KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Nauczyciel: Anna Drelich

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Nauczyciel: Anna Drelich
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Nauczyciel: Anna Drelich
Klasa: I a
Szkoła: Zespół Szkół w Jacie
Data: 25.03.2014 r.
Czas: 2 godz. lekcyjne
Temat lekcji: Roland jako wzór średniowiecznego rycerza.
Cele:









Uczeń:
rozumie znaczenie słowa wzór,
zna fragment „Pieśni o Rolandzie”,
nazywa elementy świata przedstawionego w utworze – bohaterów, m-ce, czas akcji,
wie, kim byli: Karol Wielki i Roland, z kim walczyli,
rozumie pojęcie święta wojna,
określa motywy działania bohatera, dokonuje jego charakterystyki, ocenia go i
dokonany przez niego wybór,
odnajduje związki między różnymi możliwościami rozwiązań rozważanego problemu,
ich konsekwencjami oraz wartościami uznawanymi przez Rolanda,
dobiera odpowiednie fragmenty tekstu w celu wspierania swoich sądów,
zna cechy średniowiecznego rycerza.
Metody: elementy metody podającej, rozmowa kierowana, praca z tekstem, burza mózgów,
mapa myśli, drzewko decyzyjne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, praca w grupach
Pomoce dydaktyczne: podręcznik do klasy I gimnazjum „Między nami”, duży arkusz
papieru, kolorowe karteczki, flamastry, Słownik języka polskiego, schemat drzewka
decyzyjnego.
Tok lekcji:
1. Czynności wstępne.
2. Zapis tematu lekcji.
3. Wprowadzenie.
Nauczyciel pisze pośrodku arkusza papieru słowo WZÓR. Uczniowie otrzymują
polecenie, aby na kolorowych karteczkach zapisali swoje skojarzenia z tym słowem –
jedno skojarzenie na jednej karteczce . Każdy podchodzi i przykleja swoje skojarzenie
na dużym arkuszu . ( Przyklejać można „promieniście” – podobne słowa tworzą jeden
promień , co pokazuje najczęściej powtarzające się skojarzenia ) .
WZÓR
W czasie przyklejania karteczek nauczyciel prosi jednego ucznia o odszukanie
słowa wzór w słowniku , a potem o odczytanie hasła i uzupełnienie skojarzeń na
arkuszu .
4. Nauczyciel w formie krótkiego wykładu podaje uczniom źródła legendy karolińskiej
(Karol Wielki i jego rycerze, system feudalny – relacje pomiędzy władcą a jego
rycerzami, idea świętej wojny z Saracenami).
5. Prowadzący uświadamia uczniom, że zasadniczym celem lekcji jest analiza postawy
Rolanda i ocena wyboru dokonanego przez rycerza.
6. Rozwinięcie - nauczyciel kieruje uczniowską analizą i interpretacją za pomocą pytań .
Uczniowie posiłkują się fragmentami tekstu literackiego dla potwierdzenia swoich
opinii. Młodzież poszukuje odpowiedzi na pytania: Dlaczego Roland nie zadął w róg
mimo ogromnego zagrożenia i pomimo próśb Oliwiera? Jak motywował swoją
decyzję i jakie były jej konsekwencje? Czemu Oliwier próbował go skłonić do
wezwania Karola na pomoc?
7. Dokonanie charakterystyki porównawczej Rolanda i Oliwiera.
Uczniowie odpowiadają na pytania: Czym dla rycerzy jest walka z poganami , jak
traktują swoich przeciwników, w co wierzą, komu i czemu służą, jakie mają
umiejętności?
8. Młodzież poszukuje odpowiedzi na pytanie o przyczyny zmiany decyzji
Rolanda i o stosunek Oliwiera do owej zmiany.
Uczniowie przedstawiają fragmenty ukazujące ostatnie chwile życia Rolanda ( Czemu
chce zniszczyć miecz? Jakie gesty wykonuje bohater? Jakie mają one znaczenia? Jakie
zdarzenia towarzyszą jego śmierci i o czym one świadczą?)
9. Dokonanie przez uczniów oceny bohaterów „Pieśni o Rolandzie” i
odniesienie zasad etyki rycerskiej do dzisiejszych czasów.
10. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i rozdaje zespołom schemat drzewka
decyzyjnego. Zadaniem grup jest zastanowienie się, jakie rozwiązania problemu
mógłby przyjąć Roland i jakie byłyby tego konsekwencje.
W czasie pracy w grupach uczniowie określają możliwość rozwiązania problemu,
wypisują zalety i wady każdej możliwości, a następnie podejmują decyzję o sposobie
rozwiązania problemu.
11. Następnie uczniowie kolejno relacjonują efekty pracy swojej grupy i
wspólnie z nauczycielem oceniają wyniki zajęć.
12. Podsumowanie. Uczniowie na przykładzie bohatera tworzą mapę myśli, podając
informacje o średniowiecznym rycerzu. Np.:
Cechy fizyczne
Zasady, którymi
się kierował
ŚREDNIOWIECZNY RYCERZ
Umiejętności
Wartości, które
cenił
13. Zadanie domowe.
Napisz, czy chciałbyś mieć takiego przyjaciela jak Roland?
Swoją opinię uzasadnij odpowiednimi argumentami.
Uzbrojenie
Załącznik - schemat drzewka decyzyjnego.