Jak to ze lnem bywało?

Transkrypt

Jak to ze lnem bywało?
Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat”
Autor: Małgorzata Urbańska
Klasa III
Edukacja: polonistyczna, przyrodnicza,
techniczna,
Cel/cele zajęć:
- doskonalenie umiejętności opowiadania,
- kształcenie umiejętności czytania ze
zrozumieniem,
- poznanie z historią powstania płótna
lnianego.
Temat lekcji: Od ziarenka przez włókienko
do płócienka
Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia:
- przeczytam i opowiem fragment
opowiadania,
- nazwę kolejne czynności potrzebne do
powstania płótna lnianego,
- będę współdziałał w grupie.
Kryteria sukcesu dla ucznia:
- układam i piszę 2 zdania o lnie
- nazywam czynności niezbędne do powstania płótna
Podstawa programowa: 1.1)a), 1.2)b), 1.3)a), 6.2)a),
Metody pracy: pokaz, rozmowa, opowiadanie, , zabawa rytmiczna z muzyką, obserwacja
Formy pracy: jednolita, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie ,, Jak to ze lnem było” M. Konopnickiej, karty pracy, napisy: sianie, wyrywanie,
odziarnianie, roszenie, międlenie, trzepanie, czesanie, przędzenie, tkanie,ćwiczenie interaktywne
http://LearningApps.org/watch?v=p5pss29jt01
Przebieg zajęć
„Drogowskazy”
-wskazówki
i uwagi o realizacji
Centra Aktywnej
Edukacji
1. Zadanie na dobry początek- ,, Jestem rośliną, a jaką ?” Uczniowie w polonistycznokręgu wymyślają jedną z roślin, o których była mowa na komunikacyjne
poprzednich zajęciach. Układają o niej zagadkęi prezentuje ją
kolegom np. ,,Jestem rośliną okopową. Mam czerwony długi jadalny
korzeń …
2. ,, Błotniste punkty”
Każde dziecko otrzymuje niebieską kartkę i zapisuje na niej jeden
lub dwa niejasne zagadnienia z poprzednich zajęć, zwane
,,błotnistymi”. Jeśli nauczyciel nie zauważy kartki o lnie, podrzuca
kartkę z pytaniem ,, Jak to ze lnem bywało?” Dyżurny zbiera kartki z
zapiskami i razem z uczniami wyjaśnia niejasności.
3. Podanie celu zajęć i określenie kryterium sukcesu.
4. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu o lnie na
podstawie opowiadania Marii Konopnickiej ,, Jak to ze lnem było”.
5. Podział uczniów na tyle grup, na ile części planujemy podzielić tekst.
Uczniowie wybierają spośród siebie liderów grupy, ilustratorów i
ekspertów od opowiadania. Liderzy grup losują fragmenty tekstu.
Zadaniem dzieci jest ponowne przeczytanie tekstu i
wykonanieilustracji.Po wyznaczonym czasie i uzgodnieniu przez
liderów
kolejności,
grupy
prezentują
ilustracje
i
opowiadają.Wybierają tytuł wydarzenia spośród wyeksponowanych
na tablicy lub układają samodzielnie np.
- Spotkanie króla z kupcami.
- Zasianie ziarna.
- Zbiór dojrzałych łodyg lnu i wyrzucenie do wody.
- Bicie kijami wysuszonych pod lasem łodyg.
- Uwięzienie starca w lochu i opieka małej Rózi.
- Podarunek starca.
6. Zawieszenie kolejnych ilustracji na sznurku- ekspozycja prac dzieci.
7. Stworzenie scenki improwizującej wybrany fragment i prezentacja.
8. ,, Od ziarenka do włókienka i płócienka”
- Omówienie etapów rozwoju rośliny lnu , korzystanie ze strony
internetowej http://www.paz.most.org.pl/len/gal1.html - uprawa lnu.
Pokaz siemienia, ziarna lnu- załącznik nr 1
- Cykl tworzenia się nitki lnianej : łodyga, włókienka, przędza,
nitka, płótno- obrazki lub zdjęcia oraz podpisy. Ułożenie według
kolejności obrazków i dopasowanie podpisów do nich- korzystanie z
wyżej wymienionej strony internetowej oraz zdjęcia własnezałącznik nr 2
9. Uzupełnienie karty pracy( załącznik nr 3 ), sprawdzenie na tablicy
matematycznoprzyrodnicze
interaktywnej
ćwiczenie artystycznointeraktywnehttp://LearningApps.org/watch?v=p5pss29jt01 ( autor ruchowe
M. Urbańska)
10. Zabawa rytmiczna ,, Nitka” - Nitko, nitko hej niteczko zawijajmy się
w kółeczko. W ładny kłębek mi się zwiń, tylko mi się nie zerwij.
Dzieci otrzymują nitkę lnianą lub wełnę i śpiewając, zawijają ją w
kłębek. Następnie dobierają się w pary, związują te nitki i próbują
utworzyć jeden kłębek, zwijać i rozwijać rytmicznie.
11. Serwetka lniana. Odliczanie nitek i wyciąganie odpowiednich nitek
tworzenie wymarzonego wzoru. Uczniowie według własnego
uznania przeplatają kolorową wełnę w dowolnych miejscach i
prezentują na forum klasy.
12. Zasianie siemienia w szkolnym ogródku i obserwacja
13. Zabawa w poszukiwaczy - ,, Jakie ma znaczenie len i do czego jest
wykorzystywany?” – praca domowa – korzystanie z podanych stron
internetowych.
Więcej na stronie internetowej http://www.paz.most.org.pl/len/index.html
Film "Len" z audiodeskrypcją, napisami i językiem migowym co to
szczęściewww.youtube.com/watch?v=liwzCJh1JRQ
https://bialczynski.wordpress.com/tag/uprawa-lnu- uprawa lnu dla ciekawskich
załącznik nr 1
załącznik nr 2
załącznik nr 3
Moja karta pracy …………………………………..
Poziom I
1. Ułóż zdania z wyrazów: włókno wlnu łodygach
dojrzałych jest płótno z nitek powstaje lnianych
2. Ułóż czynności konieczne do wykonania płótna we właściwej kolejności: przędzenie,
trzepanie, sianie, wyrywanie, odziarnianie, tkanie, przędzenie, roszenie, międlenie
Moja karta pracy …………………………………….
Poziom II
1. Ułóż zdania
z
wyrazów:
dojrzałych łodygach
włókno.
W
lnu
jest ; płótno. Z nitek
powstaje lnianych
2. Wymień czynności konieczne do wykonania płótna we właściwej kolejności: