Konspekt lekcji z geografii przeprowadzonej przez Kazimierę

Transkrypt

Konspekt lekcji z geografii przeprowadzonej przez Kazimierę
Konspekt lekcji z geografii przeprowadzonej przez Kazimierę
Machalską w klasie I dnia 19.05.2009 r.
Hasło programowe: „Problemy współczesnego świata”
Temat: Zróżnicowanie państw świata.
Cel ogólny:
Poznanie przyczyn zróżnicowania społecznego i gospodarczego państw świata.
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
A. Uczeń zna:
− terminy: państwo, społeczeństwo, terytorium zależne, wskaźnik PKB,
wskaźnik HDI,
− cechy krajów o wysokim i niskim stopniu rozwoju społeczno-gospodarczego,
− podstawowe mierniki poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego,
B. Uczeń wyjaśnia:
− kryteria klasyfikacji państw na wysoko, średnio i słabo rozwinięte
gospodarczo,
Umiejętności:
C. Uczeń potrafi:
− na podstawie wartości wskaźnika HDI zaliczyć kraje do państw o wysokim,
średnim lub niskim stopniu rozwoju społecznego,
− wskazać na mapie państwa wysoko, średnio i słabo rozwinięte gospodarczo,
D. Uczeń potrafi:
− porównywać poziom rozwoju społeczno-gospodarczego państw, korzystając
z wybranych mierników.
Postawy kształcące:
Kształcenie umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji
z różnych źródeł (mapy, atlasy, podręcznik). Kształcenie umiejętności samodzielnej pracy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody: elementy wykładu, praca z mapą, analiza tekstu.
Środki dydaktyczne: podręcznik, atlas geograficzny, karty pracy, zeszyt ćwiczeń. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć. Wyjaśnia znaczenie terminów:
państwo, społeczeństwo, terytorium zależne.
3. Wyszukiwanie przez uczniów w atlasie terytoriów zależnych.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel korzystając ze ściennej mapy politycznej świata, omawia polityczny podział
świata – elementy wykładu.
2. Wyjaśnia i zapisuje pojęcia PKB, HDI.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty do pracy indywidualnej. Każdy uczeń otrzymuje
kartę z takimi samymi poleceniami. Nauczyciel podaje czas (ok. 10 minut).
4. Korzystając z podręcznika i atlasu geograficznego, uczniowie wykonują polecenia.
5. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, w razie potrzeby wyjaśnia wątpliwości.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie prezentują kolejno rozwiązania zadania z karty pracy.
2. Na podstawie wiadomości uzyskanych w czasie lekcji uczniowie formułują wnioski.
Odpowiadają na pytanie z zeszytu ćwiczeń str. 77 zadanie 2: „Oceń, który ze
wskaźników – PKB czy HDI – lepiej odzwierciedla poziom życia ludności w danym
kraju.”
3. Ocena najbardziej aktywnych uczniów.
Zadanie domowe:
Zeszyt ćwiczeń str. 78, zadanie 5.