Gra miejska

Transkrypt

Gra miejska
Scenariusz zajęć
Temat: Na czym polega gra miejska ? .
Wspólne przygotowanie scenariusza gry o naszym mieście.
Cele:
Uczeń/ wychowanek:
- rozumie i wie na czym polega gra miejska;
- potrafi wskazać najciekawsze miejsca w Siemianowicach Śląskich , gdzie szukać śladów
przeszłości;
- potrafi korzystać z materiałów źródłowych;
- potrafi napisać zarysy scenariusza gry;
- zna odpowiedź na pytanie: Czy nasze miasto można określić mianem : Siemianowice
Śląskie miastem węgla i stali ?
Pomoce do zajęć: kartki papieru, mazaki, tablica, foldery, opracowania, ksiązki
o Siemianowicach Śląskich, pozycje książkowe o grach miejskich – wydawnictwo Centrum
Edukacji Obywatelskiej w Warszawie
Czas zajęć: 1 h
Forma pracy: praca w grupach
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie ( 5- 10 minut) .
Mini wykład nauczyciela na temat gry miejskiej i zdefiniowania pojęcia. Rozmowa z
uczniami na temat mocnych i słabych stron gry. Dokonanie analizy SWOT , wspólne
określenie korzyści z organizacji, możliwości z gry, określenia ryzyka i nakładów do
zorganizowania gry miejskiej.
2 . Organizacja gry
a. Próba odpowiedzi na pytanie: Po co chcemy zrealizować grę miejską i czy forma
przekazywania wiedzy i umiejętności jest dobrym nośnikiem treści, jakie chcemy
dostarczyć uczestnikom?
Poszukiwanie odpowiedzi na pytania w grupach:
- Jakie cele ma pełnić gra : czysto rozrywkowa, edukacyjna , poznawcza, edukacyjnopoznawcza, integracyjna?
- Jaką wiedzę chcemy przekazać uczestnikom gry ?
- Jakie umiejętności chcemy wykształcić ?
- Jakie cele chcemy osiągnąć poprzez realizację gry miejskiej ?
- Jakie zasoby ( ludzkie i finansowe) mogą nam pomóc w realizacji gry?
b. Usystematyzowanie wiedzy na temat miejsca , w którym będą realizować grę oraz
zapoznanie z walorami historycznymi – z wykorzystaniem materiałów źródłowych. .
c. Sztuka pisania scenariusza - praca w grupach, poznawanie zasad.
- mechanika gry : określenia czasu gry, określenie sposobu, w jaki drużyny będą
rozwiązywać poszczególne zadania,
- określenie, w jaki sposób będzie przebiegał finał gry – czy uczestnicy otrzymują określoną
liczbę punktów za prawidłowo wykonane zadanie, wygrywa zespół, który jako pierwszy
wykona zadanie
- określenie w jaki sposób drużyny będą docierać do kolejnych punktów gry i zadań
- opis postaci, osób stojących w poszczególnych punktach itp. .
3. Wspólne pisanie scenariusza i przygotowanie karty gry – burza mózgów .
4. Zakończenie i podsumowanie zajęć .
Uczniowie wypełniają karteczki :
„ Najważniejsza rzecz, którą wyniosłem z zajęć, to……”
Przyklejają karteczki we wskazanym miejscu.
Załącznik do scenariusza zajęć :
Karta gry
Gra miejska : „Czy miasto Siemianowice Śląskie można określić mianem miasta węgla
i stali ?”
Godz. rozpoczęcia gry :
Każda prawidłowa odpowiedź będzie punktowana od 1-6 punktów .
Zadanie 1
Dowiedz się od mieszkańców miasta , kto był założycielem Fabryki Elementów Złącznych obecnie siedziba znajduje się przy ulicy Fabrycznej .
Miejsce na odpowiedź :
Ilość punktów :
Zadanie 2
Obecnie na ulicy Powstańców znajdują się Zakłady Rosomak ( dawniej : Wojskowe
Zakłady Mechaniczne) , zapytaj napotkanych ludzi co produkowano w tych zakładach
przed rosomakami ?
Miejsce na odpowiedź :
Ilość punktów :
Zadanie 3
Dowiedz się , kto był właścicielem huty w Siemianowicach przed I wojną światową ?
Możesz wykorzystać do tego zasoby Biblioteki Miejskiej .
Miejsce na odpowiedź :
Ilość punktów :
Zadanie 4
W Muzeum Miejskim poszukaj odpowiedzi na pytania :
Gdzie znajdował się pierwszy szyb kopalniany w Siemianowicach Śl. ?
Ile było szybów w Siemianowicach Śl. ?
W którym roku zlikwidowano Kopalnię Węgla Kamiennego „Siemianowice”
Miejsce na odpowiedź :
Ilość punktów :
Zadanie 5
Przejdź do Parku Tradycji w dzielnicy Michałkowice , zapoznaj się z ekspozycją i opisz jakie
ślady po zasobach kopalnianych znajdują się w tym miejscu ?
Miejsce na odpowiedź :
Odpowiedz także na pytanie :
Czy Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa jest znany na Śląsku , jeśli tak to dlaczego ?
Ilość punktów :
Czas zakończenia gry :
Podsumowanie gry ( w miejscu wskazanym przez organizatora) :
a. Wspólne omówienie pozyskanych informacji , grupy dzielą się wiedzą z wykorzystaniem
kart gry.
b. Ewaluacja gry: dokonuje indywidualnie każdy uczestnik ; odpowiedź na pytanie :
Jaka pozyskana informacja na temat miasta była dla Ciebie najciekawsza, którą chciałbyś
podzielić się z innymi ?
c. Wspólne zjedzenie pizzy – forma nagrody dla wszystkich uczestników gry .