Scenariusz lekcji biologii "Rozmnażanie bezpłciowe organizmów"

Transkrypt

Scenariusz lekcji biologii "Rozmnażanie bezpłciowe organizmów"
SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII
PROWADZĄCY –Małgorzata Brochocka
KLASA – I gimnazjum
DZIAŁ PROGRAMOWY – Budowa organizmów a funkcje życiowe
TEMAT – Rozmnażanie bezpłciowe organizmów.
CELE LEKCJI
• Cel ogólny: poznanie bezpłciowych sposobów rozmnażania się organizmów
• Cele operacyjne:
I poziom wiadomości – uczeń potrafi:
A – wymienić sposoby rozmnażania
- podać przykłady organizmów
- wymienić zmodyfikowane pędy służące do rozmnażania
B – wyjaśnić cel rozmnażania
- wyjaśnić pojęcia: pączkowanie, fragmentacja, regeneracja, zarodniki
- wyjaśnić sposoby rozmnażania roślin doniczkowych
II poziom umiejętności – uczeń potrafi:
C – scharakteryzować wybrane sposoby rozmnażania bezpłciowego
- porównać rozmnażanie płciowe i bezpłciowe
D – zanalizować rozmnażanie bezpłciowe pod względem cech korzystnych i
niekorzystnych
•
Metody – pogadanka
- praca z podręcznikiem
- animacja komputerowa
- pokaz okazów naturalnych
•
Formy – zbiorowa
•
Środki dydaktyczne – podręcznik, komputery, okazy naturalne roślin, zmodyfikowane
pędy roślin (bulwy, cebule, kłącza)
TOK ZAJĘĆ
Faza przygotowawcza
1. Wprowadzenie do tematu:
- czynności życiowe istot żywych
- typy rozmnażania
2. Podanie tematu lekcji.
3. Przypomnienie zasad zachowania się w pracowni komputerowej.
4. Przedstawienie formy realizacji lekcji przy użyciu komputera.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie wyjaśniają istotę procesu rozmnażania, podają różnicę pomiędzy
rozmnażaniem a innymi procesami życiowymi.
2. Zapis notatki w zeszycie – uczniowie sprawdzają, czy zapis jest prawidłowy - slajd 2.
3. Uczniowie korzystając z posiadanej już wiedzy, z treści zawartych w podręczniku oraz
z przygotowanej prezentacji omawiają sposoby rozmnażania płciowego organizmów na
wybranych przykładach; nauczyciel naprowadza, rozszerza, podaje ciekawostki, aby
zainteresować uczniów pogłębianiem tematu:
a/ podział:
- euglena zielona – slajd 3
- ukwiały, wirki – slajd 4
- zapis notatki w zeszycie (uczniowie tworzą notatkę narastająco)
b/ pączkowanie
- stułbia – slajd 5
- drożdże – drożdże 6
c/ zarodniki
- grzyby – slajd 7
d/ fragmentacja
- grzyby – slajd 8
e/ wegetatywnie za pomocą przekształconych pędów
- kłącza, bulwy, cebule - slajd 9
- rozłogi – slajd 10
Faza podsumowująca
1. Sprawdzenie zapisu notatki – slajd
2. Próba charakterystyki rozmnażania bezpłciowego, zapis w zeszycie – slajd 12
3. Omówienie pracy domowej dla chętnych – Rozmnażanie begonii przez sadzonki
liściowe (podręcznik str. 101)
3. Ocena pracy uczniów.
Proponowany zapis notatki dla uczniów:
1. Rozmnażanie to wydawanie na świat potomstwa w celu przetrwania gatunku.
2. Typy rozmnażania:
bezpłciowe
płciowe
A/ podział – bakterie, pierwotniaki, ukwiały
B/ pączkowanie – drożdże, stułbia
C/ zarodniki – grzyby
D/ fragmentacja (oparta na zjawisku regeneracji, czyli odtwarzaniu utraconych części
ciała) – porosty, glony, rozgwiazdy, grzyby
E/ wegetatywnie – rozłogi, bulwy, kłącza, cebule, rozmnóżki
3. Cechy charakterystyczne rozmnażania bezpłciowego:
A/ jeden osobnik rodzicielski
B/ osobniki potomne są identyczne z rodzicem
C/ szybki i wydajny proces zwłaszcza w korzystnych warunkach środowiska
D/ występuje u organizmów o prostej budowie, wśród zwierząt u gatunków osiadłych