Kolo_Szkolnych_Profilaktykow___plan

Transkrypt

Kolo_Szkolnych_Profilaktykow___plan
Plan pracy
dla Koła Szkolnych Profilaktyków w roku szkolnym 2014/2015
Cel:
1. Współrealizacja zaplanowanych projektów i zadań wychowawczo – profilaktycznych.
2. Rozwijanie własnych zainteresowań.
3. Rozwijanie podstawowych umiejętności interpersonalnych ( praca w zespole,
komunikacja, odpowiedzialność, organizacja pracy własnej i innych, itp.).
W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy realizację:
1. Agresja i przemoc, to droga donikąd, dlatego już dziś rok 2014/ 2015 ogłaszamy rokiem
kultury.
2. Działanie - 1 październik Ogólnopolskim Dniem Kotana.
3. Uzależnienia – wybór czy konieczność.
Wszystkie zadania realizowane są metodą projektów. Członkowie Koła dzielą się na zespoły,
każdy zespół pracuje nad wybranym fragmentem całości.
Scenariusz realizacji poszczególnych elementów projektów
Lp.
1.
Zadanie
Promocja programu Agresja i przemoc, to
droga donikąd, dlatego
już dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
Sposób realizacji
- ogłoszenie na stronie
internetowej szkoły,
ulotki,
Termin
Październik
2.
1 październik
Ogólnopolskim Dniem
Kotana – realizacja
programu, Uzależnienia
– wybór czy
konieczność.
Moje nie! Wobec
agresji., Moje tak! Dla
kultury - realizacja
projektu; Agresja i
przemoc, to droga
donikąd, dlatego już
dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
- Przygotowanie
1 numeru gazetki
profilaktycznej
Wrzesień
- Wywiad wśród
uczniów.
Pracowników szkoły i
rodziców na temat
stosunku do agresji i
przemocy.
Opracowanie
materiału i
przygotowanie do
gazetki.
- Przygotowanie
drugiego numeru
gazetki profilaktycznej
na temat ogłoszonego
konkursu plastycznego
i literackiego.
Omówienie zasad i
Grudzień
3.
Oczekiwany efekt
Zapoznanie
podmiotów
szkolnych z
propozycjami
wychowawczo –
profilaktycznymi.
Zachęcenie
społeczności
szkolnej do
udziału w
proponowanych
zadaniach.
Dostarczenie
informacji na
temat
Ogólnopolskiego
Dnia Katona,
Zebranie
informacji na
temat stosunku
podmiotów
szkolnych do
agresji i przemocy
oraz zachęcenie do
refleksji nad tymi
zjawiskami.
Dostarczenie
informacji na
temat
proponowanych
konkursów.
Zachęcenie do
wzięcia udziału w
proponowanych
1
4.
5.
Kultura osobista niech
się stanie
wyznacznikiem
naszego życia –
realizacja projektu;
Agresja i przemoc, to
droga donikąd, dlatego
już dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
Uzależnienia – wybór
czy konieczność.
6.
Rodzina zasiała ziarno
kultury. Realizacja
projektu; Agresja i
przemoc, to droga
donikąd, dlatego już
dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
7.
Ogłoszenie konkursu;
Nominacja na
KULTURCIA ROKU;
rodzic, uczeń,
pracownik szkoły.
Realizacja programu;
Agresja i przemoc, to
droga donikąd, dlatego
już dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
Konkurs klasowy na
komiks; Szkoła wolna
od papierosów,
alkoholu, narkotyków.
Realizacja projektu;
Uzależnienia – wybór
czy konieczność.
8.
9.
Turniej kultury, czyli
zmagania z kulturą.
Realizacja projektu;
Agresja i przemoc, to
droga donikąd, dlatego
już dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
zachęcenie do udziału
w konkursie.
Omówienie wyników
wywiadu.
- Wydanie trzeciego
numeru gazetki
profilaktycznej.
Przedstawienie
wypracowanych
kanonów kultury
osobistej: ucznia i
nauczyciela.
działaniach.
Styczeń
Wypracowanie
kanonów kultury
dla ucznia i
nauczyciela.
Zapoznanie
społeczności
szkolnej z
wynikami pracy
SU.
- wydanie czwartego
numeru gazetki
profilaktycznej na
temat uzależnień.
Marzec
- wydanie piątego
numeru gazetki
profilaktycznej na
temat
przeprowadzonych
działań profilaktyczno
– wychowawczych
oraz na temat
znaczenia rodziny w
życiu dziecka.
- ulotki na temat
konkursu,
przygotowanie
regulaminu,
przeprowadzenie
konkursu.
Marzec
Podanie
informacji na
temat uzależnień,
zachęcenie do
wspólnej refleksji.
Wspólna refleksja
na temat znaczenia
rodziny w życiu
człowieka oraz
podanie informacji
i wyciągniętych
wniosków, na
temat
przeprowadzonych
zajęć.
Wyłonienie
Kulturcia Roku w
kategoriach,
rodzic, pracownik
szkoły, uczeń.
- podanie informacji o
konkursie, w formie
ulotek. Zebranie prac
konkursowych i
ogłoszenie wyników
konkursu.
Kwiecień
- przeprowadzenie
turnieju kultury.
Zaproszenie do
udziału rodziców,
nauczycieli i uczniów.
Podsumowanie
projektu i wręczenie
statuetek; Kulturcio
roku.
- podanie informacji
na stronie internetowej
Kwiecień
Marzec
Zachęcenie do
refleksji na temat
uzależnień oraz do
udziału w
konkursie na
komiks.
Promowanie
postaw wolnych
od uzależnień.
Zachęcenie do
wspólnej zabawy.
Uczymy się
kultury w
działaniu.
Promocja szkoły.
2
10.
Jestem wolny od
uzależnień, bo………,
realizacja projektu,
Uzależnienia – wybór
czy konieczność.
10.
Podsumowanie
projektu; Agresja i
przemoc, to droga
donikąd, dlatego już
dziś rok 2014/ 2015
ogłaszamy rokiem
kultury.
szkoły na temat
przeprowadzonego
projektu, wyników
konkursów.
- przeprowadzenie
badania wśród
szkolnej społeczności.
Badanie polega na
dokończeniu zdania;
Jestem wolny od
uzależnień, bo…….
Nie jestem wolny od
uzależnień,
bo…………….
- wydanie szóstego
numeru gazetki
profilaktycznej,
podsumowującej
program oraz
informującej o
udzielonych
odpowiedziach.
Podsumowanie
projektu na stronie
internetowej szkoły.
- wydanie siódmego
numeru gazetki
profilaktycznej
podsumowującej
wszystkie działania w
projekcie, wyniki
konkursów, zmagania
w turnieju.
Maj
Podsumowanie
projektu
uzależnień.
Zachęcenie do
działań pro –
zdrowotnych.
Zachęcenie do
życia bez
uzależnień,.
Promocja
zdrowego stylu
życia.
Promocja szkoły.
Maj
Podsumowanie
projektu. Podanie
informacji o jego
przebiegu,
wynikach ostatniej
konkurencji.
Członkowie Koła:
Anna Radkiewicz – klasa IIILOP
Karina Bazela – klasa IIILOP
Łukasz Woronecki – klasa IIILOP
Agnieszka Tojs – klasa IIILOP
Weronika Ziętala – klasa IIILOP
Alicja Słońska – klasa IIILOP
Dominika Bugaj – klasa IIILOP
Krystian Lato – klasa IIILOW/S
Opiekun koła – Marlena Działabij Drupka, pedagog szkolny
3