Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I gimnazjum

Transkrypt

Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I gimnazjum
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KL. I A
W GIMNAZJUM NR 5
(GIMNASTYKA)
Prowadzący: mgr Dorota Gryglewska
Data: 02.04.2014 r. (środa)
Temat lekcji: Budowanie piramid wieloosobowych.
Cele lekcji
Umiejętności:
Nauka wykonania prostych piramid dwójkowych i trójkowych.
Wiadomości:
Zasady bezpieczeństwa wykonywanych ćwiczeń (budowania piramid).
Sposoby asekuracji i ochrony.
Znajomość konkurencji jednej z dyscyplin gimnastycznych – akrobatyki sportowej.
Znajomość wpływu wysiłku fizycznego na rozwój psychomotoryczny.
Sprawność fizyczna:
Kształtowanie siły.
Kształtowanie zwinności.
Kształtowanie gibkości.
Kształtowanie równowagi.
Kształtowanie koordynacji ruchowej.
Kształtowanie wytrzymałości.
Rozwijanie orientacji przestrzennej.
Postawy i motywacje:
Kształtowanie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo i zdrowie.
Kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo współćwiczącego.
Kształtowanie dyscypliny.
Kształtowanie świadomej współpracy w zespole i asekuracji.
Metody: naśladowczo-ścisła, zadaniowo-ścisła.
Formy: frontalna, indywidualna.
Pomoce: drabinki, materace, karty ze schematami piramid.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Liczba ćwiczących: 14
Czas: 45 min.
Treść i przebieg ćwiczeń
Tok lekcji
Czas/
Uwagi
Dozowanie metodyczne
Część I wstępno-przygotowawcza – 11 min.
Czynności
organizacyjno –
porządkowe
Rozgrzewka,
psychomotoryka,
profilaktyka
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie
obecności i przygotowania ćwiczących.
Przedstawienie i uzasadnienie celów lekcji.
Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu
przyborów i sprzętu.
2 min
Zabawa ożywiająca „Berek żuraw” - berek
biega za uczestnikami zabawy, którzy uciekają.
Kto chce uniknąć schwytania, staje na jednej –
prawej lub lewej nodze, podkładając pod
kolano drugiej, wysoko ugiętej – rękę, którą
równocześnie chwyta się za nos. W tej pozycji
jest on podobny do żurawia. Jeżeli berek zdąży
dotknąć kogoś wcześniej, wówczas dotknięty
zostaje berkiem.
9 min.
1. Trucht.
2. W marszu uczniowie wykonują:
- skłony głowy w bok, w tył, w przód,
- chód na palcach.
3. 3. W małym rozkroku: ramiona w dół – unieść
jeden brak w górę, opuścić, potem drugi.
Unieść i opuścić jednocześnie obydwa barki.
4.Uwypuklić plecy, chowając głowę w
ramiona, następnie wyprostować tułów
poprzez ściągnięcie łopatek i prostowanie
głowy.
5. Krążenie ramion w przód, w tył x 5.
6. Krążenia bioder, krążenia tułowia. Skłony
tułowia w przód i w tył x 5.
7. Przejście do drabinek: postawa twarzą do
drabinek, biodra przylegają do szczebli, chwyt
oburącz za szczebel na wysokości pasa, skłon
tułowia w tył. Przy drabinkach wymachy nóg
w przód, w tył i do boku x 5.
8. Leżenie tyłem, ramiona w bok, dotknięcie
lewą nogą do prawej dłoni i prawą nogą do
lewej dłoni.
Część II główna – 30 min.
Odnotowanie
nieobecnych lub
nie ćwiczących
tego dnia.
Ćwiczenia
kształtujące siłę,
moc, zwinność
i odwagę
(nauczanie
różnych form
piramid)
Piramida I – Jedynka wykrok lewą nogą w
przód i klęk jednonóż, ramiona w górę, skłon
tułowia w tył. Podanie ręce dwójce, która
wykonuje wagę przodem na nodze prawej lub
lewej. Wytrzymać 3 s., zmiana ról.
Piramida II – Jedynka wykonuje półszpagat,
podaje ręce w przód skos, dwójka chwyta
jedynkę za dłonie i wykonuje wagę przodem.
Wytrzymać 3 s., zmiana ról.
Piramida III – Jedynka bokiem do dwójki –
twarzą w tym samym kierunku w odległości
wyciągniętego ramienia, położenie rąk
wewnętrznych na barkach, zewnętrznych na
biodrach. Trójka z odległości 2 kroków
zamachem stanie na rękach i powrót do
postawy. Po każdym staniu kolejno zmiana ról.
Piramida IV – Jedynka i dwójka klęk
podparty obok siebie w odległości pół kroku,
twarzami w tę samą stronę. Trójka, stojąc
między nimi, kolejnym postawieniem lewej
nogi na biodrach jedynki, prawej na biodrach
dwójki przechodzi do stania rozkrocznego z
ramionami w bok. Zeskokiem zejście i kolejno
zmiana ról.
Piramida V – Jedynka w rozkroku, ręce na
biodrach. Dwójka za jedynką w postawie
ramiona w przód, oparte na barkach jedynki.
Trójka w przysiadzie między jedynką
i dwójką, twarzą do dwójki, chwyt rękami a
kostki nóg dwójki i wyprostem tułowia i rąk
podnosi dwójkę do podporu przodem. Dwójka
wykonuje podpór leżąc rękami na barkach
jedynki, a nogi wspiera o dłonie trójki, po
czym zeskokiem wraca do pozycji wyjściowej.
Kolejno zmiana ról.
Piramida VI – Jedynka i dwójka przodem do
siebie w rozkroku, ramiona wzajemnie wsparte
na barkach. Trójka z ustawienia między
jedynką i dwójką wykonuje wyskok do
podporu. Zejście i kolejno zmiana ról.
Piramida VII – Jedynka klęk jednonóż prawą
nogą, dwójka klęk jednonóż lewą nogą.
Jedynka trzyma trójkę za udo prawą ręką, lewa
ręka w bok. Dwójka trzyma trójkę za udo lewą
ręką, prawa ręka w bok. Trójka wykonuje
stanie w małym rozkroku na udach
współćwiczących, unosząc ramiona w górę
skos. Wytrzymać 3 s., zmiana ról.
Uczniowie
dobierają się w
dwójki lub trójki
w zależności od
rodzaju piramidy.
Każda piramida
wykonywana jest
na materacu.
Nauczyciel
objaśnia sposób
wykonania każdej
piramidy, zwraca
uwagę na
bezpieczne
wykonywanie
piramid –
wzajemna
asekuracja,
koryguje błędy.
Część III końcowa – 4 min.
Zabawa, gra lub
ćwiczenia
uspokajające
Podsumowanie
lekcji
Zabawa uspokajająca „Alfabet” – uczniowie
układają litery z własnych ciał.
Podsumowanie dydaktyczno-wychowawcze.
Zebranie sprzętu.
Pożegnanie.
2 min.
Nauczyciel
objaśnia zasady
zabawy.
Uczniowie sami
wybierają literę,
którą będą
układać.
2 min.
Zapis podstawy programowej w gimnazjum:
Trening zdrowotny. Uczeń: 5) opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane
zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i
dolnych, rozwijające gibkość, zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie
prawidłowej postawy ciała.
Opracowała: mgr Dorota Gryglewska

Podobne dokumenty