Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc grudzień nr 1 z

Transkrypt

Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc grudzień nr 1 z
Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków
na miesiąc grudzień nr 1
z działalności ruchowej
metodą twórczą R. Labana
Temat : Usprawnienie motoryki ciała dzieci w oparciu o metodę
gimnastyki twórczej Labana.
Cele operacyjne : dzieci potrafią :
• Ustawić się w parach chłopiec – dziewczynka.
• Poruszać się swobodnie do muzyki.
• Współdziałać w parach.
• Słuchać muzykę.
• Odwzorowywać muzykę ruchem.
Środki wspomagające: CD z muzyką z „ Czterech pór roku – Zima”
Vivaldiego, „ Marsz z Dziadka do orzechów” Czajkowskiego, piosenka:
„ Jadą sanie,” „ Sanna” Mozarta, Walc łyżwiarzy” E. Waldteufera. .
Przebieg zajęć :
1. Wyczucie ciężaru ciała. „Pobudka.” Dzieci kładą się na podłodze,
na sygnał – dzieci w dowolny sposób przeciągają się i budzą np. :
prawą stopę, kolano, lewą stopę, kolano, prawą dłoń, ramię itp. Po
przeciąganiu się , dzieci ubierają się. Najpierw zakładają spodnie
(dzieci podciągają kolana do siadu skulnego).Następnie zakładają
bluzkę , buty, kurtkę itp.:
2. Dzieci ustawiają się w pary – chłopiec – dziewczynka. „ Idziemy
na sanki” ( muzyka marszowa).
Poruszają się w rytm muzyki marszowej w różnych kierunkach ,
3. Wyczucie własnego ciała: „ Śniegowe kulki.” Dzieci zamykając
oczy wyciągając pięść do przodu, otwierają ją i zamykają, jakby
mieli w ręce „śniegową kulkę.” „Kulka” - pięść będzie nas
prowadzić. Stajemy zamykamy oczy, zmieniamy rękę i robimy to
samo ( piosenka: „ Jadą sanie).
4. Następnie wykonujemy duże „Śniegowe kule.” Stajemy zamykamy
oczy . Wyciągamy dłoń do przodu i przychylamy ją do czoła,
(wyciągamy prawy łokieć). Imitujemy, że trzymamy na ręce
ogromną „ śnieżną kulę.” i tańczymy. „ Ogromna śnieżna kula”
– łokieć nas prowadzi. Powtarzamy to z druga ręką. Imitujemy,
lepienie bałwana ( piosenka: „Jadą sanie).
5. Dzieci kładą się na dywanie wykonując „Śniegowego aniołka,” lub
„Orła.” Rękami i nogami naśladują nożyce – przecinając powietrze.
6. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera. Wstają i
ustawiają się w pary : jedno dziecko wykonuje ćwiczenie –
rozgrzewanie się na śniegu, a drugie dziecko naśladuje je. Po
chwili zmiana ról.
7. Wyczucie ciężaru ciała. Dzieci wyobrażają sobie, że mają bardzo
ciężką paczkę, trzeba ją przenieść na inne miejsce (dzieci robią to
w parach).
8. Doskonalenie płynności ruchów. „ Śniegowa rzeźba.” Każda para
trzyma się za ręce. Dzieci poruszają się w rytm muzyki: „Cztery
pory roku”, gdy muzyka przestanie grać, dzieci robią jakąś rzeźbę
(zastygają w bezruchu).
9. W czasie gdy słuchać muzykę „Sanna” dzieci tańczą na śniegu–
kiwają głowami, wykonują wymachy rąk do góry – ramiona – góra,
dół, skręty tułowiem, bieg w miejscu, wymachy rąk w podskokach,
przysiad i wyskok, wymachy nogami do przodu – prawa – lewa,
kiwanie głową, ruchy ramionami na przemian, świecą słoneczka z
przysiadem i wydech. Skaczą piłeczki w różne strony, wyrzuty,
nóg, prawą trzymać chwilę, lewą trzymać chwilę.
10. Wyczucie przestrzeni. Dzieci słuchają muzykę związaną z porą
roku – zimą pt: „Walc łyżwiarzy,” i odwzorowują ruchem , różne
sporty zimowe).
11. Muzyka marszowa prowadzi dzieci po kole. Dzieci wykonują
ćwiczenia oddechowe pt: „Mroźne powietrze.” Dzieci nabierają
powietrze nosem, unoszą ręce do góry. Wydychają ustami –
opuszczając ręce..
Opracowała i przeprowadziła
Violetta Jaworska