pobierz - Psp15radom.pl

Transkrypt

pobierz - Psp15radom.pl
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
„CHCĘ MIEĆ ŁADNE CIAŁO. ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE Z
WYKORZYSTANIEM NIETYPOWYCH PRZYBORÓW I PRZYRZĄDÓW ”
Prowadzący: mgr Justyna Snarska
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min.
Liczba ćwiczących: 25 uczniów
Przybory i przyrządy: ławeczki gimnastyczne, kocyki, pachołki, laski
gimnastyczne, materace, butelki plastikowe, kredki, klocki, piłki do siatkówki
Metoda prowadzenia zajęć: zadaniowo – ścisła
Zadania główne: doskonalenie ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem
przyborów i przyrządów.
Zadania szczegółowe:
1. Usamodzielnienie ucznia
- uczeń organizuje się do ćwiczeń w grupie w celu poprawnego wykonania
zadań.
2. Umiejętności
- uczeń potrafi wykonać postawione zadania z zachowaniem zasad
bezpieczeństwa
- współdziałanie ćwiczących w celu osiągnięcia precyzji ruchu
3. Wiadomości
- podstawowe wiadomości z zakresu techniki wykonywania wymienionych
ćwiczeń fizycznych
- znajomość terminologii gimnastycznej – nazewnictwo ćwiczeń
- wpływ ćwiczeń gimnastycznych w pobudzaniu odwagi i sprawności ogólnej
- dobór ćwiczeń kształtujących określoną sprawność fizyczną.
4. Motoryczność
- podnoszenie poziomu siły poszczególnych partii mięśni
- kształtowanie dokładności ruchowej
- rozwijanie koordynacji ruchowej
5. Cele dydaktyczne
- kształcący: kształcenie wybranych cech motoryki, poprawa sprawności
ogólnej ucznia
- poznawczy: poznanie nowych ćwiczeń gimnastycznych
- wychowawczy: zrozumienie istoty wykonywania ćwiczeń, samodyscyplina,
Część
lekcyjna
I
wstępna
Tok zajęć
Czynności
Organizacyjne
RozgrzewkaĆwiczenia
kształtujące
Zadanie i przebieg zajęć
Uwagi organizacyjne
1. Zbiórka
2. Powitanie
3. Sprawdzenie
gotowości do zajęć
4. Podanie zadań lekcji
5. Motywacja
Zabawa ożywiająca „ Berek”
Uczeń w roli berka dotyka
ramienia uciekających
15 min
ćwiczących. Ćwiczący
dotknięty przez berka staje
w rozkroku i czeka aż inny
ćwiczący przejdzie pod jego
nogami. Po wykonaniu tego
zadania uczeń ponownie
może brać udział w
zabawie.
Podział ćwiczących na pięć
grup ćwiczebnych. Każda z
grup ustawia się w rzędzie
na jednym końcu sali . Na
sygnał kolejno każdy z
ćwiczących wykonuje
zadane ćwiczenie
poruszając się na drugi
koniec sali.
- podskoki
- ćwiczenia ramion
- ćwiczenia bieżne
- ćwiczenia skoczne
II
główna
Ćwiczenia
ogólnorozwojowe
z wykorzystanie
przyborów i
przyrządów
Przydzielenie grupom zadań Obwód ćwiczebny. Zmiana
ruchowych. Objaśnienie
stacji po 3 min.
wykonywanych ćwiczeń.
25 m
1. Ćwiczenia
równoważne na
ławeczkach
2. Ćwiczenia Clappana czworakach z
wykorzystaniem
III
Ćwiczenia
końcowa uspokajające
kocyków
3. Ćwiczenia przeciw
płaskostopiuwrzucanie za
pomocą stóp
mazaków i klocków
do butelki
4. Ćwiczenia
kształtujące mięśnie
brzucha- ćwiczenia z
laską gimnastyczną
5. Ćwiczenia
kształtujące mięśnie
grzbietu
Przy każdej stacji
umieszczony jest rysunek
objaśniający sposób
wykonania ćwiczenia.
Ćwiczenia oddechowe.
„Płatki śniegu”
Sprzątnięcie miejsc ćwiczeń.
Każda grupa sprząta swoją
stację
5 min.
Czynności
organizacyjne
1. Zbiórka
2. Podsumowanie
lekcji
3. Ewaluacja
4. Pożegnanie

Podobne dokumenty