Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych
Transkrypt
Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych
Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli. SCENARIUSZ LEKCJI - JĘZYK ANGIELSKI (KLASA 4) „Twoje dane – twoja sprawa…” Autor: Mariola Machniak nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 77 w Warszawie Temat lekcji: Dane osobowe - The personal data. Cel ogólny: - uczeń potrafi uzupełnić swój profil, - uczeń wie, co to są dane osobowe. Cele szczegółowe: - uczeń poznaje słownictwo dotyczące danych osobowych, - uczeń utrwala poznane wcześniej słownictwo, - uczeń utrwala alfabet, - uczeń czyta tekst ze zrozumieniem wyszukując niezbędne informacje, - uczeń odpowiada na proste pytania dotyczące danych osobowych. Pomoce dydaktyczne: - kserokopia z tekstem i zadaniem do tekstu, - kserokopia profilu, - kserokopia z wykreślanką. Formy pracy: - praca indywidualna, - praca w parach. Metody pracy: - metoda podająca: praca z tekstem, - metoda praktyczna, - „Burza mózgów”. Po lekcji uczeń potrafi: - wypełnić profil osobowy, - odpowiedzieć na proste pytania dotyczące profilu. przygotowała Mariola Machniak Strona 1 Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli. Przebieg lekcji: Faza wstępna: Rozgrzewka – Uczniowie zgadują temat lekcji grając w grę „Hangman”(wisielec). Faza główna: 1. „Burza mózgów” - uczniowie podają wyrazy, które kojarzą się im z danymi osobowymi (surname, name/ first name, middle name, age, school, etc.). Nauczyciel zapisuje je na tablicy w formie „mapy mentalnej”. 2. Nauczyciel wprowadza nowe słownictwo dotyczące danych osobowych (occupation, gender, nationality, nickname, year), dopisując je na tablicy. 3. Uczniowie czytają tekst ze zrozumieniem, wyszukują niezbędne informacje i uzupełniają profil Marka. 4. Uczniowie rozszyfrowują pytania wstawiając zamiast liczb litery, oraz odpowiadają na nie. Następnie wymyślają własne pytanie i je szyfrują. 5. Uczniowie rozwiązuje krzyżówkę. 6. Uczniowie wypełniają wykreślankę współpracując ze sobą w parach. Faza podsumowująca: Rozmowa po polsku na temat danych osobowych (Co to są dane osobowe?, Jak dzielimy dane osobowe? Czy i w jaki sposób należy chronić dane osobowe?). Zadanie domowe: Uczniowie wypełniają swój profil. Następnie na jego podstawie piszą własny opis. przygotowała Mariola Machniak Strona 2 Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli. Pomoce dydaktyczne: TEXT My name is Mark Smith. I’m 10 years old. My middle name is John. I am a student and I go to the Westside Primary School in London. London is the capital of England. I am in year 4. My school is great! MARK’S PROFILE FIRST NAME: MIDDLE NAME: SURNAME: GENDER: AGE: NATIONALITY: OCCUPATION: SCHOOL: YEAR: 1 A 20 T 2 B 21 U 3 C 22 V 4 D 23 W 5 E 24 X 6 F 25 Y 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 G H I J K L M N O P Q R S 26 Z 1) 23-8-1-20 9-19 25-15-21-18 14-1-13-5? ……………………………………………. …………………………………………….. 2) 8-15-23 15-12-4 1-18-5 25-15-21? ……………………………………………. …………………………………………….. 3) 23-8-5-18-5 1-18-5 25-15-21 6-18-15-13? ……………………………………………… ……………………………………………… 4) ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… przygotowała Mariola Machniak Strona 3 Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli. Personal Data a m s t u d e n t u przygotowała Mariola Machniak y x n d h n a m e y s a i m d u j z i y s w c b b j d a t a u j k p q x e e c k r e v g t j o d m x n m o g e n d e r c a a s c h o o l y w m i a d d r e s s g e bbb student l data p age r gender a school g name e email s nick i surname p address Strona 4 Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli. Homework MY PROFILE FIRST NAME: MIDDLE NAME: SURNAME: GENDER: AGE: NATIONALITY: OCCUPATION: SCHOOL: YEAR: ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… przygotowała Mariola Machniak Strona 5