SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
wg PROGRAMU
ANDRZEJA
KOŁODZIEJCZYKA
„SPÓJRZ
INACZEJ”
przeprowadzone 12 V 2003r.
w klasie IIIc SP nr 4 A – chów
Prowadzące: Elżbieta Kwarciak
Małgorzata Mizera
Temat: Uczę się rozwiązywać problemy.
Cel: Nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
problemowych.
Materiały: szary papier, mazaki, wizytówki dla dzieci, losy
z problemami, kartoniki dla grup, krzyżówki każdego
ucznia, schemat 5 – ciu kroków rozwiązywania
problemów na szarym papierze.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie, przedstawienie gości – nauczycielek oraz pań
dyrektorek.
2. Omówienie 3 zasad pracy na zajęciach.
Zasady przypięte są na tablicy.
1. Mówimy pojedynczo.
2. Każda wypowiedź jest ważna.
3. Nie oceniamy i nie krytykujemy.
2. Rozwiązanie krzyżówki, której hasło brzmi „PROBLEM”.
Wyjaśnienie tego pojęcia przez uczniów oraz podawanie
przykładów problemów np. rodzinne, szkolne.
3. Przedstawienie i wyjaśnienie metody „pięciu kroków” w
rozwiązywaniu problemów.
Szczegółowe omówienie każdego kroku.
Schemat „5 – ciu kroków”
I. Krok – Nazwij swój problem. (O co chodzi?, Co się stało?)
II.Krok – Jakie uczucia przeżywam?
(Jak się czujesz?, Co czujesz?)
III.Krok – Jakie są dla Ciebie konsekwencje tej sytuacji?
(Co się stało, gdy ty lub ktoś inny tak się zachował?
IV.Krok – Rozpoznaj możliwości rozwiązania problemu.
(Jaki jest inny sposób rozwiązania tego problemu?)
V.Krok – Oceń dobre i złe strony każdego z rozwiązań.
(Czy to jest dobry, czy zły pomysł?)
Dobre strony
Złe strony
5. Praca w 3 grupach; przydział grup i wyznaczanie liderów, którzy
losują problem dla swojej grupy.
Każda grupa rozwiązuje problem wg schematu pięciu kroków.
Rozwiązanie zapisuje na szarym papierze, a potem prezentuje
swoje pomysły.
PROBLEM I:
Jesteś świadkiem sytuacji, w której twój kolega zabiera pióro
z piórnika drugiego kolegi. Nauczyciel dowiaduje
się od poszkodowanego o zgubieniu pióra i pyta czy ktoś z klasy
był świadkiem zajścia.
PROBLEM II:
Widzisz jak w czasie przerwy, twoi koledzy wyśmiewają się z
chłopca, który porusza się o kulach.
PROBLEM III:
Chłopcy z innej klasy namawiają Cię przed szkołą, abyś poszedł z
nimi nad rzekę – zamiast na lekcje.
5. Podsumowanie zajęć: samoocena, ocena nauczyciela
i podziękowanie za aktywność.