scenariusz - Alles uber Deutschland

Transkrypt

scenariusz - Alles uber Deutschland
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO POWSTAŁ NA ZAJĘCIACH
TIK W EDUKACJI W RAMACH PROJEKTU
„JAKOŚĆ TO NASZ CEL”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.
TEMAT: Alles ȕber Deutschland. Niemcy naszym najbliższym sąsiadem.
CEL GŁÓWNY: Poszerzenie wiedzy na temat Republiki Niemieckiej.
CELE SZCZEGÓŁOWE: uczniowie:
1.
2.
3.
4.
Podają podstawowe informacje dotyczące Niemiec.
Znają symbole narodowe Niemiec.
Wymieniają znanych Niemców.
Podają największe miasta Niemiec i ich zabytki.
PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA I:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Wprowadzenie tematu: zaprezentowanie prezentacji „Alles ȕber Deutschland”.
FAZA II:
4. Faza ćwiczeń:
Nauczyciel poleca uczniom uzupełnić asocjogram do słowa „Deutschland". Uczniowie
wypisują wszystkie skojarzenia: stolicę, ważniejsze miasta itp. Skojarzenia są wypisane na
tablicy.
5. Nauczyciel odtwarza prezentację, na której przedstawiony jest podział administracyjny
Niemiec. Nauczyciel pyta, co przedstawia mapa a uczniowie odpowiadają, iż województwa.
Nauczyciel objaśnia, że te województwa nazywają się „die Bundesländer" i zapisuje nazwę
na tablicy. Następnie poleca uczniom policzyć, z ilu landów składają się Niemcy. Prawidłowa
odpowiedź brzmi: 16.
http://youtu.be/BYGnqiCP074
6. Następnie nauczyciel poleca otworzyć uczniom wypisać wszystkie landy i ich stolice.
Nauczyciel rozdaje uczniom ćwiczenie na ksero, polegające na uzupełnieniu luk w nazwach 7.
1. Ba _ rn
2. Baden – W_rt_ mberg
3. Sch ___ - Holstein
4. B___lin
5. S _ _ _ _ n – Anhalt
6. S___ _ en T__ _ ingen
Rhein____Pfaz
7. Saa___land
8. Nord ______West __ _
9. Nieder _____________
7. Uczniowie podpisują zdjęcia znanych Niemców ujętych w prezentacji.
______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
FAZA III:
EWALUACJA
Nauczyciel uświadamia uczniom, czego się nauczyli podczas lekcji i pyta ich, o
najważniejsze rzeczy dotyczące Niemiec (np. ilość mieszkańców, liczba dzielnic,
nazwy zabytków, sławni ludzie itp.).
plenum
Scenariusz przygotowała Katarzyna Grochowczak
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Podobne dokumenty