Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa

Transkrypt

Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa
Konspekt udostępniamy na zasadach:
● zachowania informacji o autorstwie
● tylko niekomercyjnego wykorzystania
Licencja CC BY-NC
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/
Zajęcia z kreatywności
Kurs Przewodnikowski “Opportunity”
Prowadzący: Andrzej Chlebicki, Michał Korch
Czas: 15 min x 8 + 1,5h
Zamierzenia
Założenia ze standardów
Uczestnik po będzie:
­ rozumiał konieczność ciągłej weryfikacji i ulepszania rozwiązań stosowanych w pracy wychowawczej w ZHP
­ umiał kreatywnie planować pracę i rozwiązywać problemy
Cele
Po zjęciach uczestnik będzie:
1. Wiedział:
○ jakie umiejętności składają się na proces twórczego myślenia
○ jakie bariery występują w tym procesie
2. Umiał:
○ ćwiczyć podstawowe umiejętności związane z twórczym myśleniem
○ przeprowadzić kilka technik wspomagających twórcze myślenie na spotkaniu kadrowych
○ pokonywać bariery w procesie twórczego myślenia
○ szukać inspiracji dla swojego myślenia, w szczególności inspiracji programowych
3. Miał świadomość:
○ kreatywnego podejścia do wymyślania programu i rozwiązywania problemów
○ konieczności ulepszania rozwiązań
○ autoanalizy i samoświadomości w zakresie procesu wymyślania rzeczy
○ konieczności pokonywania barier w procesie twórczego myślenia
Przebieg
15­minutówki
W trakcie kursu będzie 8 15­minutowych ćwiczeń mających na celu uświadomienie umiejętności potrzebnych do
twórczego myślenia oraz metod ich ćwiczenia oraz barier występujących w tym procesie i metod ich pokonywania.
Będzie plansza z napisem twórcze myślenie, na które przy kolejnych ćwiczeniach będziemy przyklejać kolejne
wyposażenie z umiejętnościami dla człowieczka, a przy analizie barier kolejne bariery w postaci cegiełek tworzących
mur, który ma on przeskoczyć.
1. Abstrahowanie (27.12)
Tu jest potrzebne 20 min, bo to pierwsza rzecz.
czas
co/treści
szczegóły
3 min
wprowadzenie
wieszamy planszę, na którą będziemy naklejać rzeczy na kolejnych 15­tkach i
informujemy, że będzie taka forma co jakiś czas i co ma na celu (analiza
procesu twórczego myślenia i umiejętności jakie są potrzebne oraz barier i
sposobów ich pokonywania)
6 min
1000 definicji
Rzucając piłką/pluszowym młotkiem (osoba, która dostała piłkę mówi i odrzuca
piłkę innej wybranej osobie) definiujemy słowo drużyna. Każda kolejna definicja
musi być inna niż poprzednia. Definicje mogą albo nawet powinny być coraz
bardziej abstrakcyjne. Można podać przykład, że lampa to rozpraszacz lęków i
odganiacz snów.
8 min
archiwum
Współzawodnictwo zastępów. Chodzi o wyszukanie przedmiotu (w myślach po
atrybutach). Mamy gotowe atrybuty np. w czterech grupach, z każdej losujemy
jeden, np. białe, miękkie, do jedzenia, duże i zastępy w ciągu 45sek muszą
wymyślić jak najwięcej takich przedmiotów. I potem kolejna tura. Skojarzenia
mogą, a nawet powinny być abstrakcyjne. Zastęp z największą liczbą
przedmiotów na koniec wygrywa. Coś słodkiego na nagrodę.
2 min
podsumowanie
zadajemy pytanie o jakiej umiejętności to było, dochodzimy do tego, że chodziło
o abstrahowanie, przyklejamy przedmiot (przychodzi mi do głowy obiektyw
szerokokątny). Po co abstrahowanie w twórczym myśleniu? (po to, żeby się
przenieść na niestandardowe rejony, nowe pomysły).
2. Dokonywanie skojarzeń (27.12)
czas
co/treści
szczegóły
12 min
piramida skojarzeń
każdy zastęp dostaje zestaw kubeczków i buduje z nich piramidę. Kubeczki na
samym dole mają napisane markerem przez nas słowa losowe. Aby dostawić
kubeczek na dwa niższe kubki trzeba na nim napisać skojarzenie z obydwoma
niższymi słowami. Wygrywa zastęp, który jako pierwszy wykorzysta wszystkie
kubki lub wybuduje najwyższą piramidę.
3 min
podsumowanie
zadajemy pytanie o jakiej umiejętności to było, dochodzimy do tego, że chodziło o
dokonywanie skojarzeń, przyklejamy przemiot (przychodzi mi do głowy lina). Po
co skojarzenia w procesie twórczego myślenia?
3. Rozumowanie dedukcyjne (28.12)
czas
co/treści
13 min diagram ryby
szczegóły
każdy zastęp otrzymuje jeden harcerski problem, sformułowany w postaci
dlaczego’’ wpisany w głowę szkieletu ryby. W wzdłuż kręgosłypa rozchodzą się
główne ości, a od nich podrzędne. Przy główny ościach wpisujemy odpowiedzi na
pytanie, a przy podrzędnych zagłębiamy się o poziom głębiej ­­ dlaczego tak się
dzieje. Pytania:
●
●
●
●
dlaczego czasem następuje spadek liczebny w drużynie?
dlaczego ludzie nie zawsze przechodzą do drużyny wędrowniczej?
dlaczego czasem kadra traci motywację do pracy?
dlaczego część wyjazdów drużyn jest organizowana bez dopełnienia
formalności?
Kartek nie podsumowujemy, a wywieszamy ­­ ludzie mogą sobie przeczytać obce
kartki w przerwie.
2 min
podsumowanie
zadajemy pytanie o jakiej umiejętności to było, dochodzimy do tego, że chodziło o
rozumowanie dedukcyjne, przyklejamy przemiot (przychodzi mi do głowy lupa)
4. Rozumowanie indukcyjne (analogie) (28.12)
czas
co/treści
szczegóły
10 min
właściwy nośnik
Na dużej kartce jest seria rzeczowników harcerskich i członów porównujących
(nośników) w 2 kolumnach. Po kolei mówimy analogie i rysujemy strzałki. Ważne
jest połączenie każdej rzeczy z więcej niż jednym nośnikiem. Tłumimy analogie
banalne.
Do porównania: drużyna, zbiórka, gra, stopnie, harcerstwo, szczep, obóz, biwak,
drużynowy, zastęp
Nośniki: zatłoczony autobus, wiejska gospoda, obraz Matejki, powieść obyczajowa,
oddział wojska, atrakcyjna kobieta, mumia egipska, pastuch, fabryka czekolady,
stara gazeta
5 min
podsumowanie
zadajemy pytanie o jakiej umiejętności to było, dochodzimy do tego, że chodziło o
rozumowanie indukcyjne (analogie), przyklejamy przemiot (przychodzi mi do głowy
plecak, jako taki nasz zapas pomysłów do skorzystania). Dalej trzeba powiedzieć
kilka słów o tym, jak stosować analogie w twórczym myśleniu i o analogiach
nośnych i analogiach trafnych i ich funkcjach.
5. Metaforyzowanie (29.12)
czas
co/treści
szczegóły
10 min
“Prowadzenie
drużyny jest jazdą
na tygrysie, bo...’’
Kolejno uczestnicy próbują znaleźć kolejne uzasadnienia dla takiej metafory.
Oceniamy metafory (uzasadnienia) pod kątem nietrywialności, trafności,
oryginalność, wykorzystanie semantyczne, etc.
5 min
podsumowanie
zadajemy pytanie o jakiej umiejętności to było, dochodzimy do tego, że chodziło
metaforyzowanie, przyklejamy przemiot (przychodzi mi do głowy książka). Dalej
trzeba powiedzieć kilka słów o tym jakie korzyści z metafor są w procesie
twórczego myślenia i o ich związkach z analogiami.
6. Transformowanie (29.12)
czas
co/treści
szczegóły
10 min
Łańcuch obrazów
Opowiadamy kolejne fragmenty historii, która polega na tym, że przed naszymi
oczami płynnie przekształcają się obrazy. Opowieść zaczyna się tak:
Widzę piękną kobietę z rozwianymi włosami, galopującą na koniu przez dziką plażę.
Nagle koń gwałtownie skręca i rozpryskując kopytami wodę, pędzi przez fale w głąb
morza. Rozwiane własy kobiety wydłużają się, kładą się smugą na falach. W
pewnym momencie spostrzegam, że to już nie własy, a kilwater ­­
charakterystyczny ślad pozostawiany na wodzie przez jednostki pływające. Widzę,
że cała postać traci cechy kobiety­jeźdzca i zmienia się w motorówkę straży
przybrzeżnej ścigającej przemytników...
5 min
podsumowanie
zadajemy pytanie o jakiej umiejętności to było, dochodzimy do tego, że chodziło
transformowanie, przyklejamy przemiot (przychodzi mi do głowy scyzoryk). Dalej
trzeba powiedzieć kilka słów o transformowaniu w procesie twórczego myślenia
(np. transformowanie nierealnych na realne, albo transformowanie jako metoda
przeniesienia na nowe obszary myslenia).
7. Bariera: sztywność w postrzeganiu ­­ widzenie inaczej (30.12)
czas
co/treści
szczegóły
3 min
wprowadzenie
Mówimy o barierze w TM, jaką jest sztywność w postrzeganiu i stosowaniu rzeczy.
Przyklejamy cegiełkę. Warto na to zwracać uwagę, że czasem jedną rzecz da się
zastosować na wiele sposobów.
12 min
bezludna wyspa
Jesteście rozbitkami na bezludnej wyspie. Wasz okręt zatonął. Uratowała się tylko
wasza grupka. Pewnego dnia morze wyrzuca na plażę skrzynię. Podbiegacie do
niej w nadziei na coś pożytecznego ­­ to pewnie ładunek z okrętu, wyciągacie na
brzeg i z trudem otwieracie. W środku jest mnóstwo żarówek, wkładów do
długopisów i guzików. Nieprzebrane ilości. Ale co możecie z tego zrobić? Jak to
wykorzystać na bezludnej wyspie?
Praca w grupach ­­ 6 min na pracę i 6 min na podsumowanie.
8. Bariera: niska twórcza samoocena (30.12)
To ostatnie ćwiczenie i potrzeba na nie 30 min!
czas
co/treści
szczegóły
15 min
circept w terenie
Wychodzimy na zewnątrz, stajemy w kręgu plecami do siebie, zamykamy oczy,
chwytamy się za za ręce i zamykamy oczy i zaczynamy się kręcić, stajemy,
wyciągamy ręce przed siebie i otwieramy oczy. Teraz każdy przez 10 min musi iść
przed siebie, pokonując wszelkie napotkane przeszkody (drzewa, płot, zbocze,
etc).. Potem wracamy.
15 min
podsumowanie,
podsumowanie
zajęć
Analiza w kółku jakie przeszkody napotkaliśmy i jak je pokonaliśmy, kontra jakie
przeszkody każdy z nas napotyka przy twórczym myśleniu.
Powinno wyjść, że jedną z przeszkód jest myślenie, że ,,ja nie nadaję się do
twórczego myślenia’’, albo generalnie jakiś inny przejaw niskiej samooceny ­­
uświadamiamy, że jest taka sztuczna, ale częsta bardzo bariera i że
uświadomiona jest mniej groźna. Doklejamy cegiełkę, podsumowujemy w paru
słowach zajęcia, przypominając przede wszystkim po co one były.
Część główna (28.12)
Z przyczyn małej ilości czasu zajęcia te będą zawierały przykładowe formy kreatywnego rozwiązywania problemów,
wymyślania form programowych itd.
czas
co/treści
szczegóły
2 min
wstęp
Krótkie info, że te zajęcia mają służyć trochę daniu im do ręki kilku narzędzi np. na
spotkaniach kadrowych, na których mają coś wymyślić. Będziemy też jakby przy okazji
kontynuować na nich naszą dyskusję o barierach.
20 min
inspiracje
programowe
Luźna rozmowa na temat tego skąd bierze sie pomysły na program i nie tylko; Na
koniec dochodzimy do tego, czym sa inspiracje programowe i skąd je czerpać ­­ są
one notowane na dużej kartce.
Poza tym fajnie by było mieć nadzieję na dojście do wniosku, że przetwarzanie
zobaczonych rzeczy, w tym starych pomysłów jest bardzo dobrą techniką (modulo
użycie mózgu, jak we wszystkim) i stąd wniosek o stałym doskonaleniu rzeczy.
30 min
burza mózgów
W zastępach prowadzimy burzę mózgów. Zagadnienia to:
● pomysły na akcję zarobkową
● pomysły na nabór
● pomysły na grę w lesie
● pomysły na grę “po szkole”
Na początku podkreślamy zasady burzy mózgów (10 min):
1. Reguła odroczonego wartościowania – najpierw gromadzone są pomysły, bez
dbania o ich użyteczność czy oryginalność, a dopiero potem, po upływie
pewnego czasu, najlepsze pomysły są wybierane i poddawane ocenie. W
pierwszej fazie – generowania pomysłów – należy się wystrzegać krytyki i
oceny. Przykładowe zabijacze pomysłów: „to za drogie”, „to głupi pomysł”,
„tego się nie da zrobić”, „jak na to wpadłeś ?”, „gdyby to było takie proste, to
ktoś by to już wprowadził”, „Ameryki nie odkryjemy”, itp. Prowadzący będą
wręczać żółte kartki osobom, które nie przestrzegają tej zasady. Dwie żółte
kartki to czerwona.
2. Reguła tworzenia jak największej liczby pomysłów – Alex Osborn, twórca wielu
metod twórczego myślenia, powiedział, że „ilość rodzi jakość” – na każdym
etapie myślenia nad problemem należy dbać o wytwarzanie dużej liczby
rozmaitych rozwiązań, korzystając z różnych źródeł wiedzy i doświadczeń.
Zasada ta wiąże się też ściśle z zasadą racjonalnej irracjonalności – w
procesie twórczego myślenia należy swobodnie korzystać z intuicji, przeczuć,
paradoksów, nonsensów, wrażeń i oderwanych spekulacji myślowych. Można
się również kierować uczuciami i osobistymi preferencjami w zakresie wyboru
kierunku poszukiwań twórczej idei. Pomysły irracjonalne są bardzo przydatne,
ponieważ inspirują innych – działają jak katalizator, są środkiem do celu.
3. Reguła współdziałania – każdy uczestnik powinien korzystać z pomysłów
innych; jest to także związane z równoczesnym słuchaniem innych i twórczym
myśleniem – twórczym słuchaniem innych.
4. Reguła grupowej własności rozwiązań – pomysły powstałe w czasie sesji
twórczego myślenia nie są przypisane do osób, które je wypowiedziały, ale są
własnością wszystkich członków grupy – wynika to ze specyfiki twórczej pracy
w grupie i wzajemnej inspiracji.
Po 5 min myślenia, dajemy grupom pewne techniki kreatywne:
● obrazki ­­ inspiracje z obrazków
● obcy patrzy ­­ pomyśl jak problem rozwiązałby hydraulik, pielęgniarka, ksiądz i
spróbuj wykorzystać te pomysły do rozwiązania twojego problemu.
● pula Brainwritting – (działanie w zespole) na osobnych karteczkach zapisz 4
pomysły do danego problemu, połóż je na środku stołu, wylosuj nie swoją
kartkę z pomysłem i dodaj do niego 4 swoje, działajcie tak 4­5 razy
● Alfabet ­­ wymyślamy 3 dowolne wyrazy rozpoczynające się na daną literę
alfabetu. Każdy wyrazy jest inspiracją do wymyślenia 3 nowych rozwiązań.
Po 5 min zbieramy i przechodzimy do fazy przerabiania najbardziej szalonych
pomysłów na możliwe do zrealizowania. (10 min). Przyklejamy cegiełkę ­­ wewnętrzna
cenzura.
15 min
diagram myśli
W grupach staramy się wymyślić jak najlepszą fabułę na obóz. Zapisujemy skojarzenia
ze słowem “fabuła”, a następnie skojarzenia do odgałęzień i rozbudowujemy diagram.
Na koniec stwierdzamy, która z gałęzi jest najlepsza rozbudowana.
20 min
kolorowe
kapelusze
Rozróżniamy role, które ludzie mogą przyjmować w procesie twórczego myślenia i
nadajemy im kolory:
● styl obiektywny ­­ biały ­­ skoncentrowanie na faktach, unikanie ocen,
zwłaszcza emocjonalnych
● styl krytyczny ­­ czarny ­­ szuka wad i niedoskonałości, jest wrażliwy na
możliwe zagrożenia
● styl emocjonalny ­­ czerwony ­­ kieruje się w myśleniu pozytywnymi i
negatywnymi emocjami
● styl konstruktywny ­­ żółty ­­ bezustanne myślenie ,,pozytywne’’,
dostrzeganie dobrych stron, wrażliwość na ukryte i niewidoczne możliwości
● styl produktywny ­­ zielony ­­ skoncentrowany na generowaniu nowych
pomysłów
● styl kontrolujący ­­ niebieski ­­ skupiający się na monitorowaniu i
kontrolowaniu własnych i cudzych procesów myślenia.
Mówimy o tym nakładając ludziom kapelusze papierowe w danym kolorze. Jest też
ściąga. Każda grupa myśli nad tym, jak spowodować, żeby w drużynie działał system
stopni harcerskich. Każdy stara się postępować zgodnie z kapeluszem, który ma na
głowie. Po 5 min kapelusze przechodzą o 1 w lewo. Po kolejnych 5 min podsuowanie
­­ w jakim kapeluszu czuję się dobrze, w jakim najczęściej występuje? Co daje
zmienienie kapelusza? Przyklejamy cegiełkę “stałe role i style myślenia”.
3 min
podsumowanie
Mówimy, że istnieje jeszcze wiele technik myślenia twórczego, odsyłamy do literatury.
Zwracamy uwagę na to ile niesamowitych rozwiązań konkretnych problemów i
pomysłów przyniosły te zajęcia.
Potrzebne materiały
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
plansza główna (człowieczek, strzałka), na którą będziemy przyklejać jego wyposażenie i budować mur, który
ma przeskoczyć done
przedmioty do przyklejenia, cegiełki do przyklejenia done
pluszowy młotek done
karteczki do archiwum done
słodka nagroda
kubki do piramidy. Dla każdego zastępu 6 dolnych z losowymi słowami oraz 15 na wyższe piętra done
marker dla każdego zastępu
4 kartki z pustymi diagramami ryby (głową uzupełnioną problemem) done
kartka z dwoma kolumnami do kojarzenia Andrzej
kartki do pisania dla zastępów
post­ity do burzy mózgów
duże kartki do burzy mózgów
obrazki do burzy mózgów, done
kartki do diagramu myśli
●
●
kolorowe kapelusze (3 zestawy)
kartka ze ściągą do znaczenia kapeluszy done
Potrzebna kadra
Do uzupełniania grup do danej liczby. W kapeluszach do 6 (a więc pewnie potrzebne są 2 osoby z kadry).