scenariusz - Etyczne.pl

Transkrypt

scenariusz - Etyczne.pl
SCENARIUSZ
Imię i nazwisko autorki: Alicja Piegdoń
Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Jasienicy Rosielnej
Temat: „Mamy tylko jeden świat” – sejmik ekologiczny
Czas trwania: 3 godziny lekcyjne
Poziom edukacyjny: III i IV poziom edukacyjny
Związek z Podstawą Programową: „uczeń wskazuje konieczność ochrony środowiska
przyrodniczego i kulturowego w Polsce; wymienia formy jego ochrony, proponuje
konkretne działania na rzecz jego ochrony we własnym regionie” i „uczeń formułuje
problemy wynikające z eksploatowania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych;
potrafi przewidzieć przyrodnicze i pozaprzyrodnicze przyczyny i skutki zakłóceń
równowagi ekologicznej” oraz „wykazuje na przykładach pozaprzyrodnicze czynniki
zmieniające relacje człowiek – środowisko”.
I.
Cele ogólne
W kalendarzu imprez szkolnych wiążących ze sobą inny niż „lekcyjny” sposób
przekazywania wiedzy z elementami zabawy należy zaplanować ogólnoszkolny sejmik
ekologiczny np. w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Zorganizowanie spotkania całej
społeczności uczniowskiej będzie okazją do zrealizowania następujących celów:
• poznanie parametrów określających stan wybranych elementów środowiska
naturalnego i stopień jego przekształcenia
• zwrócenie uwagi na konieczność zachowania środowiska najbliższej okolicy w
czystości i niezmienionym stanie, bo to ma ogromne znaczenie dla stanu środowiska
na całej Ziemi
• wskazania kierunków działania zmierzających do polepszenia stanu środowiska
naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem regionów globalnej Północy i Południa
• rozszerzenie grona realizatorów szkolnego programu działań ekologicznych m.in.
podjętych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej
• zdobywania wiedzy w nietypowy sposób, który może się okazać bardziej skuteczny
niż zwykłe zajęcia lekcyjne
Sejmik mógłby odbyć się także wiosną i poprzedzać akcje porządkowe np. w ramach
„Sprzątania Świata”, wiosennych porządków w pobliżu szkoły, tworzenia terenów
zielonych, zbierania surowców wtórnych itp.
II.
Przebieg spotkania z uwzględnieniem zastosowanych metod i form pracy
oraz użytych materiałów dydaktycznych
Szczegółowe cele
Proponowany przebieg spotkania uwzględniający:
L.p.
kształcenia i
metody i formy pracy oraz materiały dydaktyczne*
wychowania
1.
Poznanie
zależności • Przytoczenie wizji życia na Ziemi pozbawionej
między
działalnością
atmosfery lub jego zmian wywołanych nadmiernym
gospodarczą człowieka i
jej zanieczyszczeniem (fragment odpowiedniego
czystością atmosfery na
opisu, filmu video, odegranie przez uczniów
świecie.
scenek opowiadających o takiej sytuacji).
• Przeprowadzenie
prostych
doświadczeń
dowodzących roli atmosfery w podtrzymaniu życia
oraz związanych z nim działań (doświadczenia,
tablice).
•
2.
Wykazanie przydatności •
metody bioindykacyjnej
do
monitorowania
czystości powietrza na
przykładzie
rodzinnej •
miejscowości.
•
3.
Określenie
związków •
między
negatywnym
oddziaływaniem
człowieka na najbliższe
cieki wodne, a stanem
całej hydrosfery Ziemi. •
•
4.
Zrozumienie
na •
przykładzie
rodzinnej
miejscowości
istniejących zależności •
między krajobrazem, a
dawnym i dzisiejszym a)
stylem życia człowieka.
b)
5.
Różnorodność
form •
ochrony przyrody i ich
rola
w
zachowaniu
środowiska
w
niezmienionym stanie.
•
Porównawcza analiza parametrów określających
stan atmosfery w rejonach o silnie rozwiniętym
przemyśle z wynikami uzyskanymi w ramach
prowadzonego
monitoringu
w
rodzinnej
miejscowości (wykresy).
Prezentacja i interpretacja wyników monitorowania
powietrza za pomocą skali porostowej w wybranym
rejonie świata ze szczególnym uwzględnieniem
obszarów globalnego Południa i Północy (wykresy).
Analiza mapy bioindykacyjnej najbliższej okolicy –
wskazanie globalnych współzależności (mapy).
Dyskusja nad kierunkami działań zmierzających do
poprawy istniejącego stanu na świecie.
Przeprowadzenie
metodą
„burzy
mózgów”
rozważania na temat „Co mogę zrobić, żeby woda w
naszej rzece była czystsza?” oraz „Czy oszczędzając
wodę pomagamy mieszkańcom innych regionów
świata?”.
Prześledzenie na symbolicznym rysunku wędrówki
kropelki brudnej wody od momentu jej przedostania
się do najbliższej rzeki (rysunek).
Określenie na podstawie schematycznych rysunków
źródeł zanieczyszczenia wód powierzchniowych i
podziemnych na świecie.
Prezentacja przygotowanych zdjęć lub slajdów,
ilustrujących
ciekawe
miejsca
rodzinnej
miejscowości
Wysłuchanie opowieści zaproszonego gościa, którym
może być:
wiekowa osoba pamiętająca „dawną” miejscowość
np. dziadek jednego z uczniów
osoba mająca wiedzę na temat miejscowości np.
pracownik muzeum regionalnego
c) potomek rodziny będącej dawnym właścicielem
miejscowości.
Ewentualnie można odczytać fragment kroniki
parafialnej lub publikacji na temat historii miejscowości.
• Wyznaczenie na planie miejscowości rejonów o
różnym stopniu przekształcenia krajobrazu z
podaniem głównych przyczyn takiego stanu (mapa).
•
Odegranie przez grupkę uczniów scenki ilustrującej
powolne tempo wzrostu drzewa od momentu
wykiełkowania, a po osiągnięciu dużych rozmiarów
(upływ około 100 lat) jego szybką „śmierć” pod piłą
mechaniczną drwali.
Zredagowanie listu w imieniu drzewa, które jest
szczególnie narażone na negatywny wpływ
otoczenia.
Wygłoszenie referatu na temat sposobów ochrony
przyrody na świecie i w Polsce, a jednocześnie
•
6.
Poznanie
•
najefektowniejszych
sposobów „pozbywania
się” odpadów.
•
•
7.
Dokonanie
oceny •
przydatności
zorganizowanego
sejmiku
w
propagowaniu wiedzy •
na temat kształtowania i
ochrony środowiska.
•
wskazanie gdzie najszybciej na świecie postępuje
proces wylesienia (mapy tematyczne z atlasu).
Przedstawienie wymagań dotyczących nadania
drzewu miana „pomnika przyrody”.
Relacje
z
ostatnio
przeprowadzonej
akcji
porządkowej (ilość zebranych śmieci, miejsce
sprzątania, ewidencja dzikich wysypisk śmieci).
Dyskusja nad sposobami ograniczania produkcji
śmieci na świecie i możliwościami wtórnego ich
wykorzystania (odpowiednie filmy ze strony
www.etyczne.pl lub Polska Zielona Sieć).
Przeprowadzenie konkursu na najciekawszy plakat
propagujący najbezpieczniejszy dla środowiska
sposób obcowania z nim człowieka.
Zorganizowanie posejmikowej wystawy materiałów
w postaci prezentowanych: wykresów, tablic,
rysunków i plakatów (wykorzystanie dostępnych
na stronie www.etyczne.pl ilustracji).
Zredagowanie pisemnej informacji na temat
przebiegu imprezy oraz przesłanie jej do lokalnej
pracy.
Wpisanie na stałe w kalendarz imprez szkolnych
organizacji podobnego typu spotkań społeczności
szkolnej np. w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej.
*odpowiednie materiały można znaleźć w dostępnej literaturze i Internecie
III.
Ewaluacja osiągniętych celów, której dokonują nauczyciele w ramach np. godzin
wychowawczych za pomocą ankiety sprawdzającej wzrost świadomości
ekologicznej wśród młodzieży uczestniczącej w sejmiku.

Podobne dokumenty