3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Obszar wsparcia:
G. Zabawy edukacyjne integrujące grupę i rozwijające umiejętności społeczne dzieci.
Scenariusz zajęć
Autor: Izabela Wąsikowska
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: Poznajmy się. Witam Cię.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Zauważa różnice oraz podobieństwa między ludźmi.
Zna swoje imię.
Zauważa różnice między chłopcem i dziewczynką.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych).
Dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je,
pląsając lub tańcząc.
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych
i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt
oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form
konstrukcyjnych.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie wypowiedzi innych,
nazywanie i umiejętne odczytywanie stanów emocjonalnych - radości, smutku);
 rozwój mowy (wyraźne wypowiadanie wyrazów);
 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
 rozwijanie wrażliwości słuchowej;
 doskonalenie sprawności manualnej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj
ćwiczenia
Przebieg
3-latki/uwagi
4-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
Nawiązanie
1. Jak masz na imię?:
do
tematu dziecko mówi jakie ma imię, następnie rzuca piłkę do wybranej osoby
3 min.
pytając: Jak masz na imię?
Ćwiczenia
2. Łączymy punkty!:
usprawniające dzieci łączą 5 punktów
3 min.
na ilustracji (załącznik
nr 1).
2. Łączymy punkty!:
dzieci
łączą
8
punktów
na
ilustracji (załącznik
nr 2).
2. Łączymy punkty!:
dzieci
łączą
12
punktów
na
ilustracji
(załącznik
nr 3).
3. Dziewczynka i chłopiec:
oglądanie prezentacji multimedialnej (załącznik nr 7). Następnie rozmowa
na
temat
różnic
pomiędzy
dziewczynkami
i
chłopcami.
2.
Ćwiczenia
właściwe.
6 min.
4. Raz chłopcy, raz dziewczynki:
nauczyciel (N) odtwarza plik audio (załącznik nr 8). Dzieci spacerują
swobodnie po sali. Kiedy następuje przerwa w muzyce, N mówi:
dziewczynki - wtedy dziewczynki siadają w siadzie skrzyżnym. Podczas
kolejnej pauzy to chłopcy siadają w siadzie. N może powtarzać ćwiczenie,
wywołując
chłopców
i
dziewczynki
w
różnej
kolejności.
5.Tunel:
dzieci stają „gęsiego” w rozkroku. Pierwsza osoba odwraca się do grupy
wypowiadając swoje imię. Następnie przechodzi pod dziećmi na koniec
kolumny.
6. Słoneczko:
dzieci kolorują ilustrację ( załącznik nr 4).
3.
Ćwiczenia
kończące.
3 min.
7. Słońce i chmura:
do wyboru przez dzieci gry multimedialne (załączniki nr 5 i 6).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do
realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności
(np. zabawowej).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
piłka, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna
oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do
wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
5 punktów – ilustracja;
8 punktów – ilustracja;
12 punktów – ilustracja;
Słoneczko – ilustracja;
Słońce i chmura – prezentacja multimedialna;
Niebieskie symbole – prezentacja multimedialna;
Prezentacja multimedialna – Dziewczynka i chłopiec;
Plik muzyczny – Dźwięki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego