Konspekt lekcji języka polskiego Nauczyciel prowadzący

Transkrypt

Konspekt lekcji języka polskiego Nauczyciel prowadzący
Konspekt lekcji języka polskiego
Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Pepińska
KLASA I
CZAS : 1 h
TEMAT: Forte braccio – mąż silnej ręki, czyli kim jest Fortynbras
i czy opłakuje Hamleta?
Cele polonistyczne: określanie kategorii poetyckich, uaktywnianie wrażliwości
artystycznej, poprawne interpretowanie – wolność pomysłów, doskonalenie umiejętności
wypowiadania swoich opinii i sądów, kształtowanie umiejętności porównywania tekstów,
formułowania wniosków oraz korzystania z wiedzy wcześniej zdobytej, przypomnienie
cech gatunkowych trenu
Metody: analiza tekstu, rozmowa, praca twórcza
Forma: indywidualna, zbiorowa
Materiał : Fragmenty Hamleta Shakespeare`a
oraz wiersz Z. Herberta Tren Fortynbrasa.
Przebieg lekcji:
1. Odczytanie fragmentów Hamleta (akt V sc. 2, pożegnanie Hamleta
i rozporządzenia Fortynbrasa)
2. Rozmowa z uczniami:
– przypomnienie, kim jest postać Fortynbrasa
– przywołanie słów Hamleta
– prawa Fortynbrasa do ziemi
– opis uczuć Fortynbrasa wobec Hamleta
– huk dział – interpretacja
3. Zapisanie tematu lekcji.
4. Uczniowie piszą krótki tekst, w 3, 4 zdaniach, redagują odpowiedź
na pytanie: Kim jest Fortynbras Shakespeare`a i jaki jest jego stosunek do Hamleta?
5. Odczytanie tekstów zredagowanych przez uczniów.
6. Odczytanie Trenu Fortynbrasa (dwukrotnie)
– nauczyciel
– ciche czytanie uczniów z poleceniem, aby zaznaczyli fragmenty, które
różnicowałyby postać Hamleta i Fortynbrasa.
7. Rozważania nad wierszem:
– podmiot liryczny
– monolog/dialog
– adresat liryczny
– liryka bezpośrednia
8. Uczniowie konstruują tabelę różnicującą obie postaci, nazywają uczucia Fortynbrasa
( zapis na tablicy – nauczyciel )
Fortynbras
różnice
uczucia F wobec H
Hamlet
–
żyje (duma)
–
martwy, bezbronny
–
jest żołnierzem (duma)
–
rycerz w miękkich
pantoflach (politowanie)
–
będzie rządził twarda ręką (buta)
–
wierzy w glinę ludzką
–
życie należy do niego
–
nie zdążył
–
zarzut – wierzy
w mrzonki, urojenia idea;
idealista
–
ma spokój – śmierć
–
efektowna śmierć –
łatwiejsze wyjście
(pogarda?)
–
moralna wartość słów
Dania jest więzieniem
–
gwiazda Hamlet (sława)
–
wniosek: idealizm, sława,
subtelność
realista
– ma władzę (wyższość wobec
poddanych - pycha )
–
projektuje reformy (działanie)
–
sprowadza metaforyczne pojęcie Danii
jako więzienia do poziomu realnego
–
nie będzie sławny (żal, zazdrość)
–
wniosek: realizm, siła, władza,
pospolitość
Przypomnienie gatunku trenu, zestawienie wiadomości z poznanym wierszem,
zweryfikowanie tego, co nie zgadza się z wyznacznikami gatunkowymi
– liryka
– pieśń żałobna
– nastrój smutny
– wyraża żałość wobec straty
– wychwala zmarłego
10. Zadanie domowe:
Zredaguj wypowiedź na temat:
Dwa wcielenia Fortynbrasa (według Shakespeare`a i Herberta)
9.

Podobne dokumenty