III Turniej o Puchar Premiera Donalda Tuska zakończony
Wielkim finałem w warszawskiej hali Torwar zakończyła się III edycja
piłkarskiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Do
rywalizacji przystąpiło na początku września ponad 150 tys.
dziewcząt i chłopców w 16 tys. zespołów.
- To jest oczywiście wspaniała zabawa. Wiem też, jako sportowiec
amator, że jest to na serio walka o zwycięstwo. Mówi się, że ważny
jest udział, ale ważna jest też rywalizacja. To bardzo pocieszające, że tak wielu młodych
Polaków uczy się rywalizować w duchu fair play - powiedział Donald Tusk otwierając finał.
Zwracając się do młodych sportowców szef rządu poprosił, aby "turniej trwał już zawsze, a na
orlikach jak najwięcej dzieci uczyło się grać w piłkę. Wierzę, że w przyszłości będzie to
wyglądało jeszcze bardziej imponująco".
W trzeciej edycji imprezy wzięło udział 16 089 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11
i 12-13 lat. W sumie ponad 150 tysięcy młodych zawodniczek i zawodników przystąpiło do
rozgrywek w pierwszym etapie w 3442 turniejach na 1219 orlikach w 16 województwach.
- Serce rośnie, gdy ogląda się tak zaciętą rywalizację sportową młodzieży i grę na tak
wysokim poziomie. To tylko utwierdza nas wszystkich w przekonaniu, że warto było
zbudować ponad 2300 orlików i zorganizować po raz kolejny ten turniej - zaznaczyła ministra
sportu Joanna Mucha podczas wręczania trofeów najlepszym ekipom.
W uroczystości udział wzięli czołowi lekkoatleci - mistrz olimpijski z Londynu w pchnięciu kulą
Tomasz Majewski oraz srebrny medalista igrzysk w Pekinie (2008) w rzucie dyskiemPiotr
Małachowski.
Sobotnie finały niemal całkowicie zapełniły trybuny Torwaru ok. 3500 widzów.
Wyniki turnieju finałowego:
W kategorii dziewcząt młodszych UKS Dubler Opole Lubelskie pokonał Cerekwianki Polska
Cerkiew 3:0, a w gronie starszych MUKS Praga Warszawa wygrał ze Stilonem 3 Gorzów
Wielkopolski 2:1. Wśród chłopców młodszych UKS Sprint Katowice okazał się lepszy od Orlik
Team Zduńska Wola 2:0, natomiast w meczu starszych Herkules Grabice zwyciężył ZS Nr 5