Konspekt lekcji – Edukacja dla bezpieczeństwa zawierającej

Transkrypt

Konspekt lekcji – Edukacja dla bezpieczeństwa zawierającej
Konspekt lekcji – Edukacja dla bezpieczeństwa zawierającej elementy gender
Temat: Wykonywanie zabiegów ratujących człowiekowi życie
Zagadnienia
1. Charakterystyka zaburzeń czynności życiowych w zależności od płci
2. Wykonywanie podstawowych czynności podtrzymywania życia.
3. Technika ucisku klatki piersiowej oraz wentylacji zastępczej.
4. Utrwalanie pozycji bocznej ustalonej i ułożenie osoby poszkodowanej w przypadku
omdlenia.
Cele ogólne
- zapoznanie uczniów ze schematem postępowania ratowniczego w przypadku zatrzymania
krążenia oraz omdlenia;
- kształcenie wrażliwości i współczucia dla nieszczęść ludzi oraz ofiarności i chęci niesienia
pomocy wszystkim osobom niezależnie od płci;
- poznanie techniki ucisku klatki piersiowej;
- utrwalanie sposobu wykonywania pozycji bocznej ustalonej oraz ułożenie po omdleniu;
- zapoznanie z budową i przeznaczeniem fantomu.
Cele operacyjne
- zdefiniuje pojecie resuscytacji;
- określi ogólne zasady udzielania pomocy przypadku NZK i omdleń;
- wezwie pomoc;
- wykona podstawowe czynności podtrzymywania życia;
- wykona wentylację zastępczą (uczeń, uczennica);
- rozpozna zaburzenie podstawowych funkcji organizmu (tętno, oddech);
- wykona resuscytację krążeniowo- oddechową.
Metody:
- pogadanka;
- pokaz;
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne:
- indywidualna;
- zespołowa.
Środki dydaktyczne: testy, fantom, podręczniki, materac, schematy postępowania
ratowniczego, film
Czas: 45 minut
Etapy lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Wstępne czynności
- nadzoruje przeprowadzenie
- wykonują polecenia
organizacyjno - porządkowe
zbiórki przez dyżurnych
dyżurnych;
- zbiórka, meldunek;
- ocena uczniów
- kontrola;
- polecam rozdanie testu
- sprawdzenie wiedzy (test).
- przedstawiam cele lekcji
- uświadamiam ważność
zagadnień lekcyjnych
- polecam dyżurnym
- oglądanie filmu
prelekcje filmu
- oglądają film
Zapoznanie uczniów ze
- przedstawiam schemat
- czytają schemat postępowania
schematem postępowania
postępowania ratowniczego
ratowniczego w przypadku
w różnych sytuacjach
zatrzymania krążenia
- organizuję dyskusje na
Część główna
temat właściwej pomocy w
przypadku zatrzymania
krążenia, omdlenia (uczeń,
uczennica)
Poznanie techniki ucisku klatki
piersiowej
- obserwują sposób wykonania
- wykonuję pokaz z
objaśnieniem resuscytacji
krążeniowo – oddechowej
oraz postępowanie przy
omdleniu
Wykonywanie, rozpoznawanie
zaburzeń podstawowych
- przeprowadzam
organizmu – sprawdzanie tętna
odpowiednio do stosownej
i oddechu
sytuacji akcje ratunkową, np.
sztuczne oddychanie i masaż
serca, pozycja boczna
ustalona
- praca w grupach (chłopcy,
Ćwiczenia uczniów w
wykonaniu zabiegów
- stawiam zadanie dla grup
resuscytacyjnych
A – masaż serca (ucisk)
dziewczynki)
B – pozycja boczna ustalona
C – pozycje różne przy
omdleniu
D – analiza schematu do
ćwiczeń
- obserwuje prace w grupach
służę pomocą
- po ćwiczeniach każdej
grupie organizuje omówienie
wykonanych czynności
Część końcowa
Podsumowanie lekcji i ocena
- organizuje sprawdzenie
uczniów
wiedzy i umiejętności
zdobytych podczas lekcji
- wyróżniam najlepiej
ćwiczących
- oceniam uczniów
- zapowiadam, że kolejna
lekcja poświecona będzie
ćwiczeniom praktycznym w
udzielaniu pierwszej pomocy
- weryfikuje cele operacyjne
ustnie i praktycznie
- podkreślam rolę, znaczenie
udzielania pierwszej pomocy
(dla wszystkich osób
niezależnie od płci)
- odpowiadają na pytania