Mapa dostępności i barier - Fundacja Pracownia Kompetencji

Transkrypt

Mapa dostępności i barier - Fundacja Pracownia Kompetencji
Scenariusz lekcji wychowawczej nr 6
„Mapa dostępności i barier”
Cele:




Podsumowanie doświadczeń i wniosków uczniów/uczennic z gry miejskiej;
zwrócenie uwagi na konieczność niwelowania barier (nie tylko architektonicznych) utrudniających
integrację;
zapoznanie z symbolami dotyczącymi niepełnosprawności (piktogramy);
doświadczenie osobiste „bycia osobą z niepełnosprawnością”
Metoda: rozmowa kierowana, praca zespołowa.
Środki dydaktyczne: zdjęcia budynków badanych podczas gry miejskiej, arkusz z napisem „Mapa dostępności i
barier Legionowa”, naklejki „Miejsce dostępne”, karty budynków, klej, taśma klejąca.
Czas: 1 x 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. Nauczyciel/nauczycielka inicjuje rozmowę na temat wrażeń i doświadczeń uczniów i uczennic z gry
miejskiej: Jak się czuliście jako osoba poruszająca się na wózku, osoba niewidoma itp.?
3. Nauczyciel/nauczycielka wykłada „Mapę dostępności i barier Legionowa” , podpisaną „dostępność badała
Klasa…SP nr……..”. Pokazuje zdjęcia budynków badanych i ich karty zwierające informacje na temat
dostępności. Prosi uczniów i uczennice o przyklejenie na tablicy kart budynków.
4. Uczniowie i uczennice umieszczają na mapie zdjęcia budynków, rysują przebytą trasę podczas gry
miejskiej i oznaczają dostępność budynków za pomocą odpowiednich naklejek.
5. Pod skończoną mapą podpisuje się nauczyciel/nauczycielka i wszyscy uczniowie i uczennice. Następnie
powstaje zdjęcie klasy trzymającej mapę. Nauczyciel/nauczycielka informuje, że zdjęcie będzie można
obejrzeć na Facebooku Fundacji Pracownia Kompetencji, aby dużo osób mogło zobaczyć i docenić
działania młodych legionowian na rzecz lokalnej społeczności.