Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Urządzenia zewnętrzne komputerów
Treści kształcenia:
Informatyka:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci
komputerowej. Uczeń:
1) opisuje modułową budowę komputera, jego podstawowych elementów i ich funkcji, jak
również budowy i działania urządzeń zewnętrznych
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Definiuje pojęcia: urządzenie zewnętrzne, urządzenie wejściowe, urządzenie
wyjściowe
● Objaśnia funkcje typowych urządzeń zewnętrznych komputera
● Rozumie zasadnicze różnice między popularnymi typami drukarek
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Rozpoznaje i potrafi nazwać poszczególne urządzenia zewnętrzne komputera
● Określa podstawowe parametry typowych urządzeń zewnętrznych komputera
● Dobiera urządzenia zewnętrzne komputera do potrzeb i zastosowań
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Galeria zdjęć: „Urządzenia zewnętrzne komputerów”
Prezentacja multimedialna: „Urządzenia zewnętrzne komputera”
Komputery podłączone do Internetu
Rzutnik
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: prezentacja multimedialna
Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana, burza mózgów
Praktyczne: ćwiczenia
1
Formy pracy:
●
●
●
Praca zbiorowa
Praca w grupach
Praca w parach
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem. Nauczyciel dzieli tablicę na dwie części i prosi uczniów, by
wymienili urządzenia zewnętrzne komputera. Ich odpowiedzi zapisuje na tablicy, urządzenia
wejściowe umieszczając na jednej części tablicy, a wyjściowe – na drugiej.
Przy niektórych odpowiedziach nauczyciel dopytuje o zastosowanie danego urządzenia.
Uczniów mało aktywnych próbuje aktywizować, zadając im pytania pomocnicze typu: Na
jakim urządzeniu komputer wyświetla obraz? W jaki sposób możemy przenieść treść
dokumentu elektronicznego na papier? Jakie urządzenia umożliwiają sterowanie kursorem?
itp.
Po zapisaniu co najmniej czterech urządzeń wyjściowych i trzech urządzeń wejściowych
nauczyciel pyta uczniów, według jakiego klucza urządzenia zostały podzielone na tablicy na
dwie grupy, i naprowadza ich na prawidłową odpowiedź.
Etap realizacji
Nauczyciel prezentuje uczniom zestaw zdjęć (zasób multimedialny) pt. „Urządzenia
zewnętrzne komputerów”, przedstawiających urządzenia zewnętrzne komputera i pyta, do
czego one służą. Uczniowie próbują odpowiadać na podstawie swojej wiedzy.
W kolejnym kroku pokazuje prezentację multimedialną pt. „Urządzenia zewnętrzne
komputera”, przedstawiającą najważniejsze urządzenia zewnętrzne komputera. Prosi
uczniów, by wymienili urządzenia wejściowe i wyjściowe znajdujące się w pracowni
informatycznej. Zachęca, by uczniowie o nich opowiedzieli, stosując pojęcia użyte
w prezentacji.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie równe grupy. Grupa pierwsza ma za zadanie zastanowić
się nad zaletami korzystania z myszki podłączonej do komputera przenośnego (typu
notebook), a grupa druga – nad zaletami korzystania z panelu dotykowego (touchpada)
(burza mózgów). Następnie każdy uczeń z pierwszej grupy tworzy parę z inną osobą
z drugiej grupy. W ten sposób wszyscy uczniowie dobierają się w pary. Zadaniem uczniów
jest przekonanie drugiej osoby z pary, że analizowane przez nich wcześniej urządzenie
wejściowe jest wygodniejsze (dyskusja w parach).
Nauczyciel przysłuchuje się dyskusjom. Ponownie dzieli uczniów na dwie grupy. Grupa
pierwsza zastanawia się nad zaletami i wadami drukarek atramentowych, a grupa druga –
drukarek laserowych. Nauczyciel podaje kryteria oceny: szybkość druku, jakość druku, koszt
eksploatacji, głośność, cena urządzenia. Podczas pracy uczniowie mogą skorzystać
z komputera z dostępem do Internetu.
Następnie przedstawiciele obu grup referują na głos zalety analizowanego urządzenia.
Nauczyciel komentuje wypowiedzi, a także opowiada o innych typach drukarek: igłowych
i termicznych.
2
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne:
1. Czym różnią się urządzenia wejściowe od urządzeń wyjściowych?
2. Jakie znasz urządzenia wejściowe?
3. Jakie znasz urządzenia wyjściowe?
4. Jakie znasz typy drukarek?
5. Jakie zalety ma drukarka laserowa, a jakie – atramentowa?
Zadanie domowe:
Jakie urządzenie zewnętrzne komputera byłoby dla Ciebie szczególnie przydatne? Uzasadnij
swoją wypowiedź.
Słowa kluczowe:
urządzenia wejściowe, urządzenia wyjściowe, drukarka laserowa, drukarka atramentowa
3