Publiczna Szkoła Podstawowa w Cieślach. Temat zajęć: Określanie
Transkrypt
Publiczna Szkoła Podstawowa w Cieślach. Temat zajęć: Określanie
Projekt „Zostań przyjacielem wody” finansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Publiczna Szkoła Podstawowa w Cieślach. Temat zajęć: Określanie właściwości wody oraz poznawanie roślin i zwierząt wodnych. Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV Cele lekcji: Uczeń potrafi: wymienić elementy antropogeniczne stworzone przez człowieka opisać zbiornik wodny wymienić roślinność i zwierzęta występujące w zbiornikach Pomoce - słoik, próbówka, wskaźnik odczynu i twardości wody. Metody – metoda badawcza Przebieg zajęć 1. Określ rodzaj zbiornika wodnego: a) naturalny zbiornik wodny b) sztuczny zbiornik wodny 2. Badanie odczynu wody – wypłucz słoik wodą ze stawu, następnie nalej do niego trochę wody z pobranej próbki - badanie pH wody - porównywanie próbki ze skalą barw pH - zapis obserwacji 3. Badanie twardości wody – wypłucz słoik wodą ze stawu, następnie nalej do niego trochę wody z pobranej próbki - pomiar twardości wody - porównanie barwy na wskaźniku ze skala na palecie barw - zakwalifikowanie wodę wg skali twardości 4. Określenie czystości wody za pomocą zwierząt roślin jako wskaźników. - na podstawie znalezionych przedstawicieli fauny i flory określanie stopnia czystości wód powierzchniowych. - zapis obserwacji 5. Podsumowanie zajęć w klasie, przedstawienie wyników pomiarów i obserwacji wody w stawie.