 63 zeszytu
ćwiczeń (Figury geometryczne) GWO.
Temat: Opis prostopadłościanu – zadania.
Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna
Cele ogólne lekcji
− rozwijanie umiejętności pracy w parach
− wdrażanie do właściwej organizacji pracy
Cele szczegółowe lekcji
utrwalenie pojęć: prostopadłościan, sześcian
rozumienie i używanie pojęć: krawędź, wierzchołek, ściana prostopadłościanu
rozpoznawanie i wskazywanie krawędzi i ścian równoległych i prostopadłych
wyrabianie sprawności manualnej oraz kształtowanie wyobraźni geometrycznej przez
budowanie modeli z patyczków
− obliczanie sumy długości krawędzi prostopadłościanu
− obliczanie długości krawędzi sześcianu i prostopadłościanu, gdy znamy sumę długości
wszystkich krawędzi
−
−
−
−
Formy pracy
− praca w parach
− indywidualna praca uczniów
− praca zespołowa
Techniki pracy
− budowanie modeli z patyczków
− praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń
Materiały i pomoce
− podręcznik MATEMATYKA 4 Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (nowa
wersja)
− zeszyt ćwiczeń Figury geometryczne Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (nowa
wersja)
− patyczki do budowania modeli figur przestrzennych
− kolorowe kredki, linijka, ołówek
− instrukcja dla uczniów
Przebieg lekcji
1. Czynności wstępne (przywitanie i sprawdzenie obecności).
2. Sprawdzenie zadania domowego.
Zadaniem domowym dla uczniów było uzupełnienie ćwiczeń 1 – 4 ze strony 63. zeszytu
ćwiczeń Figury geometryczne. Wskazany przez nauczyciela uczeń odczytuje rozwiązania,
a pozostali uczniowie sprawdzają poprawność swoich rozwiązań. Przy ćwiczeniu 1b,
którego rozwiązanie uczniowie mieli zapisać w zeszytach, nauczyciel zadaje uczniom
dodatkowe pytanie: Co zauważyli podczas mierzenia długości krawędzi sześcianu
i prostopadłościanu? Oczekiwana odpowiedź: Krawędzie sześcianu mają jednakową
długość. Gdy wyznaczony uczeń skończy odczytywanie zadania domowego, nauczyciel
ocenia jego pracę domową, wpisując ocenę do zeszytu ćwiczeń i do dziennika.
3. Podanie tematu i celów lekcji.
4. Nawiązanie do poprzedniej lekcji – ćwiczenia wstępne:
a) Praca zespołowa: Nauczyciel zadaje pytania i formułuje polecenia, a wybrani
spośród ochotników uczniowie odpowiadają.
• Wskaż wśród modeli figur przestrzennych prostopadłościan
i sześcian.
• Posługując się modelem prostopadłościanu, wskaż jego krawędzie,
wierzchołki i ściany.
• Ile krawędzi, wierzchołków i ścian ma prostopadłościan?
• Jakimi figurami są ściany prostopadłościanu?
• Jakimi figurami są ściany sześcianu?
• Posługując się modelem prostopadłościanu, wskaż krawędzie
równoległe oraz krawędzie prostopadłe.
• Posługując się modelem prostopadłościanu, wskaż ściany
równoległe oraz ściany prostopadłe.
• Co można powiedzieć o długościach krawędzi sześcianu
wychodzących z jednego wierzchołka?
• Co można powiedzieć o długościach krawędzi prostopadłościanu
wychodzących z jednego wierzchołka? ( Przy odpowiedzi na to
pytanie uczeń posługuje się dwoma różnymi modelami
prostopadłościanów – o podstawie kwadratu i o podstawie
prostokąta)
Uczniowie, którzy odpowiedzą poprawnie na swoje pytania otrzymują plusy za aktywność.
Plusy są wpisywane do dziennika. Każde 3 plusy zamieniane są na piątkę w rubryce
aktywność, zgodnie z zasadami przyjętymi i podanymi na początku roku. Zasada ta sprawia,
że dzieci aktywnie uczestniczą w lekcji.
b) Praca indywidualna:
Uczniowie na polecenie nauczyciela wykonują
samodzielnie ćwiczenia 5- 8 ze strony 64 zeszytu ćwiczeń Figury
geometryczne.
Podczas wykonywania przez uczniów ćwiczeń nauczyciel chodzi po klasie i nadzoruje
poprawność wykonywanych zadań. Jeżeli uczniowie będą mieli problem z wykonaniem
ćwiczenia 8 (w którym trzeba dorysować brakujące ściany prostopadłościanu), nauczyciel
udziela uczniom wskazówki: Zmierzcie narysowane ściany, a wynik porównajcie
z wymiarami prostopadłościanu ABCDEFGH z ćwiczenia 5. Co zauważyliście? Jeżeli
uczniowie nadal nie potrafią narysować brakujących prostokątów, nauczyciel wydaje
polecenie, żeby prostokąt o wymiarach 3 cm x 2 cm nazwać ABCD, a mniejszy o wymiarach
2 cm x 1 cm nazwać BCGH. Teraz dzieci bez trudu zauważa, że brakuje prostokąta EFGH
i dokończą wykonywane ćwiczenie.
Przewidywany czas realizacji punktów 1 – 4 to 15 minut.
5. Lekcja właściwa (przewidywany czas realizacji 20 minut)
Nauczyciel wydaje polecenie: Otwórzcie podręczniki na stronie 209.
Nauczyciel informuje uczniów, że będą wykonywać w parach zadania: 2, 3, 4 a) i 5 zgodnie
z podaną instrukcją, przy czym każdy uczeń zapisuje rozwiązania w swoim zeszycie. Dyżurni
rozdają instrukcje dla każdej pary oraz 3 zestawy patyczków do budowania modeli
szkieletowych. Nauczyciel informuje uczniów, że każde poprawnie rozwiązane zadanie
będzie nagrodzone plusem wpisanym do zeszytu. Każdy uczeń, który zgromadzi 4 plusy w
zeszycie, otrzyma piątkę za pracę na lekcji, a uczeń, który zgromadzi w zeszycie 3 plusy,
otrzyma czwórkę. Oceny zostaną wpisane do dziennika. Uczniowie, którzy zgromadzą 2
plusy w zeszycie, będą mieli 1 plus wpisany do dziennika.
6. Podsumowanie i sprawdzenie stopnia realizacji założonych celów.
Po upływie dwudziestu minut nauczyciel prosi wybranych uczniów , żeby głośno odczytali
kolejne rozwiązania. Pozostali uczniowie sprawdzają, czy ich rozwiązania są poprawne.
Każdy uczeń, który ma w zeszycie dobrą odpowiedź wpisuje sobie plus. Uczniowie, którzy
zgromadzą 4 plusy, dostaną od nauczyciela piątkę, a uczniowie, którzy mają trzy plusy,
otrzymają czwórkę. W ten sposób można ocenić cała klasę. Jeżeli 95 % uczniów otrzyma
piątki i czwórki oznacza to, że cele lekcji zostały zrealizowane. Jeżeli większość uczniów nie
poradzi sobie z zadaniami, to należy poświęcić jeszcze jedną godzinę lekcyjną na realizację
tego tematu. (np. rozwiązując z uczniami zadania ze zbioru zadań). Uczniów, którzy nie
zrobią poprawnie przynajmniej dwóch zadań (jeśli będą to pojedyncze osoby) należy
skierować na zajęcia wyrównawcze.
7. Podanie zadania domowego
Zadanie 4b) ze strony 210 podręcznika oraz dla chętnych superzagadka ze strony 210.
Przewidywany czas realizacji punktów 6 i 7 to 10 minut.
8. Załączniki
− instrukcja dla uczniów
− 3 zestawy patyczków dla jednej pary
Instrukcja dla uczniów
Do wykonania macie cztery zadania: 2, 3, 4a) i 5 ze strony 209 i 210 podręcznika. Na
wykonanie całej pracy przeznaczamy 20 minut. Każdy z was otrzyma w zeszycie plusa za
poprawne wykonanie każdego zadania. W sumie można zgromadzić 4 plusy. Za 4 plusy
otrzymacie piątkę, a za 3 czwórkę. Jeżeli ktoś z was zdobędzie 2 plusy w zeszycie, to
zamienimy je na 1 plus wpisany do dziennika. Pracujcie dokładnie według poniższej
instrukcji:
- Zbudujcie z patyczków (zestaw A) szkielet prostopadłościanu. Ile patyczków każdego
rodzaju użyliście?
- Rozwiążcie teraz zadanie 2 ze strony 209.
- Zbudujcie z patyczków (zestaw B) szkielet sześcianu i rozwiążcie zadanie 3 ze strony
210.
- Odpowiedzcie na pytanie: Z ilu jednakowych patyczków zbudowaliście szkielet
sześcianu? Wykorzystując tę informację, rozwiążcie zadanie 4a).
- Zbudujcie z patyczków (zestaw C) szkielet prostopadłościanu i rozwiążcie zadanie 5.
- Wszystkie rozwiązania zapiszcie w zeszytach.