scenariusz zajęć: „mistrz w obliczaniu pól i obwodów”

Transkrypt

scenariusz zajęć: „mistrz w obliczaniu pól i obwodów”
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
nauczyciel: Małgorzata Drejka
Gimnazjum nr 4 w Legionowie
klasa: I C
zajęcia edukacyjne: matematyka
data: 17.01.2008.
temat zajęć: „Konkurs na MISTRZA pól i obwodów”
Cel główny:
Obserwacja osiągniętego poziomu sprawności
uczniowskich w zakresie rozdziału
„Pola i obwody figur płaskich”.
Umiejętności kluczowe:
Uczeń:
-potrafi zastosować posiadane wiadomości
i umiejętności dotyczące pól i obwodów figur
płaskich w zadaniach
-poprawnie posługuje się językiem matematycznym
( terminologią matematyczną )
-logicznie myśli
-doskonali ocenę własnych umiejętności
-współdziała w zespole i podejmuje decyzje
WSKAŹNIKI
STANDARDY
OSIĄGNIĘĆ
OBSERWACJA
UMIEJĘTNOŚCI
I.1. Stosuje
wzory
matematyczne.
I.3. Wykonuję
obliczenia w
różnych sytuacjach
praktycznych
I.2. Posługuje się
własnościami figur
płaskich.
- uczniowie prawidłowo zamieniają
jednostki miar: długości i pola,
II.1. Odczytuje
informacje z rysunku
- uczniowie poprawnie obliczają
obwody poznanych figur płaskich,
III.2.Posługuje się
językiem symboli
- uczniowie umieją obliczyć
długość okręgu i pole koła, mając
dany promień lub średnicę,
IV.2. Analizuje
sytuację
problemową
- uczniowie umieją obliczać pola
figur złożonych,
- uczniowie znają wzory na pole
trójkąta, prostokąta, kwadratu,
trapezu, rombu, równoległoboku,
- uczniowie potrafią obliczyć pola
wyżej wymienionych figur stosując
odpowiedni wzór,
- uczniowie sprawnie
przekształcają znane wzory w
celu rozwiązania zadania,
- uczniowie potrafią wykorzystać
swoje wiadomości do
rozwiązywania zadań
praktycznych,
WNIOSKI Z OBSERWACJI HOSPITUJĄCEGO
– poziom sprawności uczniów w określonych poziomach:
KIERUNKI DALSZEJ PRACY NAUCZYCIELA
- usprawnienia, modyfikacje, promowanie i utrwalanie osiągnięć:
DATA ROZMOWY POHOSPITACYJNEJ:
PODPIS NAUCZYCIELA:
PODPIS DYREKTORA:
SCENARIUSZ ZAJĘĆ: „MISTRZ W OBLICZANIU PÓL I OBWODÓW”
PRZEBIEG LEKCJI
FORMY
PRACY
MATERIAŁY
1.Przywitanie uczniów
2.Sprawdzenie listy obecności
3.Podanie celu i tematu lekcji
4.Wyjaśnienie zasad, jakie będą
obowiązywały na lekcji:
-uczniowie otrzymują zadania za
1pkt, 2pkt, 3pkt
-kto zdobędzie największą ilość
punktów ten zostaje MISTRZEM
5.Rozwiązanie 6 zadań na tablicy
„Na rozgrzewkę”
Praca z całą
klasą
6.Rozwiązywanie zadań za 1, 2,
3pkt
Praca
indywidualna
lub grupowa
7.Uczniowie pracujący w
dwuosobowych grupach będą mięli
przyznane 50% punktów
8.Wybranie mistrza
i zaprezentowanie przez niego
najciekawszych rozwiązań na tablicy
9.Podsumowanie lekcji: ocenienie
uczniów najlepiej pracujących
10.Praca domowa
„Zadania na
rozgrzewkę”
Zestaw
multimedialny
-slajdy jako
rysunki
pomocnicze
Karty z zadaniami
UWAGI