konspekt lekcji jezyka polskiego w klasie iv
Transkrypt
konspekt lekcji jezyka polskiego w klasie iv
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV I. TEMAT: Jak zmienia się przyroda wczesną wiosną? II. NAUCZYCIEL PROWADZĄCY LEKCJĘ: mgr Anna Markowska III. TREŚCI PROGRAMOWE: - związki znaczeniowe między wyrazami, terminy: epitet, rym, zwrotka, poezja. IV. CELE LEKCJI: a) wiadomości uczeń: • zna treść wiersza Joanny Kulmowej „Kotki marcowe” , • wie, jakie zmiany zachodzą wiosną w przyrodzie , • wie , co to jest epitet . b) umiejętności uczeń: • czyta ze zrozumieniem, • słucha ze zrozumieniem, • odszukuje w tekście wskazane informacje, • podaje swoje skojarzenia związane ze słowem wiosna, • opisuje zmiany, które zachodzą w przyrodzie wiosną, • analizuje utwór poetycki, odpowiadając na pytania dotyczące jego treści, • uzasadnia swoje zdanie. c) postawy uczeń: • z zaangaŜowaniem uczestniczy w dyskusji, • jest zainteresowany róŜnorodnością zjawisk w przyrodzie związanych z nadejściem wiosny oraz ich literackim opisem, • dba o kulturę i estetykę języka podczas budowania ustnej i pisemnej wypowiedzi, • współpracuje w zespole. V. - METODY: praca z tekstem, metoda aktywizująca – mapa mentalna, metoda aktywizująca – burza mózgów. VI. - FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa. VII. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start! 4”, karty pracy 1 i 2 : „Witaj wiosno!” i „Nadeszła wiosna”, arkusz szarego papieru, kartki samoprzylepne. I. PRZEBIEG LEKCJI: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne : sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji. 2. Nauczyciel rozdaje samoprzylepne kartki i karty pracy. Przygotowuje takŜe duŜy arkusz szarego papieru. 3. Następnie poleca uczniom wykonanie ćwiczenia „Na początku...” ze s.166 podręcznika. Wybrana osoba zapisuje na środku arkusza szarego papieru słowo wiosna. Wszyscy uczniowie przygotowują własne skojarzenia z podanym wyrazem, notują je na kartkach i rozmieszczają wokół hasła kluczowego. Powstałą w ten sposób mapę mentalną nauczyciel zawiesza na tablicy. Faza realizacyjna 1. Uczniowie wykonują zadanie 1. z karty pracy 1. Po odczytaniu otrzymanego wiersza wybrane osoby wypowiadają się na temat zmian pogody panującej wczesną wiosną. 2. Następnie uczniowie zapoznają się z treścią wiosennej zagadki (ćwiczenie „Mam pomysł...” ze s.166 podręcznika). KaŜdy uczeń samodzielnie szuka rozwiązania. 3. Uczniowie wykonują zadanie 1. z karty pracy 2. Następnie z pomocą nauczyciela sprawdzają poprawność rozwiązań 4. Nauczyciel inicjuje burzę mózgów na temat: Jakie jest pochodzenie wyrazu „marzec”? Po wyczerpaniu pomysłów uczniowie dyskutują nad poprawnością odpowiedzi i konfrontują je z treścią „Ciekawostki” na temat pochodzenia wyrazu marzec , która znajduje się w podręczniku na s. 166. 5. Uczniowie cicho czytają wiersz Joanny Kulowej „Kotki marcowe” ( podręcznik s.166) . Następnie odpowiadają na pytanie postawione w ćwiczeniu ”Myślę , Ŝe...” i rozwiązują ćwiczenie 3 z tej samej strony. Nauczyciel omawia z uczniami utwór, zadając dodatkowe pytania: - Jak się czują i co robią kotki marcowe? – Podczas jakiej pory roku panuje często plucha i zawierucha? Faza podsumowująca 1. Nauczyciel pyta uczniów: Czy wiosna jest lubianą porą roku? Chętne osoby podają krótkie odpowiedzi uzasadniając swoje zdanie. 2. Praca domowa: Wykonaj zadanie 2 z karty pracy 1 i 2. Przeczytaj tekst o zwyczaju topienia marzanny (karta pracy 1). Opracowała Anna Markowska