SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTEMATYCE WIELKANOCNEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTEMATYCE WIELKANOCNEJ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTEMATYCE WIELKANOCNEJ DLA SZEŚCIOLATKÓW
Opracowała: Eugenia Anna Szpindor
Temat: „ WIELKANOCNE ZWYCZAJE - BARANKI, PISANKI I INNE NIESPODZIANKI"
CELE:
•
•
•
•
•
przybliżenie tradycji świąt Wielkanocnych,
rozwijanie aktywności muzycznej i inwencji twórczej,
utrwalenie poznanych liter, odczytywanie wyrazów i prostych zdań,
rozwijanie aktywności plastycznej,
dodawanie liczb w zakresie 8.
METODY PRACY:
• aktywizująca,
• słowna,
• działań praktycznych,
• obserwacji.
FORMY:
• zbiorowa,
• zróżnicowana,
• grupowa,
• indywidualna.
POMOCE:
• ilustracje przedstawiające: święcenie palm, święcenie pokarmów, śniadanie wielkanocne,
Śmigus - Dyngus,
• koszyczek z pokarmem do święcenia,
• rysunki(owies, bazie, zajączek, palma, jajko, pisanki, baranek, koszyk, kurczak) i podpisy, zagadki
do powyższych rysunków,
• koperty z wypisanymi imionami dzieci i umieszczonymi w nich zdaniami,
• czapka dla zajączka i gniazdo pisanek,
płyta CD „Śpiewające brzdące" nr 2,
suwaki, sylwety do zadań (5 pisanek, 5 jajek żółtych, 2 jaka czerwone, 4 kurczaczki, 4
kaczuszki), kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi,
rebus „pisanki", pisanki zdobione różnymi technikami, balony oklejone masą
papierową, materiały plastyczne( bibuła, klej, farby, serwetki, skrawki firanek,
kolorowe sznurki, wycinanka ,itp.)
instrumenty muzyczne (trójkąty, grzechotki, tamburyna).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Odczytanie przez nauczycielkę wiersza jako wprowadzenie do tematu zajęć.
-Wysłuchajcie uważnie wiersza, z którego dowiecie się, jaki będzie temat dzisiejszego zajęcia.
„ Wielkanoc" - Ryszard Przymus
Wielkanoc! Wielkanoc! Wielka radość w sercu,
gdy stąpasz po świecie - kwitnącym kobiercu.
Na stole pisanki pięknie malowane...
Wśród zieleni trawy cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny..
Wielkanoc — i wielkie spotkanie rodziny.
2.
Rozmowa na temat świąt Wielkanocnych. Omówienie zwyczajów związanych ze świętami
Wielkanocnymi w polskich domach.
Na pewno wiecie już, o czym będziemy rozmawiać? O jakich tradycjach wielkanocnych jest
mowa w wierszu? Kto z was chciałby poopowiadać jak obchodzicie Wielkanoc w waszym
domu? Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci własnym opowiadanie na temat tradycji
wielkanocnych.
Kiedy, gdy wasi pradziadkowie byli młodzi, święta Wielkiej Nocy obchodzono bardzo uroczyście.
Czekano na nie bardzo długo 40 dni. Ten czas i dziś nazywamy Wielkim Postem. Nie urządzano
tańców, nie zapraszano gości na przyjęcia, nie jedzono dobrych rzeczy. Dawniej w czasie postu
ludzie jedli i pili naprawdę niewiele, za to święta jedli bardzo dużo i smacznie - niektórych aż
bolały brzuchy!
W ostatnim przedświątecznym tygodniu, zwanym Wielkim Tygodniem, szykowano szynki,
kiełbasy, wielkie baby wielkanocne i lukrowane mazurki. W przeddzień świąt czyli w sobotę niesiono te
rzeczy w wielkich koszykach do kościoła, aby tam zostały poświecone. W niedzielę wielkanocną, po mszy
rezurekcyjnej, wszyscy, tak samo jak dziś, gromadzili się przy pięknie nakrytym stole, na którym stał
baranek z cukru albo masła i rozpoczynali śniadanie od podzielenia się jajkiem.
W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy oblewali dziewczęta wodą wołając „ Śmigus -Dyngus ".
W świąteczne dni dzieci wycinały z tektury lub drewna kolorowego kogutka i umieszczały go na wózku. Z
tym wielkanocnym kurkiem wstępowali do domów i śpiewali piosenki, życząc gospodarzom dobrych
plonów i zdrowia. W nagrodę dostawali przysmaki.
W okresie wielkanocnym istniał również zwyczaj chodzenia z gaikiem -maikiem. Niosąc
wysoko zielone gałęzie przystrojone wstążkami, śpiewano wesoło: „ Gaiczek zielony, pięknie przystrojony,
w zielone listeczki, czerwone wstążeczki. A ten gaik z lasu idzie, dziwują się wszyscy ludzie.
3. Układanie według kolejności wydarzeń ilustracji przedstawiających świąteczne tradycje: święcenie
palm, świecenie pokarmu, wielkanocne śniadanie, Śmigus -Dyngus. Oglądanie koszyka
wielkanocnego.
Mam tutaj cztery ilustracje przedstawiające wydarzenia związane ze świętami wielkanocnymi,
postarajcie się ułożyć je kolejno według wydarzeń. - A co wkładamy do koszyczka, kiedy
niesiemy go święcić?
Mam tutaj taki koszyk, sprawdźmy, czy czegoś nie zapomniałam włożyć, (dzieci dochodzą do
wniosku, że brakuje w nim kiełbasy).
4. Śpiewanie piosenki „Nasz szaraczek zając" połączone z tańcem.
5. Odgadywanie zagadek słownych, odszukanie właściwego obrazka oraz podpisu -rozwiązania
zagadki, przypinanie na tablicy w formie krzyżówki (palma, baranek, pisanki, zajączek, owies,
bazie, jajko, koszyk, kurczak)
- Posłuchajcie teraz zagadek, ich rozwiązanie ułożymy w krzyżówkę i odczytamy hasło.
Rośnie na polu, rolnik go zbiera,
a na śniadanie konik go dostanie, (owies)
Gdy ciepły marzec powróci z wiosną
Małe puchate na wierzbach rosną, (bazie)
Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały,
i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)
Co niesiemy do kościoła tydzień przed światami,
Wiedzą o tym chyba wszyscy. Chroni nas przed chorobami, (palma)
Ma skorupkę tak jak orzech, ale bardzo, bardzo cienką
Na śniadanie zjeść je możesz, raz na twardo, raz na miękko, (jajko)
Co to jest? Kolorowe, malowane, i kraszone i pisane, Na
Wielkanoc darowane, (pisanki)
Kiedy śnieżek prószy, kiedy słonko świeci,
On chodzi w kożuszku, i zimą i w lecie, (baranek)
Gdy go weźmiesz za uszy, zaraz wszystko nosi,
Ma wiklinowy brzuszek, i nazywa się ........... (koszyk)
Żółciutkie, puchate, w koszu siedzą same,
głośno krzyczą: pi, pi, czekając na mamę. (kurczak)
Wspólne odczytanie hasła: Wielkanoc"
6. Odczytywanie zdań i przyporządkowanie ich do poszczególnych obrazków z tablicy.
Tutaj mam dla was koperty z waszymi imionami, odszukajcie koperty z waszym
imieniem, otwórzcie i przeczytajcie zdanie napisane na kartce. Zastanówcie się, czy można min
podpisać któryś z tych obrazków.
Dzieci kolejno odczytują głośno zdania. Podpisuj ą obrazek, bądź odkładaj ą kartę
na szafkę.
To kolorowa palma. To mały baranek. To barwne pisanki. Wielkanocny zajączek. Lukrowana baba.
Smaczne jajko. To Ala i Tomek. Ania sieje owies. To Bazie. W koszyku są jajka. Milutki kurczak.
Ala ma psa. To dom Adama. Arek lepi bałwana. To parasol Toli. To pianino Natalki. Ela ma
worek. Pola ma psa pudla. To kotek Radka. Waldek tuli kotka. To sad taty. To dom. Samolot lata
wysoko. Ela ma lale.
1. Zabawa „Złodziej jajek".
Zajączek wielkanocny siedzi w środku koła i pilnuje gniazda z pisankami. Ma zawiązane oczy i musi
koncentrować się na dźwiękach. Znajdujące się w kręgu lisy chcą wykraść jajka. Ostrożnie podkradają się
do gniazda. Jeżeli zajączek wielkanocny usłyszy jakiś głos, wskazuje w tym kierunku. Wtedy złodziej wraca
na miejsce. Teraz kolejny lis próbuje swojego szczęścia. Gdy uda mu się ukraść jajko, może je zachować i
od tej chwili zamienia się w zajączka.
Po skończonej zabawie dzieci siadają w półkolu.
8. Rozwiązywanie zadań z treścią w zakresie dodawania . Nauczyciel ilustruje treść zadania i przypina
sylwety na tablicy. Dzieci układaj ą zadania na suwakach. Udzielają odpowiedzi i układają działanie.
9.
Dyżurni rozdadzą wszystkim suwaki, na których będziemy układać działania
matematyczne do przedstawionych przeze mnie zadań.
Ola i Arek malowali pisanki. Ola pomalowała 2 pisanki, a Arek pomalował 3 pisanki.
Ile pisanek pomalowały dzieci?
2+3=5
Z jajek wykłuły się 4 kurczaczki i 4 kaczuszki. Ile piskląt było razem?
4+4=8
Mama ufarbowała 2 jajka na kolor czerwony i 5 jajek na żółto. Ile razem jajek ufarbowała mama?
2+5=7
9. Wspólne śpiewanie piosenki „Pisanki" z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych.
9. Rozwiązywanie rebusu jako odpowiedź następnego zadania.
Aby dowiedzieć się jakie następne zadanie przed nami, musimy rozwiązać rebus.
Pi
10. Zapoznanie dzieci ze sposobami zdobienia jajek. Nauczyciel pyta jakie techniki dzieci znają w
zdobieniu jajek? Co to jest kraszanka?(najpierw farbowana, potem wydrapywane wzorki) Co to jest
pisanka? (najpierw pokrywana rysunkiem, korzystając z wosku lub kredek świecowych, a potem
farbowana). Wyjaśnienie wątpliwości, demonstrowanie odpowiednich pisanek. - Jakie znacie inne
sposoby zdobienia jajek wielkanocnych? (owijanie sznurkiem, oklejanie bibułą oklejanie koronką,
malowanie farbami plakatowymi, oklejanie wycinanką).
11 Dzieci dobieraj ą się w grupy trzy- osobowe, dostają, jajka" (balony oklejone) masą papierową i ozdabiają
je dowolną techniką (materiały plastyczne leżą na stoliku w kącie sali).
My również dziś zrobimy pisanki, ale niecodziennych rozmiarów.
Za chwilę zamienicie się w cyferki, (dz. odliczają od l do 8, jednakowe cyferki
tworzą małe kółeczka), w ten sposób powstały grupy 3 osobowe.
Każda z grup dostaje jajko i postara się ozdobić je jedną z poznanych na
zajęciu technik. Możecie korzystać ze wszystkich materiałów jakie znajdują się
na stoliku.
12 Prezentacja wykonanych prac.
12. Zorganizowanie wystawki na korytarzu w specjalnym kąciku świątecznym dla rodziców.

Podobne dokumenty