Obszar wsparcia

Transkrypt

Obszar wsparcia
Obszar wsparcia:
Profilaktyka logopedyczna
Scenariusz zajęć
Autor: Barbara Galas
Grupa wiekowa: 4-latki
Temat: PIESEK I JEGO CZWORONOŻNI PRZYJACIELE Z PODWÓRKA.
Nazwy zwierząt
Cele operacyjne:
Dziecko:
• dmucha przez słomkę na wskazany przedmiot;
• kląska językiem, wysuwa go na brodę z jednoczesnym krótkim wdechem i wydechem;
• wyciąga wargi w „ryjek”;
• rozpoznaje zwierzęta: krowa, koń, świnia, koza, owca, pies,
• łączy usłyszane odgłosy z danym zwierzęciem;
• poprawnie wypowiada nazwy zwierząt zawierające głoski syczące: pies, koza, owca;
• próbuje odtwarzać ruchem rytm wystukiwany przez nauczyciela.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
• zwraca się bezpośrednio do rozmówcy;
• stara się mówić poprawnie, płynnie, zrozumiale dla innych;
• uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje mowy;
• stara się słuchać bez przerywania;
• odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługuje się mową, mimiką, ruchem,
gestem.
Treści kształcenia:
• usprawnianie funkcji mowy: oddech, motoryka artykulacyjna;
• wdrażanie zasad prawidłowej komunikacji werbalnej;
• rozwijanie mowy powiązanej z działaniem;
• bogacenie słownictwa dziecka;
• posługiwanie się w zabawie: mimiką, gestem i ruchem, rekwizytem.
Opis sposobu realizacji:
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Lp.
1.
2.
3.
Rodzaj ćwiczenia
Nawiązanie
zajęć.
Przebieg
do
tematyki 1.
Jakie
zwierzęta
spotkamy
na
podwórku?:
zainteresowanie
tematem spotkania.
Ćwiczenia
Ćwiczenia 2. Podskoki zwierzątek:
usprawniające. oddechowe. dmuchanie przez słomkę
na wskazane zwierzątko:
koń podskoczył dwa
razy, koza – jeden,
krowa – jeden, świnka –
dwa, baran – trzy, owca
– jeden.
Ćwiczenia 3. Konik
sprawności - kląskanie językiem:
narządów
wolno – szybko.
mowy.
4. Prosiaczek
- wyciąganie warg
w „ryjek”.
5. Piesek
- wysuwanie języka do
brody z jednoczesnym
krótkim wdechem
i wydechem: he, he, he.
Ćwiczenia właściwe.
6. .Jak nazywają się te
zwierzęta?:
poprawne
podawanie nazw.
Czas
2 min.
2 min.
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Prezentacja
multimedialna
do
wiersza Przyjaciele
pieska;
autor:
Barbara Galas.
Statyw
z zawieszonymi na
nitce
szablonami
zwierząt.
2 min.
Dzieci siedzą na
dywanie
przed
lustrem i próbują
wykonywać
ćwiczenia warg oraz
języka
naśladując
nauczyciela (N).
10 min.
Prezentacja
multimedialna
slajdów z obrazkami
zwierząt
do
nazywania.
7. Czyj to głos?: dzieci,
słuchając
kolejnych
odgłosów
próbują
pokazać „właściciela”
danego głosu na swoim
pasku.
Plik dźwiękowy
z odgłosami zwierząt
(koń, krowa, świnia,
pies, koza, owca);
pasek z sylwetami dla
każdego dziecka (do
wydrukowania).
8. Co się pomyliło?:
wskazanie części ciała
niepasującej do danego
zwierzęcia,
podanie
nazwy
właściwego
zwierzątka.
Prezentacja
multimedialna Co się
pomyliło?
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4.
Ćwiczenia kończące.
9. Zabawa ruchowa Na 3 min.
wiejskim
podwórku:
dzieci poruszają się
zgodnie
z
rytmem
wystukiwanym
na
werblu.
Instrumenty: werbel,
obrazki – Zwierzęta
(do wydrukowania).
N pokazuje po kolei
rysunki (koń, krowa,
koza),
następnie
wystukuje rytm,
w jakim dzieci mają
naśladować
dane
zwierzę.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
statyw z zawieszonymi na nitce małymi postaciami zwierząt, rurki, lustro, werbel, komputer
z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Wiersz Przyjaciele Pieska, autor: Barbara Galas;
2. Szablony zwierząt do zawieszenia na nitce (materiał do wydrukowania);
3. Pasek ze zwierzęcymi sylwetami (materiał do wydrukowania);
4. Obrazki – Zwierzęta (materiał do wydrukowania);
5. Prezentacja multimedialna – Przyjaciele Pieska;
6. Prezentacja multimedialna - slajdy z obrazkami zwierząt do nazywania;
7. Plik dźwiękowy z odgłosami zwierząt;
8. Prezentacja multimedialna Co się pomyliło?.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego