Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Sieci bezprzewodowe
Treści kształcenia:
Informatyka:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci
komputerowej. Uczeń:
2) projektuje zestaw komputera sieciowego z odpowiednim do swoich potrzeb dobraniem
parametrów jego elementów.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi przywołać wiedzę z zakresu budowy komputera
● Ma wiedzę dotyczącą interfejsów dostępnych w komputerze
● Rozumie zagrożenia bezpieczeństwa związane z transmisją w sieci bezprzewodowej
● Poszerza swoją wiedzę w zakresie sposobów transmisji bezprzewodowej
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wymienić wady i zalety sieci bezprzewodowej
● Umie połączyć się z siecią bezprzewodową
● Potrafi ustawić odpowiednie parametry szyfrowania połączenia
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Podstawowe kompetencje techniczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Film (samouczek): „Podłączanie sprzętu komputerowego do sieci bezprzewodowej”
Prezentacja: „Sieci bezprzewodowe”
Komputery podłączone do Internetu
Rzutnik
Tablica
Metody nauczania:
●
●
●
Eksponujące: prezentacja interaktywna, film
Problemowe: dyskusja
Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
●
Praca zbiorowa
1
●
Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od przypomnienia trzech typów mediów transmisyjnych
stosowanych obecnie w sieciach komputerowych: kabel miedziany (skrętka telefoniczna),
światłowód oraz połączenie bezprzewodowe (Bluetooth, Wi-Fi). Omawia wady i zalety
stosowania połączenia bezprzewodowego w sieciach komputerowych (podatność na
zakłócenia, niewielki zasięg sieci bezprzewodowych wewnątrz budynków, podatność na
włamania i podsłuchiwanie transmisji).
W dyskusji z uczniami wymienia i omawia urządzenia zapewniające dostęp do Internetu
poprzez sieć bezprzewodową (telefony komórkowe, smartfony, tablety, konsole do gier,
telewizory).
Następnie omawia sposoby zabezpieczania dostępu do sieci Wi-Fi (WEP, WPA2). Wskazuje
też zagrożenia związane z korzystaniem z ogólnodostępnych punktów dostępowych do sieci
bezprzewodowych (podsłuchiwanie pakietów, a co za tym idzie – możliwość określenia haseł
do portali społecznościowych, poczty itd.).
Etap realizacji
Nauczyciel prosi o uruchomienie przez uczniów prezentacji pt. „Sieci bezprzewodowe”.
Oglądając prezentację, uczniowie poznają wygląd i umiejscowienie interfejsów potrzebnych
do podłączenia urządzeń umożliwiających dostęp do sieci bezprzewodowej.
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Podłączanie sprzętu komputerowego do sieci
bezprzewodowej”. Z filmu uczniowie dowiadują się, w jaki sposób należy skonfigurować
system operacyjny, aby komputer został podłączony do sieci bezprzewodowej.
Nauczyciel tłumaczy, dlaczego nie należy korzystać z otwartych sieci bezprzewodowych do
przesyłania poufnych danych. Informuje uczniów, że istnieje kilka standardów szyfrowania
danych, stosowanych w sieciach bezprzewodowych IEEE 802.11. Tłumaczy, iż popularny
standard WEP nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa – można go łatwo złamać za
pomocą narzędzi pobranych z Internetu. Standardy WPA i WPA2 są bezpieczniejsze i raczej
z nich powinniśmy korzystać.
Jeżeli nauczyciel dysponuje pracownią z komputerami z dostępem do sieci bezprzewodowej,
prosi uczniów o skonfigurowanie dostępu zgodnie z samouczkiem. Przypatruje się pracy
uczniów; pilnuje, aby zostały wpisane odpowiednie identyfikator sieci bezprzewodowej oraz
klucz.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne:
1. Jakie rodzaje połączeń bezprzewodowych są obecnie najpopularniejsze?
2. Jakie są zalety i wady połączeń bezprzewodowych?
3. Jakich urządzeń potrzebujemy, aby podłączyć komputer stacjonarny oraz laptop do
sieci bezprzewodowej?
2
Zadanie domowe:
Dowiedz się, czy miejsce, w którym mieszkasz, jest w zasięgu operatora bezprzewodowego
dostępu do sieci.
Słowa kluczowe:
sieć bezprzewodowa, WEP, WPA
3