Katarzyna Kimak - Ppnr2.zawadzkie.pl

Transkrypt

Katarzyna Kimak - Ppnr2.zawadzkie.pl
Przedszkole Publiczne Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Zawadzkiem
Scenariusz zajęć kształtujących myślenie matematyczne
gr. 4-7l (integracyjna)
Temat: „Królestwo figuraków i innych matematycznych znaków”
Rodzaj zajęcia: Zajęcie z dominacją aktywności umysłowej
Cele zajęcia:
Stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów.
Stwarzanie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku działań.
Rozwijanie pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi.
Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Wyzwalanie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie,
przeżywanie, działanie.
Cele operacyjne:
dziecko używa nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt;
dziecko klasyfikuje i segreguje figury wg wielkości, kształtu i koloru;
dziecko wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce;
dziecko współdziała i wymienia informacje;
dziecko kształtuje odporność emocjonalną na sytuacje trudne;
dziecko estetycznie porusza się w takt muzyki;
dziecko szybko reaguje na zmiany tempa i dynamiki w muzyce;
dziecko wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania;
dziecko potrafi dodawać na konkretach i w pamięci;
dziecko posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
dziecko potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu.
Metody pracy:
słowne: opowiadanie nauczyciela, rozmowa, instrukcja,
oglądowe: pokaz i obserwacja
czynne: samodzielnych doświadczeń i zadań stawianych do wykonania
Formy pracy:
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyta z nagraniem utworów muzycznych wg opracowania B. Strauss,cz II, piosenki z cyklu
„Muzyczne igraszki”, zamek z figur geometrycznych, lustro ,tron królewski, królewskie
korony, figury dla każdego dziecka, „ukryte” cyfry, „królewski skarbiec”- skrzynia z
zabawkowymi banknotami, miara, karteczki z imionami dzieci, kredki, flamastry, chusta
animacyjna.
Przedszkole Publiczne Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Zawadzkiem
Przebieg zajęcia:
1. Wejście do piosenki „Wiosna”. Nauczycielka odsłania dekorację zamku z figur, oraz
eksponuje wszystkie środki dydaktyczne.
2. Krótkie wprowadzenie w temat zajęcia, sprawdzenie poziomu wiadomości i
doświadczeń dzieci, znajomości figur oraz orientacji w schemacie ciała (piosenka
„Gimnastyka dobra sprawa”)
3. Prezentacja inscenizacji „Figuraki” wykonaniu dzieci.
4. Zabawy z chustą animacyjną „W Figurlandii” - nauczyciel głosując, wypowiada nazwy
figur, dzieci które mają dany emblemat przechodzą pod chustą.
5. Słuchanie opowiadania o królestwie figur.
6. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania, a następnie wyszukiwanie i
nazywanie wymienionych kształtów w sali oraz najbliższym otoczeniu.
7. Układanie kompozycji z zestawów figur wg własnej wyobraźni.
8. „Budujemy zamek” - przypinanie figur w odpowiednie miejsca na sylwetę zamku.
9. Przeliczanie figur, indywidualne układanie działań matematycznych na konkretach,
sprawdzanie poprawności wykonania przez wszystkie dzieci.
10. Zabawa do piosenki „Dookoła same koła”.
11. Wybieranie króla i królowej – mierzenie za pomocą lustra i miary wzrostu dzieci
przyklejanie na lustrze emblematu z swoim imieniem (wygrywa najwyższy chłopiec i
najniższa dziewczynka).
12. Wodzenie flamastrem po „zamaskowanych” pod różnymi postaciami cyfrach, za ich
pomocą rozkodowanie szyfru do sejfu.
13. Otwarcie królewskiego skarbca, zabawy papierowymi banknotami:
układanie od najmniejszego do największego pod względem wielkości;
nazywanie figur na nominałach banknotów;
zabawa w parach do piosenki Majki Jeżowskiej „Pieniądze”;
rozwiązywanie prostych zadań, wskazywanie właściwych
banknotów.
14. Zabawa wyciszająca do melodii wg opracowania Batii Strauss „Epoi tai,tai”.
15. Zaproszenie
dzieci
do
wykonania
zadań
przy
stolikachkolorowanie figurowych ludzików wg legendy (zadania dostosowane do wieku i
indywidualnych umiejętności).
Opracowały:
Katarzyna Kimak i Aurelia Schatton-Kuś

Podobne dokumenty