scenariusz - Etyczne.pl

Transkrypt

scenariusz - Etyczne.pl
SCENARIUSZ
Imię i nazwisko autorki/autora: Anna Lelko
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich
Temat: Wszystkie dzieci mają swoje prawa.
Czas trwania: 90 minut (dwie jednostki lekcyjne/ korelacja przyroda- historia)
Poziom edukacyjny: II etap edukacyjny, klasy IV-VI
Związek z podstawą programową:
• przyroda;
•
12.2 wskazuje na mapie kontynenty, oceany, równik, południk zerowy i 180o,
bieguny,
•
12.1 wskazuje na globusie: bieguny, równik, południk zerowy i 180o , półkule,
kierunki główne oraz lokalizuje kontynenty i oceany i określa ich położenie
względem równika i południka zero,
• historia i społeczeństwo
•
wyjaśnia, w czym wyraża się odmienność i niepowtarzalność każdego człowieka,
•
podaje
przykłady
różnorodnych
potrzeb
człowieka
oraz
sposoby
ich
zaspokajania,
•
tłumaczy, odwołując się do przykładów, na czym polega postępowanie
sprawiedliwe,
•
omawia wybrane prawa dziecka i podaje, gdzie można się zwrócić, gdy są one
łamane.
Cele :
• wzmocnienie u dzieci poczucia bycia obywatelami świata, w którym prawa
najmłodszych podlegają ochronie,
• poznanie i zrozumienie praw dziecka
• rozwinięcie kompetencji społecznych i obywatelskich.
Metody i formy pracy:
• burza mózgów, dyskusja
• praca w parach i grupach,
• zorganizowanie wystawy o prawach dziecka
Materiały dydaktyczne:
• brystol, kredki, markery, tablica multimedialna i projektor, rozsypanka z
zapisanymi prawami dzieci, atlasy szkolne, globusy, komputery.
Przebieg zajęć:
Etap zajęć
Sformułowanie
i celów zajęć
Opis działań
problemów Uczniowie rozmawiają o potrzebach dzieci,
sposobach
ich
zaspokajania
oraz
o osobach/instytucjach odpowiadających za
zaspokajanie tych potrzeb
Planowanie działań
Uczniowie poznają Konwencję o Prawach
Dziecka, rozmawiają o swoich prawach,
zastanawiają się czy wszystkie dzieci na świeci
mają takie same prawa.
Wyszukują w Internecie miejsca i sytuacje,
w których prawa dzieci są łamane. Wskazują na
globusie i w atlasie, gdzie według nich prawa
dzieci nie są przestrzegane, dzielą świat na
globalną północ i południe, analizują przyczyny
takiego stanu rzeczy.
Działania
Uczniowie analizują zapisy Konwencji o Prawach
Dziecka, ilustrują poszczególne prawa (w
parach).
Prezentacja i refleksja
Uczniowie omawiają swoje prace, dokonują
samooceny zajęć, przygotowują antyramę
z wystawą swoich prac i umieszczają ją na
korytarzu szkolnym.
Czas
15
minut
30
minut
30
minut
15
minut
Materiały pomocnicze:
1. Początek zajęć:
Uczniowie myślą o potrzebach swoich i innych np. poprzez wspólną zabawę,
podziel zespół na trzyosobowe grupy, poproś, żeby wyobraziły sobie puchatego
kotka i zastanowiły się co jest mu potrzebne, aby był szczęśliwy. Zapytaj, co jest
potrzebne kotku do życia? (Jedzenie, mleko, dom), Czy wszystkie kotki mają takie
samo prawo, ale i warunki do życia? (Tak, nie np. w schroniskach, bezdomne) Kto
powinien im pomóc? (My, rodzice, ludzie, organizacje).
Rozwieś mapę świat i zapytaj o to samo w stosunku do dzieci, rozdaj atlasy i
globusy, uczniowie wyszukują w Internecie miejsca, gdzie dochodzi do nadużyć w
stosunku do dzieci – uczniowie wskazują miejsca, gdzie według nich mają miejsce
różnego typu nadużycia w stosunku do dzieci. Dostrzegają podział na globalne
południe i północ, oraz wskazuje na wzajemne powiązania pomiędzy
poszczególnymi krajami we wszelkich sferach, dostrzegają, że wydarzenia, które
mają miejsce np. w USA wpływają na sytuację Indii.
2. Wybrane prawa dziecka (nauczyciel przygotowuje najistotniejsze z punktu
widzenia realizacji celów zajęć, wybrane prawa, którym poświeci uwagę, uczniowie
w parach analizują po dwa wybrane prawa z rozsypanki na którą rozcinamy do
losowania- materiał do wykorzystania w bibliografii poz. 1)
Przykład wybranych praw:
Art. 6. Prawo do życia i rozwoju,
Art. 12. Poszanowanie poglądów dziecka,
Art. 24. Opieka zdrowotna,
Art. 28. Prawo do nauki,
Art. 37. Ochrona przed torturowaniem lub innym okrutnym, nieludzkim i
poniżającym traktowaniem ,
Art. 19. Ochrona przed wszelkimi formami przemocy, krzywdy zaniedbania,
Art. 21. Czas wolny, zabawa i życie kulturalne,
Art. 32. Praca dzieci.
Uczniowie ilustrują wylosowane i omawiane prawa.
3. Z pomocą nauczyciela uczniowie omawiają swoje prace, umieszczają je na
korytarzu szkolnym.
Bibliografia:
1. Kompasik, Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi (2009), K.
Kostrzewska (red.), wyd. II poprawione w języku polskim, Rada Europy, Centralny
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Stowarzyszenie na rzecz
Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie, s. 300-302.
2. www.unicef.pl/Co-robimy/Prawa
3. Konwencja o prawach dziecka