W kraju Anaruka klasa III zajz komputerem
Transkrypt
W kraju Anaruka klasa III zajz komputerem
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera Krąg tematyczny: W kraju Anaruka. Temat dnia: Z wyprawą na Grenlandię. Cele ogólne: – poznanie cech charakterystycznych krajobrazu Grenlandii, – wdrażanie do posługiwania się różnymi źródłami wiedzy, – kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej i pisemnej, – doskonalenie umiejętności mnożenia liczb sposobem pisemnym. Cele operacyjne (uczeń): – wypowiada się pełnymi zdaniami, – czyta cicho ze zrozumieniem, – wskazuje postaci główne i drugorzędne w utworze, – czyta płynnie, poprawnie, respektując znaki przestankowe, – układa wypowiedź w formie opisu, – stosuje formy czasu przyszłego czasowników, – korzysta z różnych źródeł informacji, – mnoży sposobem pisemnym, – zgodnie współdziała w zespole. w zakresie kształcenia komputerowego: – wykorzystuje komputer do zdobywania i przetwarzania informacji, – odnajduje hasła w encyklopedii multimedialnej - samodzielnie lub z pomocą nauczyciela, kopiuje i zapisuje potrzebny tekst, – wyszukuje strony internetowe o podanym adresie. Techniki: - słowne: opowiadanie, pogadanka, praca z tekstem - oglądowe: obserwacja, pokaz - scenki dramowe - działanie praktyczne Formy: - zbiorowa - zespołowa zróżnicowana - indywidualna zróżnicowana Środki dydaktyczne: Karty pracy i zeszyty lektur Wesoła szkoła, portret Cz. Centkiewicza, karty pracy, lektura Anaruk, chłopiec z Grenlandii, rozsypanki zdaniowe dla każdego ucznia, mapa świata, globusy, krzyżówki. Wykorzystane na zajęciach edukacyjne programy komputerowe: – prezentacja multimedialna „Z Anarukiem na Grenlandię” (wykonana w programie FrontPage), – „Encyklopedia dla dzieci”, PWN, – „Encyklopedia przyrody”, PWN. Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjno-porządkowe. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć : · Odczytanie hasła „Wyprawa na Grenlandię” otrzymanego w wyniku obliczenia działań pisemnych – rozsypanka wyrazowa – Karta pracy nr 1. · Prezentacja multimedialna Z Anarukiem na Grenlandię - s. główna. 3. Spontaniczne wypowiedzi w związku z lekturą pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. 4. Zapisanie podstawowych informacji o lekturze – autor, tytuł, główny bohater, postaci drugorzędne- L. s.69, ćw.1. 5. Opowiadanie nauczyciela o badaniach Arktyki oraz Cz. Centkiewiczu, ilustrowane zdjęciami , pokazem książek i prezentacją multimedialną – POLARNICY – s. 3. 6. Określenie czasu i miejsca akcji lektury –wskazywanie Grenlandii na mapie świata i globusie. Odczytanie z prezentacji INFORMACJI O GRENLANDII – s. 1. 7. Wyszukiwanie w lekturze wiadomości na temat krajobrazu i warunków naturalnych panujących na Grenlandii w różnych porach roku – praca zespołowa. Prezentacja wiadomości przez uczniów, popierana fragm. tekstu oraz prezentacją komp. – CIEKAWOSTKI – s.4. 8. Układanie opisu krajobrazu Grenlandii z rozsypanki zdaniowej – L. s. 70, ćw.4. 9. Rozwiązywanie zadań rozmaitych. Utrwalenie mnożenia liczb sposobem pisemnym typu 1324×3 – K.M. 38. 10. Wyszukiwanie w lekturze fragm. tekstu opisujących roślinność i zwierzęta Grenlandii – praca zespołowa. Oglądanie albumów oraz GALERII ZDJĘĆ z prezentacji komp. – s.2. Podpisanie ilustracji zwierząt - K. 72, ćw.1. 11. Rozszyfrowanie hasła: Grenlandia czeka na podróżników. – K. 73, ćw. 1. 12. Zabawa dramowa pt. Podróż w śniegach Grenlandii. Uczniowie występują w rolach: przyrodników, rybaków, podróżników i dziennikarzy wracających z Grenlandii. 13. Redagowanie zdań nt. wyprawy na Grenlandię - Karta pracy nr 2. Stosowanie form czasowników w czasie przyszłym: I poziom – samodzielnie II poziom – tekst z lukami 14. Prezentacja napisanych wypowiedzi, sprawdzenie poprawności. 15. Wskazywanie na mapie świata, jaka odległość dzieli obie części tego samego państwa- karta techniczna – mapa świata. 16. Pisownia form rzeczowników z zakończeniem -ii, np. Grenlandii, Danii – K. 73, ćw. 3. 17. Praca w pracowni komputerowej: · Odnalezienie w Encyklopedii multimedialnej pod kierunkiem nauczyciela wybranych haseł: niedźwiedź polarny, mors, renifer, foka. · Głośne odczytywanie wyszukanych wiadomości, oglądanie znalezionych zdjęć. · Skopiowanie znalezionego hasła i fragmentu opisu, przeniesienie do edytora tekstu Word. · Skopiowanie i przeniesienie zdjęcia wybranego zwierzęcia i przeniesienie do edytora tekstu. · Wyszukiwanie w Internecie stron www, podanych przez n-la, przeglądanie zawartych tam informacji i zdjęć. 18. Zabawy w terenie - lepienia budowli ze śniegu. 19. Podsumowanie dnia w kręgu i samoocena uczniów. 20. W domu: ćw.6, K.73 Zachęcenie uczniów do wykonania autorskiej karty pracy (czas wykonania 3 dni) - K.72, ćw.2,3 Karta pracy nr 1. Rozsypanka sylabowa. Uporządkuj wyniki rosnąco. Pod odpowiednią sylabę i odczytaj hasło. 103 × 2 wynikiem 324 × 2 WY 123 × 3 każdym NA PRA 2021 × 4 2321 × 3 LAN GREN 3032 × 3 204 × 2 napisz WA DIĘ Karta pracy nr.2 I. Wybierasz się na Grenlandię. Napisz, co będziesz robić podczas wyprawy. Zastosuj czas przyszły. .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... .................................................................................................... ................................................................................................. Karta pracy nr 2. II. Uzupełnij zdania czasownikami w czasie przyszłym. W przyszłości ......................... na Grenlandię. Na własne oczy ................................. tę przedziwną krainę śniegu i lodu. ................................. psim zaprzęgiem. ..................................... zorzę polarną rośliny i zwierzęta polarne. ................................. z Eskimosami. ........................................... w ich gry i zabawy. ..................................... do domu i wszystko.............................. w pamiętniku.