pobierz

Transkrypt

pobierz
Alina Starostka
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I LICEUM
Temat: „Lament świętokrzyski”- arcydziełem literatury średniowiecznej.
I. Cele:
-rozumie, na czym polega apokryficzny charakter utworu,
-charakteryzuje rozpaczającą Matkę Boską,
-wie, jakie cechy ma lament,
-porównuje „Lament…” z „Bogurodzicą”,
-umieszcza tekst w obrębie motywów pasyjnych.
II. Metody:
praca z tekstem, dyskusja, wykład
III. Środki dydaktyczne:
tekst „Lamentu świętokrzyskiego”, prezentacja multimedialna
IV. Przebieg lekcji:
1.Krótki wykład na temat motywu maryjnego w literaturze średniowiecznej.
2.Mater Dolorosa w sztuce średniowiecznej. Prezentacja multimedialna.
3.Odczytanie fragmentu „Ewangelii św. Jana” , inspiracji do napisania „Lamentu…”
„A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa
i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok niej ucznia, którego
miłował, rzekł do Matki:” Niewiasto, oto Syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: ”Oto Matka
Twoja. Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, poprosił Piłata, aby mógł zabrać
ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało”.
4.Odczytanie „Lamentu…”.
5.Geneza tekstu, analiza i interpretacja utworu.
--kontekst biblijny,
-motyw Mater Dolorosa,
-monolog podmiotu lirycznego,
-Matka Boska opłakująca cierpienie i śmierć syna,
-poszukiwanie zrozumienia u odbiorcy,
-współuczestniczenie w męce i cierpieniu syna,
-chęć ulżenia cierpiącemu synowi,
-świadomość daremności wszystkich wysiłków,
-zarzuty pod adresem archanioła Gabriela,
-zwrot do innych matek, aby modliły się o zaoszczędzenie im widoku cierpiących dzieci
6.Porównanie sposobu
świętokrzyskiego.
przedstawienia
Matki
Boskiej
z
Bogurodzicy
i
Lamentu
7.Na zakończenie lekcji nauczyciel odczytuje tekst umieszczony na ostatnim slajdzie
prezentacji. Jest on podsumowaniem rozważań dotyczących popularności motywu
maryjnego w średniowiecznej literaturze i sztuce.