Cele, regulamin oraz scenariusz turnieju

Transkrypt

Cele, regulamin oraz scenariusz turnieju
Strzelce, 11.04.2014 r.
„Żyj zdrowo w ekologicznej Europie”
Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach serdecznie zaprasza na
Międzyszkolny interdyscyplinarny konkurs skierowany do uczniów kl. I– III.
Termin: 29.04. 2014 r. w godz. 9 15 - 1200
Miejsce: Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach
Cele turnieju:
 Propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia
 Wskazywanie na potrzebę dbania o naturalne środowisko, w którym żyjemy
 Dawanie dzieciom poczucia radości i bezpieczeństwa
 Integracja dzieci i nauczycieli z różnych szkół
 Wymiana doświadczeń
REGULAMIN
1. Szkołę w turnieju reprezentuje sześcioosobowa drużyna składająca się z trzech
dziewczynek i trzech chłopców (po dwie osoby z każdego poziomu) .
2. W konkursie przewiduje się następujące zadania :

Segregacja odpadów

List do…

Zadanie tekstowe

Konkurencje sportowe

Kraje Europy

Wspólne wykonanie plakatu

Zespołowa prezentacja piosenki promującej zdrowy styl i tryb życia
3. W konkurencjach bierze udział cała drużyna.
4. Rozgrywkach sportowych obowiązuje strój sportowy i obuwie zmienne.
5. Dojazd i powrót we własnym zakresie.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w turnieju do dnia 23.04.2014r. faxem
lub telefonicznie: 74 850 44 20.
Dodatkowych informacji udziela koordynator - p. Anna Franków.
Zapraszamy!
Scenariusz turnieju interdyscyplinarnego w dniu
29.04.2014r.
„Żyj zdrowo w ekologicznej Europie”
I. Powitanie gości , uczestników turnieju
oraz przedstawienie programu :
1.
Segregacja odpadów.
2.
List do wójta z prośbą o wybudowanie ekologicznej oczyszczalni ścieków
w każdej miejscowości naszej gminy.
3.
Rozwiązanie zadania tekstowego o treści ekologicznej.
4.
Konkurencje sportowe
5.
Mapa Europy – kraje i ich stolice
6.
Plakat – Dbaj o środowisko, w którym żyjesz!
7.
Prezentacja piosenki promującej zdrowy styl życia
II. Przebieg turnieju:
1. Segregacja odpadów. Każda drużyna otrzymuje 3 kubły na odpady w
powszechnie znanych kolorach oraz worek różnych śmieci. Kto szybciej
prawidłowo posegreguje te odpady, zdobywa 3 pkt.
2. List do wójta Gminy Marcinowice w celu wybudowania w każdej
miejscowości ekologicznej oczyszczalni, aby ludzie nie zatruwali środowiska
wypuszczając ścieki do pobliskich rowów i rzek. Drużyny otrzymują kartkę A 4
długopisy. Mają wspólnie napisać list z przestrzeganiem zasad pisania listów.
a) za prawidłowe napisanie listu z zastosowaniem form grzecznościowych – 3
pkt. za błędy, nie zastosowanie zwrotów grzecznościowych kolejno
odejmuje się po 1 pkt.
b) w przypadku nie wyczerpania tematu – 0 pkt.
3.
Rozwiązanie dowolnym sposobem zadania matematycznego o treści
ekologicznej.
Gospodyni prowadzi ekologiczną hodowlę kur niosek. Codziennie
sprzedaje jajka. W środę sprzedała 60 jaj, a w czwartek 96 jaj. Zauważyła, że
liczba sprzedanych jaj w danym dniu tygodnia równa jest sumie jaj
sprzedanych w dwóch poprzednich dniach. Ile jaj sprzedała w
poniedziałek?
a) za prawidłowo rozwiązane zadanie wraz z pisemną odpowiedzią – 3 pkt.
b) bez odpowiedz – 2 pkt.
c) brak rozwiązania – 0 pkt
4.
Zestaw konkurencji sportowych
Muzyka głośna dopingująca zawodników.
 „Kto pierwszy? ”. Dzieci stoją w rzędach. Na sygnał prowadzącego pierwsze
dzieci z rzędów biegną
do półmetka i z powrotem. Wygrywa ten rząd, który
szybciej zakończy bieg.
Pomoce: pachołki dla każdego rzędu
 „Wożenie się na kocykach” do półmetka i zmiana ciągnącego z powrotem do linii
startu. Zawodnicy dobierają się wzrostem i wagą. Kto pierwszy?
Pomoce: kocyk dla każdej drużyny, pachołki dla każdego rzędu
 „Poprowadź balonik ”. Dzieci prowadzą za pomocą kijków do hokeja
nadmuchany balonik do półmetka i z powrotem.
Pomoce: wysokie pachołki , hokejki, baloniki dla każdej drużyny.
 „Skoki w workach” Przed każdym zawodnikiem leży worek. Na sygnał pierwszy
zawodnik wskakuje do worka i skacze do półmetka i z powrotem. Przekazuje worek
następnemu zawodnikowi. Kto pierwszy ?
 „Chodzenie z balonikiem”. Dwaj zawodnicy trzymają między brzuchami balonik
tak, aby nie upadł. Swoimi rękami, trzymając głowę współćwiczącego, idą bokiem do
kierunku trasy do półmetka i z powrotem. Kto pierwszy?
Pomoce: balonik dla każdej drużyny, pachołki dla każdego rzędu
 „Przenoszenie na łyżce mandarynki ” . Dzieci stoją w rzędach. Pierwsi zawodnicy
kładą owoc na łyżce idą do półmetka i z powrotem na metę. Przekazują łyżkę i
mandarynkę następnemu w rzędach. Kto pierwszy?
Pomoce: po1 mandarynce, 1 łyżce , pachołek dla drużyny.
Punktacja: Za każde pierwsze miejsce w wyścigu –2 pkt. Drugie – 1 pkt,
5. Mapa Europy. Każda drużyna otrzymuje kontur politycznej mapy Europy.
Należy wpisać nazwy 6 stolic państw wybranych przez drużynę.
Za prawidłowe rozwiązanie – 3 pkt. Za 1 stolicę – ½ pkt.
6.
Plakat – Dbaj o środowisko, w którym żyjesz!
Wspólne wykonywanie plakatu. Drużyny otrzymują białe rysunkowe Kartki A3 ,
kleje w sztyfcie, zeszyt papierów kolorowych . Bez użycia nożyczek ( rwąc papier)
tworzą wspólnie plakat. Za ciekawą oprawę, kolorystykę i pomysł drużyna
otrzymuje 3 pkt. Po 1 pkt. za poszczególne elementy.
7.
Prezentacja piosenki promującej zdrowy styl życia.
Każda drużyna otrzymuje 3 pkt. za ładne wykonanie piosenki o tematyce
zachęcającej do zdrowego stylu i trybu życia.
Uwaga! Jeśli jury usłyszy fałsz w melodii lub pomyłki w słowach – obniża
za każdy element o ½ punktu.
III.
IV.
V.
Poczęstunek dla zawodników w świetlicy szkolnej.
Odczytanie wyników przez jury i rozdanie nagród oraz dyplomów dla
szkół.
Zakończenie turnieju.