Grzybobranie-–-przeliczanie-grzybów-to-dla
Transkrypt
Grzybobranie-–-przeliczanie-grzybów-to-dla
Scenariusz z obszaru edukacji matematycznej i przyrodniczej do zajęć z dziećmi czteroletnimi Temat: Grzybobranie – przeliczanie grzybów to dla przedszkolaka nie trudna sprawa. Cele ogólne: -rozwijanie samodzielnego myślenia, -kształtowanie umiejętności współpracy, -rozwijanie umiejętności słuchania i koncentracji uwagi, Cele operacyjne: -słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je, -potrafi liczyć do czterech i więcej indywidualnie i z innymi dziećmi, -potrafi rozróżniać wielkości, -posługuje się słowami: największy, średni, najmniejszy, -reaguje na sygnał w zabawie, -potrafi odpowiedzieć na pytania związane z tematem zajęć, -dzieli się spostrzeżeniami na temat lasu, -potrafi wymienić zwierzęta zamieszkujące lasy i niektóre grzyby. Metody: -oglądowa: obserwacja, pokaz -czynna: aktywność własna, zadania stawiane do wykonania Formy: -zbiorowa, -indywidualna, -grupowa. Środki dydaktyczne: -tekst opowieści ruchowej, -sylwety grzybów w trzech rozmiarach, -grzybki do rozmieszczenia w sali (około 25 w trzech rozmiarach zgodnych z rozmiarami sylwet), -trzy koszyki wiklinowe, -tamburyno, -gry dostępne na Magiczny Dywan- grzybobranie, wesołe minki. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. Nauczycielka wita się z dziećmi opowieścią ruchową. Dzieci wykonują ruchy zgodne z poleceniami nauczycielki. Wyobraź sobie, że jesteś w lesie, liście na drzewach szumią (dzieci unoszą do góry ręce i naśladują poruszające się gałęzie drzew), niektóre ptaki przelatują z drzewa na drzewo (dzieci podskakują obunóż). Kilka małych wiewiórek wspina się na konary i obserwuje okolicę (naśladują wspinaczkę rękami i nogami na przemian, obserwują stając na palcach stóp). W lesie zaczyna kropić deszczyk (dzieci stukają paluszkami o dywan), zwierzęta uciekają do swoich mieszkań(chowają się w wyznaczonym miejscu). Deszcz na chwilę ustaje i zwierzęta mogą wrócić do swoich zajęć (dzieci siadają na dywanie). Zza drzewa wyłania się potężny niedźwiedź, więc zwierzęta uciekają znów do swoich dziupli lub wspinają się na drzewa (dzieci naśladują wspinanie). Wszystkim udało się uciec przed niebezpieczeństwem. 2. Rozmowa. Dzieci siedzą na dywanie, a nauczycielka rozmawia z nimi na temat wyglądu lasu. Dzieci wypowiadają się na temat tego, jakie zwierzęta można spotkać w lesie, jakie rośliny i grzyby. Dzieci wymieniają się spostrzeżeniami dotyczącymi ich osobistych obserwacji z wycieczek do lasu. Nauczycielka wiesza na tablicy sylwety trzech grzybów różnej wielkości. Grzyby ułożone są losowo. Zadaniem dzieci jest nazwanie powieszonych sylwet oraz wskazanie różnic i podobieństw. Nauczycielka zadaje pytania: Czym różnią się grzyby? Który jest największy? Który z nich najmniejszy? Który średniej wielkości? Następnie zadaje pytania dotyczące podobieństw: Jakie elementy grzybów są takie same? Czy kolory są podobne? Dzieci przeliczają grzyby oraz na prośbę nauczycielki układają je kolejno: -od najmniejszego do największego –wspólnie sprawdzają poprawność wykonania polecenia -od największego do najmniejszego – wspólnie sprawdzają poprawność wykonania polecenia 3. Zabawa matematyczna „Porządkowanie grzybów”. W różnych miejscach w Sali rozmieszczone są grzyby w trzech rozmiarach - jest ich tyle samo, co dzieci. Przedszkolaki mają za zadanie wybrać się na grzybobranie i uzbierać każdy po jednym grzybku. Następnie dopasowują grzyby do odpowiedniego koszyka oznaczonego sylwetą grzyba. Nauczycielka obserwuje czy dzieci odkładają grzyby do odpowiedniego koszyka. 4. Nauczycielka włącza na Magicznym Dywanie grę Grzybobranie. Dzieli dzieci na trzy grupy, ich zadaniem jest zbieranie na leśnej ścieżce grzybków (wystarczy tupnąć na nie nogą). Zwraca dzieciom uwagę, że muszą uważać na jeże, które też mają na nie ochotę. Wspólne przeliczanie grzybów. Ta grupa, która zebrała najwięcej wygrywa. Zaproszenie dzieci do dalszej zabawy w Grzybobranie przy dźwiękach tamburyna. Przedszkolaki poruszają się w rytmie zbierając grzyby, a gdy tamburyno nie gra, chowają się przed deszczem po przeciwnych stronach Magicznego Dywanu. 5. Ewaluacja zajęć: Nauczycielka włącza na Magicznym Dywanie grę Wesołe minki: - dzieci, które wybrały wesołą minkę – zajęcia się podobały - dzieci, które wybrały smutną minkę – chciałyby robić coś innego. OPRACOWANIE: Renata Schroter Niepubliczne Przedszkole Bajka w Kaliszu