konspekt zajęć - powiat.mielec.pl

Transkrypt

konspekt zajęć - powiat.mielec.pl
Urszula Kolano
SOSW Mielec
SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ TERAPII RUCHEM
DATA : 25.05.2015r
KLASA VI b u
TEMAT ZAJĘĆ :WYKORZYSTANIE ELEMENTÓ MATEMATYKI W ASPEKCIE
PORZĄDKOWYM NA ZAJĘCIACH TERAPII RUCHEM.
CEL GŁÓWNY : Doskonalenie umiejętności matematycznych w aspekcie porządkowym
na zajęciach terapii ruchem – korelacja edukacyjno -rewalidacyjno- terapeutyczna,
CELE TERAPEUTYCZNE :
1.Rozwijanie myślenia matematycznego na zajęciach ruchowych.
2.Doskonalenie ogólnej sprawności fizycznej uczniów.
3.Usprawnianie obustronnej koordynacji psychoruchowej
4.Usprawnianie funkcji motorycznych jak równowaga, szybkość, skoczność.
5.Skracanie czasu reakcji na bodźce.
6.Wyzwalanie aktywności ruchowej uczniów.
7.Obniżanie i rozładowywanie napięcia emocjonalnego i negatywnych
emocji.
8.Stymulowanie funkcjonowania społecznego.
CZAS : 45 min.
MIEJSCE : sala do zajęć INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
LICZBA ĆWICZĄCYCH : 4dzieci ,4 rodziców, nauczyciel.
METODY PRACY :
-zabawowo-naśladowcza
-bezpośredniej celowości ruchu
-metoda zadaniowa
-metoda ruchowej ekspresji twórczej
FORMY PRACY :
- indywidualna
-w parach
-zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNO – TERAPEUTYCZNE:
-kolorowa lina długości około 5 m
-kolorowe, duże i małe plastikowe koła
-woreczki gimnastyczne około 50szt
-plakietki z numerami od 1-10 do przypięcia uczniom i rodzicom
-plansze z cyframi od 1-10
-plansze z nazwami dni tygodnia
-spinacze bieliźniane
- okolicznościowe dyplomy dla rodziców z okazji DNIA MAMY I DNIA TATY
TOK ZAJĘĆ :
1.Powitanie uczniów i ich rodziców.
2.Losowanie plakietek z numerami od 1-10 przez uczestników zajęć ( przypięcie do
koszulek).
3.Integrująca rozgrzewka – uczniowie i rodzice tworzą przypadkowe pary tworzące „10”
Rodzice pomagają dzieciom w wykonywaniu ćwiczeń prezentowanych w wierszyku
ruchowym.
GIMNASTYKA.
Gimnastyka ważna sprawa, wszystkim dzieciom radość sprawia,
Gdy niedziela się zaczyna ,trening wszystko rozpoczyna:
W poniedziałek( pierwszy) dwa podskoki,
Wtorek(drugi) robi skoki w boki,
Środa ( trzeci) kręci dwa kółeczka ,
No a w czwartek(czwarty) jaskółeczka.
W piątek(piąty) szybkie dwa przysiady ,
A sobota(szósty) liczy ślady
I tak oto tydzień cały dni tygodnia tak szalały.
Gdy niedziela(siódmy) się zaczyna trening wszystko rozpoczyna.
N. - pokazuje ćwiczenia i mówi wierszyk,
U i R -naśladują ćwiczenia, układają plansze z nazwami dni tygodnia i etykietują je numerami
od 1-10 używając zwrotów liczebników porządkowych- pierwszy, drugi.....
4,Przypomnienie liczb I dziesiątki – przeliczenie na palcach – doskonalenie małej motoryki.
5.Ustawianie się ćwiczących w szeregu (obok siebie) na polecenie N - USTAWCIE SIĘ W
SZEREGU w kolejności od numeru pierwszego do dziesiątego.
6.Ustawianie się ćwiczących w rzędzie ( jeden za drugim) na polecenie N – USTAWCIE SIĘ
W RZĘDZIE w kolejności od numeru pierwszego do dziesiątego).
7.Zabawy z liną długości około 5m :
- przeciąganie w grupach – uczniowie/ rodzice
- przeciąganie w parach( uczniowie z rodzicami tworzą pary I dziesiątki)
8.Układanie liny na podłodze :
-uczniowie wspólnie zaznaczają punkt 0 na początku liny
-wyznaczają kierunek
- odmierzają i zaznaczają 10 jednakowych odcinków na linie
- przypinają do liny etykiety z cyframi od 1-10 ,które prezentują na polecenia nauczyciela
typu - numer (1pierwszy) – znajdź swoje miejsce na linie
- numer (2drugi) – poszukaj swojego miejsca na linie
aż do uzupełnienia wszystkich punktów na linie.
9.Na hasło N – BEREK – uczniowie i rodzice krążą po sali w tzw. dowolnej rozsypce.
- na polecenie N - ZNAJDŹ SWOJĄ PARĘ W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE ,rodzice i
uczniowie łączą się według zasady 1-9; 2-8, 3-7; 4-6, 5-5 a następnie ustawiają się w
punkcie 10
- N wywołuje liczby tworzące działania dodawania w zakresie 10 (1+3;4+5;3+2),a
wywołane pary obliczają sumę i znajdują swoje miejsce na linie
10.Uczniowie i rodzice ustawiają się na linie przy swoich numerach. N wyznacza uczniom
ćwiczenia ruchowe, które wykonują tyle razy ile mówi liczba. Wyznaczeni rodzice
proponują swoje ćwiczenia.
Propozycje ćwiczeń ; przysiady, wymachy, przyklęki ,pajacyk, kołyska, podskoki, huśtawki
wyskoki, skłony, skręty – ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości uczniów i
motywować ich do aktywności.
11.Rzuty do celu .N układa kolorowe ,plastikowe koła naprzeciwko ćwiczących ,
ustawionych na linie przy swoich numerkach. Na polecenie N osoby wrzucają do kół tyle
woreczków ile mówi znak graficzny liczby ,przy której zajmują miejsce;
- N wywołuje – numer ósmy wrzuć tyle woreczków ile mówi twoja liczba
- numer ostatni wrzuć....
- numer początkowy.....
- numer przedostatni....itp.
Do polecenia wrzuć można dołączyć polecenie wykonania dodatkowego ćwiczenia
ruchowego.
12.Podsumowanie pracy na zajęciach (zachowania, aktywności) .Wręczenie rodzicom
okolicznościowych dyplomów uznania z okazji DNIA MAMY I TATY. Zaproszenie na
słodkie spotkanie w klasie. Podziękowanie za pomoc i przyjęcie zaproszenia na wspólne
spotkanie podczas lekcji otwartej.
mgr Urszula Kolano
instruktor IS